powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 18-2012, 12 czerwca 2012
18-2012 Computerworld nr 18-2012
Prezentacje firmowe

Ochrona przed atakami APT

NetWorldStosując indywidualnie pojedyncze techniki ochrony stajemy się bezradni w obliczu zaawansowanych zagrożeń. Dopiero połączenie wielu mechanizmów oraz korelacja zdarzeń pozwalają zauważyć potencjalnie niebezpieczną aktywność wskazującą na funkcjonowanie w sieci złośliwego oprogramowania.

W centrum uwagi

Inteligentna energetyka

Budowa inteligentnych sieci energetycznych pochłonie do 2020 roku 7-10 mld zł. Branża teleinformatyczna szykuje się na żniwa, ale na projekty IT przypadnie zaledwie kilka procent tych wydatków. Czytaj więcej »

Polska droga do smart gridów

Wdrażane rozwiązania do inteligentnego opomiarowania mają ograniczenia techniczne, których nie da się tanio ominąć. Jaki będzie system pomiarowy w Polsce? Czytaj więcej »

Ministerstwo Gospodarki ułatwi sprzedaż energii do sieci

Z Tomaszem Dąbrowski, dyrektorem Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, rozmawia Przemysław Gamdzyk: Czytaj więcej »

Wiadomości

Sądowy finał wieloletniego partnerstwa. Rusza proces Oracle i HP

Decyzja amerykańskiego sądu będzie miała zasadniczy wpływ na dalsze losy architektury procesorów Intel Itanium. Czytaj więcej »

Salesforce zainwestuje w marketing społecznościowy

Amerykański koncern zapłaci niemal 700 mln USD za spółkę wyspecjalizowaną w rozwiązaniach wspierających sprzedaż za pośrednictwem serwisów takich jak: Facebook, LinkedIn, YouTube. Czytaj więcej »

MAiC: prace nad zmianą prawa telekomunikacyjnego są zaawansowane

W związku z informacjami o karze nałożonej na Polskę za opóźnienia w zmianie prawa telekomunikacyjnego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewnia, że prace nad zmianą ustawy są zaawansowane i trafi ona do Sejmu jeszcze przed okresem wakacyjnym. Czytaj więcej »

W województwie wielkopolskim zbudują sieć nowej generacji

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, projekt budowy wielkopolskiej sieci szerokopasmowej otrzymał zielone światło od Komisji Europejskiej. Dzięki inwestycji wartej 400 mln zł do 2015 r. większość regionu pokryje sieć szerokopasmowa zbudowana w technologii NGA. Czytaj więcej »

CGI kupuje firmę Logica

Zakup brytyjskiego dostawcy usług outsourcingowych ma umocnić pozycję CGI na europejskim rynku usług IT. Dzięki przejęciu firmy Logica kanadyjski koncern podwoi obroty i liczbę pracowników. Wartość transakcji sięga 2,65 mld USD. Czytaj więcej »

Samokontrola retencji danych

Niektórzy obawiają się, że niezbyt precyzyjnie uregulowane uprawnienie do naruszenia prywatności jest dla tajnych funkcjonariuszy pokusą do manipulowania wiedzą o obywatelach. Czytaj więcej »

Problemy z chmurą

Choć firmy i instytucje coraz częściej i chętniej korzystają z usług cloud computing, nadal istnieje wiele nierozwiązanych problemów i wątpliwości związanych z tą formą przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Enface: Adam Pabiś...

… st. szer. podchorąży, współtwórca aplikacji na Windows Phone, służącej do wykrywania ładunków wybuchowych w terenie, student Wojskowej Akademii Technicznej Czytaj więcej »

Technologie

Macierze dostosowane do zmiennych obciążeń

Dzisiejsza mała firma może mieć duże wymagania odnośnie do składowania danych. Potrzebuje rozwiązań, które kilka lat temu były dostępne tylko w produktach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Nieoficjalne rozwiązania

Zamiast stać na drodze pracownikom, którzy prześcignęli działy IT w zdobywaniu nowinek technologicznych, bystrzy CIO przyjmują nowe rozwiązania i zachęcają do ich wprowadzania. Czytaj więcej »

Wykorzystanie ludzkich słabości

Od lekceważenia procedur i braku komunikacji w firmie do udanego ataku jest zazwyczaj krótka droga. Do przejęcia zasobów firmy HB hakerzy użyli bardzo prostych metod. Czytaj więcej »

Koniec prac w wersji open source

W projekcie Mono zaprzestano rozwoju narzędzia Moolight, którego zadaniem była obsługa treści dostarczanych z wykorzystaniem technologii Microsoft Silverlight. Czytaj więcej »

Skalowalność aplikacji webowych

Najpopularniejszym językiem aplikacji webowych jest PHP. Jednak przy dużym obciążeniu pojawiają się problemy z ich wydajnością. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Asseco dostarczy systemy w ramach projektu "Wrota Lubelszczyzny"

Urząd Marszałkowski w Lublinie podpisał umowę z Asseco Poland o wartości 18,8 mln zł brutto. Czytaj więcej »

Centralizacja zakupów w TAURON

Grupa Tauron, zajmująca się sprzedażą i dystrybucją energii, zakończyła projekt wdrożenia Systemu Wsparcia Organizacji Zakupów (SWOZ). Czytaj więcej »

iMed24 w Centrum Dermatologiczno-Alergologicznym DERM-AL

Centrum DERM-AL, specjalizujące się w prowadzeniu konsultacji i diagnostyki z zakresu dermatologii, alergologii i laryngologii, wdrożyło system iMed24 firmy Comarch. Czytaj więcej »

HT Lancet usprawnia działanie magazynów

W firmie HT Lancet z Łęczycy, która wchodzi w skład grupy kapitałowej HTL (producenta i eksportera wyrobów medycznych), rozpoczął się ostatni etap wdrożenia systemu WMS (Warehouse Management System) firmy DataConsult. Czytaj więcej »

ING instaluje WIFI w autobusach miejskich

ING Bank Śląski kontynuuje akcję "WIFI Express", promującą internetowe Konto Direct. Czytaj więcej »

Referendum w Helsinkach jak na Facebooku

Mieszkańcy Helsinek mogli wyrazić swoją opinię na temat otwarcia muzeum Guggenheim w ich mieście w nietypowy sposób. Czytaj więcej »

Celem jakość obsługi

Expander zbudował własne call center oraz rozwija dział IT. Działania te służą realizacji nowej strategii firmy. Czytaj więcej »

Systemowo

Nie uczestniczyłem w niedawnym Forum Architektów, ale słyszałem nieco, o czym tam mówiono. A jednym ze stałych tematów na tego rodzaju forach są trudności, na jakie napotykają próby z zakresu porządkowania architektury korporacyjnej. Nie inaczej przecież jest na berlińskich konferencjach firmy "alfabet", gdzie też jedni prezentują, co zrobili i ile z tego mają, a drudzy pytają: a... Czytaj więcej »

Trzy filary zwinnego zarządzania

Tylko firmy, które dobrze zrozumieją zasady leżące u podstaw zwinnych praktyk, mogą oczekiwać, że przyniosą im one wymierne korzyści. Czytaj więcej »

Używam profilu zaufanego na ePUAP

Przybywa instytucji korzystających z profilu zaufanego do udostępniania usług elektronicznych - twierdzi kierownik projektu ePUAP2. Czytaj więcej »

Opinie

Piraci z internetu: klątwa puli adresowej

Ostatnia moja próba obejrzenia meczu polskiej drużyny przez internet, podczas pobytu za granicą, skończyła się rozczarowaniem. Dowiedziałem się, że wydarzenie to można oglądać jedynie z terytorium naszego kraju. Paszport, środki na karcie kredytowej, znajomość języka polskiego itd. nie miały nic do rzeczy. Nie i już. Czytaj więcej »

Do zwrotu

Prawodawstwo wyraźnie nie nadąża za technologią. Może nie jest to nawet nienadążanie, ale brak przewidywania konsekwencji pewnych zapisów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...