powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 16-2012, 31 maja 2012
16-2012 Computerworld nr 16-2012
W centrum uwagi

Gotowi na Euro 2012?

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapewnia, że służby, które mu podlegają, są gotowe, by zapewnić bezpieczeństwo w czasie zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Będą się jednak musiały obejść bez systemu łączności radiowej TETRA i działającego w całym kraju numeru alarmowego 112. Czytaj więcej »

Wiadomości

1% podatku na naukę?

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka chce, żeby firmy mogły odpisywać 1% podatku na rzecz instytucji naukowych. Czytaj więcej »

Pieniądze na e-biznes

11 czerwca br. rusza II runda naboru wniosków w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B prowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Łącznie małe i średnia przedsiębiorstwa mogą liczyć aż na 389,6 mln zł. Czytaj więcej »

BPSC wprowadza nową generację systemu Impuls

System Impuls EVO, następca oprogramowania Impuls 5, łączy funkcjonalności typowe dla rozwiązań klasy ERP z nowoczesnymi funkcjami wspierającymi realizację produkcji, zarządzanie finansami, magazynami wysokiego składowania i kapitałem ludzkim. Czytaj więcej »

Budujmy inteligentnie miasta

Planowanie infrastruktury nabiera sensu, jeżeli inteligencję miasta pojąć jako obszar ludzi kreatywnych, gdzie są warunki rozwoju innowacyjności. Służyć mają temu Założenia Krajowej Polityki Miejskiej. Czytaj więcej »

Luxoft: przez Ukrainę z Rosji do Polski

Luxoft jest jedną z nielicznych rosyjskich firm informatycznych obecnych w Polsce, a chyba jedyną działającą na rynku usług outsourcingu IT. Zajmuje się głównie budową oprogramowania na zamówienie. Powstała w 2000 przez wydzielenie z rosyjskiej spółki IBS. Początkiem działalności firmy Luxoft były kontrakty z IBM-em i Boeingiem. Czytaj więcej »

Resort finansów z własną chmurą

Ministerstwo Finansów otworzyło w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych. Do końca 2013 roku ma je wyposażyć i przenieść do niego wszystkie systemy podatkowe i celne. Czytaj więcej »

Informatyka w bankach i finansach

Sektor finansowy jest największym odbiorcą rozwiązań IT. Według niektórych szacunków, jego udział sięga 40% wartości wszystkich zamówień. Czytaj więcej »

Ile kosztuje dowód osobisty

Rząd jako jeden z powodów anulowania przetargu na blankiety e-dowodu podaje brak środków. Sprawdziliśmy, ile kosztowałoby to podatników i jaka jest cena za dokumenty tożsamości na świecie. Czytaj więcej »

EN FACE: prof. Włodzimierz Zadrożny…

… współtwórca superkomputera Watson, pracownik IBM Thomas J. Watson Research Center, współtwórca blisko 60 opatentowanych lub zgłoszonych do opatentowania technologii. Czytaj więcej »

Technologie

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

Operatorzy potrzebują specyficznych sieci

Sieci operatorów telekomunikacyjnych różnią się od korporacyjnych. Muszą obsłużyć wewnętrzny przesył danych i usługi dla klientów. Czytaj więcej »

Windows 8 dla administratorów

Zbliża się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Przedstawiamy opcje, które musi sobie przyswoić każdy informatyk. Czytaj więcej »

Jak zarządzać stacjami roboczymi i serwerami

Nie ulega wątpliwości, że firmowymi stacjami roboczymi i serwerami trzeba zarządzać. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem tą częścią infrastruktury IT. Czytaj więcej »

Cloud computing dla polskich firm

Ponad połowa firm stosujących wirtualizację myśli o przejściu do rozwiązań cloud computing. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na styku biznesu i informatyki

Opracowanie architektury korporacyjnej nie jest przedsięwzięciem IT, a architekt korporacyjny to nie informatyk. Sensem podejścia architektonicznego jest całościowe spojrzenie na firmę. Czytaj więcej »

Skrzeczenie poniżej dna

Jak to szło u Wyspiańskiego? - "...tak by się nam serce śmiało/ do ogromnych, wielkich rzeczy/ a tu pospolitość skrzeczy". I zaskrzeczała kolejny raz. I któryś kolejny już raz za sprawą tak, wydawałoby się, banalną, jak kalendarz. A ściślej - kalendarzowy rachunek czasu, czyli taki, dla którego najmniejszą jednostką jest doba. Czytaj więcej »

Biżuteria pod opieką ERP

System Microsoft Dynamics NAV wspiera działania związane z produkcją i sprzedażą wyrobów jubilerskich firmy W.Kruk. Czytaj więcej »

Epicor iScala jako wsparcie produkcji profili aluminiowych

Trzy tygodnie trwał projekt wdrożenia systemu ERP firmy Epicor w poznańskiej firmie Albatros Aluminium. Czytaj więcej »

Nowy system pomoże w sprzedaży napojów Hoop Polska

Głównym celem wdrożenia systemu klasy SalesForce Automation w firmie Hoop Polska jest zwiększenie efektywności procesów sprzedażowych. Czytaj więcej »

Zintegrowany system zarządzania w poznańskiej zajezdni tramwajowej

W Poznaniu powstaje pierwsza zajezdnia tramwajowa, która będzie wykorzystywać zintegrowany system zarządzania klasy DMS. Czytaj więcej »

Simple stworzy system IT dla Centralnego Instytutu Ochrony Pracy

Firma Simple wygrała przetarg na zbudowanie zintegrowanego systemu IT Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. Czytaj więcej »

Produkcja pod pełną kontrolą

Zarządzanie produkcją z pomocą systemu ERP pozwala firmie Alvo zachować konkurencyjną pozycję rynkową. Z wdrożenia zadowolona była także załoga. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wirusy coraz trudniejsze do wykrycia

Ataki drive-by następują przy przeglądaniu stron www. Niewielka aplikacja na stronie instaluje złośliwe oprogramowanie. Oto najczęściej stosowane metody działania cyberprzestępców. Czytaj więcej »

Opinie

Mały psuj

Rozmawiałem niedawno z inżynierem pracującym na co dzień w fabryce sprzętu AGD. Opowiadał mi, że w jego firmie są dwa działy jakości: jeden od poprawiania, drugi od psucia. W tym pierwszym optymalizuje się procesy produkcyjne, skraca łańcuchy dostaw, analizuje przyczyny reklamacji i zgłoszeń serwisowych, aby w sumie towary były jak najlepsze, zaś ich produkcja jak najtańsza. W... Czytaj więcej »

Rewolucja fiskalna

Komputeryzacja, podobnie jak wdrożenie, sama w sobie nie może być celem przedsięwzięcia. Powinny za tym stać konkretne efekty przekładające się na wartości pozatechniczne, na przykład biznesowe. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...