powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 20-2012, 26 czerwca 2012
20-2012 Computerworld nr 20-2012
W centrum uwagi
Wchodzimy w chmury

Wchodzimy w chmury

Cloud computing z technologicznej mrzonki zamienia się w rzeczywistość. Swój biznes integrują z chmurą polskie małe firmy i korporacje. Ministerstwo Finansów chce nawet przenieść w chmurę wszystkie rozliczenia podatkowe. Czytaj więcej »

Wiadomości

Microsoft zapowiada własny tablet, chce konkurować z Apple i ultrabookami

Surface to oficjalna nazwa pierwszego tabletu Microsoft. Urządzenie trafi na rynek w dwóch wersjach. Czytaj więcej »

MAC kończy prace nad nowelizacją ustawy o informatyzacji administracji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że podzieliło prace legislacyjne dotyczące informatyzacji na dwa etapy: nowelizację ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i przygotowanie w dłuższej perspektywie nowej ustawy o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Microsoft daje ponad 1 mld USD za "Facebooka dla firm"

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Microsoft zamierza kupić skierowany do użytkowników biznesowych serwis społecznościowy Yammer. Czytaj więcej »

Nokia zwalnia, RIM ogranicza produkcję

Do końca 2013 r. pracę stracić ma nawet 10 tys. pracowników Nokii. Zamknięte zostaną oddziały w Niemczech i Kanadzie oraz zakład montażowy w fińskim Salo. Redukcje zatrudnienia i ograniczenie liczby oddziałów mają do końca 2013 r. przynieść oszczędności na poziomie 1,6 mld euro. Z początkiem lipca br. nastąpią zmiany na stanowiskach wiceprezesów odpowiedzialnych za... Czytaj więcej »

Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Długo ociągaliśmy się z ostatecznym potwierdzeniem deklaracji o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym czasie polskim przedsiębiorcom i ośrodkom badawczym przechodziły koło nosa okazje do udziału w kolejnych korzystnych projektach przemysłowych i naukowych. Czytaj więcej »

Bank zintegrowany z Facebookiem

Alior Sync, zapowiadany jako mobilny bank nowej generacji, wprowadził kilka nowinek. Jego ofertę trudno nazwać rewolucją na miarę przejścia z bankowości tradycyjnej do internetowej. Czytaj więcej »

Dell stawia na ofertę firm i oprogramowanie

Dell chce uprościć ofertę i skrócić łańcuchy dostaw. W ciągu trzech lat zaoszczędzi w ten sposób 2 mld USD. Pieniądze przeznaczy na rozwój oferty dla klientów biznesowych. Czytaj więcej »

Prezesi przyjmują nowy model zarządzania

71% prezesów ankietowanych w ramach IBM CEO Study 2012 uważa, że technologia jest elementem, który w ciągu 3-5 lat w największym stopniu wpłynie na ich organizacje. Czytaj więcej »

Jak Polacy korzystają z elektroniki

Wśród mężczyzn jest znacznie więcej "gadżeciarzy" niż wśród kobiet. Nowe kategorie urządzeń na początku są przyjmowane znacznie szybciej przez mężczyzn niż kobiety. Czytaj więcej »

e-Dokumenty będą uznawane w całej Unii Europejskiej

Komisja Europejska porządkuje sprawy związane z elektroniczną identyfikacją obywateli, by znieść bariery w dostępie do towarów i usług na obszarze Unii. Czytaj więcej »

Energetyka zaczyna doceniać IT

Do tej pory informatyka w sektorze energetycznym była zepchnięta na dalszy plan. Branża zaczyna jednak dostrzegać rolę IT i będzie inwestować w ten obszar. Czytaj więcej »

EN FACE: Marek Banaszak...

… student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM Poznań, finalista konkursu Microsoft Imagine Cup 2012 Czytaj więcej »

Technologie

Zanim klient zgłosi usterkę

Firmy od dawna korzystają z usług świadczonych przez producentów sprzętu i oprogramowania. Oprócz serwisu gwarancyjnego często są to zaawansowane kontrakty, obejmujące zasoby wiedzy i sprzętu. Czytaj więcej »

Sprawy załatwiane z automatu

Prace związane z wdrożeniem elektronicznego systemu obiegu dokumentów należy zacząć od analizy struktury organizacyjnej firmy i usprawnienia funkcjonujących w niej procesów. Czytaj więcej »

Jak podrabiano certyfikaty Microsoftu

Poważna luka bezpieczeństwa usług terminalowych Windows umożliwia podpisanie dowolnej aplikacji. Stwarza to zagrożenia o nieznanej dotąd skali. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Byle na prostą!

Zarządzanie projektem w sytuacji kryzysowej wymaga przywództwa i umiejętności komunikacyjnych. Przejście przez trudności może wzmocnić zespół projektowy. Czytaj więcej »

Numery specjalne

Na ułożonej kiedyś przez prof. Briana Warboysa z Uniwersytetu w Manchesterze liście trzech największych katastrof, spowodowanych bezpośrednio przez źle działające systemy informatyczne, jest m.in. paraliż działania London Ambulance Service, czyli pogotowia ratunkowego w Londynie. A mówiono też wtedy, że wszystko było dobrze, dopóki nie wzięły się za to komputery. Może było... Czytaj więcej »

System analityczny Oracle w gdyńskich wodociągach

Gdyńskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi działalność na obszarze Gdyni, Rumii, Redy i Wejherowa. Czytaj więcej »

Analityka SAP w Spółdzielni Mleczarskiej ROTR

Głównym celem wdrożenia systemu analityki biznesowej w rypińskiej spółdzielni była optymalizacja zarządzania finansami i procesami sprzedaży. Czytaj więcej »

Office 365 w Akademii Leona Koźmińskiego

Akademia Leona Koźmińskiego jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zdecydowała się na całościowe wdrożenie oprogramowania Office 365. Czytaj więcej »

Wytwórca energii elektronicznie rozlicza formularze PIT

Dzięki wdrożeniu oprogramowania eDeklaracje firmy GAVDI pracownicy spółek należących do grupy GDF SUEZ Energia Polska otrzymywać będą formularze podatkowe w formie elektronicznej. Czytaj więcej »

Nowa hurtownia danych w Generali Polska

Uruchomienie nowej hurtowni danych miało na celu usprawnienie procesów raportowania w ramach całej Grupy Ubezpieczeniowej Generali Polska oraz wyeliminowanie problemów z jakością i spójnością informacji zarządczej. Czytaj więcej »

To będzie rok tabletów

Tablety, coraz bardziej popularne na rynku konsumenckim, robią też karierę w biznesie. Wykorzystują je przedstawiciele handlowi. Czytaj więcej »

Sprawdzony system, pionierskie zastosowania

Specyficzne potrzeby spółki GEA Technika Cieplna idą w parze z ciekawymi pomysłami na wykorzystanie systemu ERP w sposób inny, niż przewidzieli jego twórcy. Czytaj więcej »

Pracować zdalnie nie znaczy wydajnie

Zdalna praca daje liczne korzyści. Zarządzanie zespołami rozproszonymi przynosi jednak wiele problemów. Jak sobie z nimi radzić? Czytaj więcej »

Innowacja musi mieć cel

Z Jarosławem Hermannem, dyrektorem Obszaru Operacji i IT, członkiem zarządu AXA Polska, o innowacji i zwinnych metodykach pracy rozmawia Andrzej Maciejewski. Czytaj więcej »

Urzędy potrzebują własnej łączności

Podłączenie do OST obniżyłoby o połowę wydatki administracji na łącza telekomunikacyjne, dlatego projekt OST 112 powinien być kontynuowany. Czytaj więcej »

Przeżyj urlop bez awarii w firmie

Przeżyj urlop bez awarii w firmie

W czasie wakacji można sprawdzić, czy dział IT jest w stanie poradzić sobie w sytuacji, gdy kluczowi pracownicy są nieobecni. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Jak doszło do awarii w Beyond

Kłopoty z zasilaniem w firmie Beyond.pl doprowadziły do największej awarii usług w chmurze w Polsce. Problem odczuły m.in. Allegro i Wykop.pl. Czytaj więcej »

Opinie

Licencja na czytanie

Zaniepokojony faktem, że od 14 lat publikuję felietony bez wyraźnego określenia wzajemnych praw i obowiązków pomiędzy Autorem a Czytelnikiem, dzisiaj nadrabiam tę zaległość. Czytaj więcej »

Rozmaitość

Prawdopodobnie więcej jest ludzi, którzy wolą się unosić nad tematem, niż w niego wnikać. Wszak wysiłek umysłowy jest męczący i mało kiedy doceniany w wymiarze finansowym, a nieraz opóźnia lub blokuje możliwość osiągnięcia sukcesu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...