powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Raport specjalny Inteligentna Energetyka, 26 czerwca 2012
Raport specjalny Inteligentna Energetyka Computerworld nr Raport specjalny Inteligentna Energetyka
Prezentacje firmowe

Raport Inteligentna Energetyka

ComputerworldEnergetyka jest dominującą branżą w sektorze użyteczności publicznej (utilities). W związku ze zmianami otoczenia regulacyjnego przechodzi też proces transformacji biznesowej. Stoi tez przed nowymi wyzwaniami wynikającymi z potrzeby optymalizacji zużycia energii. W raporcie pokazujemy, jaką rolę w tych przemianach na polskim rynku odgrywa informatyka. Prezentujemy też procesy...

Kontekst rynku

Energetyka systemowa oddaje pole

Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy w polskiej energetyce mniej mocy, niż za Gierka budowano

w ciągu pięciolatki - mówi prof. Krzysztof Żmijewski z Zakładu Budownictwa Ogólnego na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Czytaj więcej »

Trudności ci u nas dostatek

W polskim sektorze elektroenergetycznym następuje kumulacja problemów - starzeje się majątek wytwórczy i sieciowy, rosną potrzeby inwestycyjne, narasta spór w sprawie redukcji emisji CO2. Czytaj więcej »

SMART GRIDS

Lider innowacji

Energa-Operator ze swoim wdrożeniem smart meteringu jest pionierem polskiego rynku inteligentnej energetyki. Czytaj więcej »

Pionierzy inteligentnej sieci

Zależy nam, aby branża miała wspólną wizję standardu rozwiązań w obszarze inteligentnych liczników, gdyż wpłynie to korzystnie na koszty wdrożenia takiego systemu - mówi Rafał Czyżewski, prezes zarządu Energa-Operator. Czytaj więcej »

Transformacja IT

Zmiany strategiczne

PGNiG Termika korzysta z usług IT świadczonych przez Tauron, który przejął pozostałe spółki Vattenfall w Polsce. Czytaj więcej »

W samym centrum

IT w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych Operator SA pełni ważniejszą rolę niż w przypadku innych spółek i grup energetycznych. Czytaj więcej »

Organizacja po transformacji

Największe zmiany w obszarze IT w Grupie EDF Polska zostały zakończone kilkanaście miesięcy temu. Wykorzystując siedem lokalnych organizacji IT, utworzono Centrum Usług Wspólnych IT dla Grupy z siedzibą w Krakowie. Czytaj więcej »

IT na cenzurowanym

Poznańska grupa energetyczna Enea postrzegana jest przez branżę jako jedna z najsłabiej zinformatyzowanych spółek sektora. Czytaj więcej »

Inteligentna sieć kluczem do wysokiej jakości usług

Wykorzystanie informacji gromadzonych przez inteligentną sieć liczników pozwoli usprawnić kluczowe procesy biznesowe RWE w Polsce. To przekładać się będzie na lepszą obsługę klientów. Czytaj więcej »

Na podstawie strategii

Kiedy Tauron opracował strategię biznesowej działalności całej Grupy, wyznaczyła ona kierunki rozwoju IT. Na podstawie tego dokumentu pod koniec 2010 r. Tauron przy wsparciu Infovide Matrix stworzył strategię IT dla Grupy Tauron. Dokument ten obowiązuje do dziś i jest realizowany. Czytaj więcej »

Zdecydowanie naprzód

Rok 2012 to dla PGE Dystrybucja czas wdrażania projektów informatycznych, do których firma przygotowywała się w latach poprzednich. Będą one współpracować z wdrażanym od kilkunastu miesięcy systemem zdalnego odczytu AMI. Czytaj więcej »

Konsekwentna zmiana

Energa to pierwsza grupa energetyczna, która zdecydowała o strategicznej transformacji informatyki. Dzięki temu zyskała kilkuletnią przewagę nad pozostałymi polskimi grupami energetycznymi. Czytaj więcej »

IT dopiero pokaże swoją moc

Dokonujemy istotnych zmian w obszarze ICT. Potencjał rozwojowy jest bardzo duży - mówi Konrad Kobylecki, prezes zarządu PGE Systemy SA, spółki świadczącej usługi teleinformatyczne dla wszystkich podmiotów grupy kapitałowej PGE. Czytaj więcej »

Polska na tle

W wydatkach na IT w branży utilities różnica między Polską a Czechami jest ogromna - nasi południowi sąsiedzi wydają blisko 4 razy więcej na jednego mieszkańca! - mówią Roberta Bigliani i Milan Kalal z IDC. Czytaj więcej »

Przyczajony tygrys, ukryty smok

Oto komentarz, jaki usłyszałem w jednej z firm konsultingowych: "Można by powiedzieć, że IT w energetyce to taki przyczajony tygrys, ukryty smok. Kłopot w tym, że dokładnie to samo można było powiedzieć dwa czy trzy lata temu". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...