powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 14-2012, 15 maja 2012
14-2012 Computerworld nr 14-2012
W centrum uwagi
Państwo do konsolidacji

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka? Czytaj więcej »

Wiadomości

Samsung Galaxy S III z 4-rdzeniowym procesorem

29 maja ruszy w Europie sprzedaż flagowego smartfona Samsunga, początkowo w wersji 3G, a w czerwcu także z obsługą sieci LTE. Czytaj więcej »

Mniej pracodawców szuka specjalistów i menedżerów IT

Aż 63% pracodawców z branży IT-Oprogramowanie i 54% w branży IT-Sprzęt w Polsce zadeklarowało chęć zatrudnienia specjalistów i menedżerów w I kw. 2012 - wynika z badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Czytaj więcej »

Miasta w internecie: Dyskusja o cyfrowych wyzwaniach dla Polski

Jaki jest stan administracji elektronicznej w Polsce? Jak przeprowadzić szkołę przez proces transformacji cyfrowej? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać rząd i samorządy, gdy gotowa będzie sieć szkieletowa szerokopasmowego dostępu do internetu? Te i podobne zagadnienia będą tematem 16 Konferencji "Miasta w Internecie". Tegoroczna konferencja, pod hasłem "Wyzwania Cyfrowej Polski -... Czytaj więcej »

Polacy złożyli ponad 2 mln PIT-ów przez internet

W tym roku padł kolejny rekord PIT-ów wysłanych przez internet. Czytaj więcej »

Comarch za 12 mln zł kupuje firmę Esaprojekt

Krakowski producent oprogramowania poinformował o zakupie 100% udziałów spółki wyspecjalizowanej w rozwiązaniach dla służby zdrowia i logistyki. Czytaj więcej »

Państwo szerokopasmowe 2.0

Polityka rozwoju sieci szerokopasmowych powinna być konkretnym obszarem odpowiedzialności Ministra Administracji i Cyfryzacji. To ostatni moment, gdy można cokolwiek skoordynować. Czytaj więcej »

Centrum relacji z klientem

Upowszechnianie się aktywnego korzystania z nowych technologii zmusza firmy do szukania nowych sposobów relacji z klientami. Czytaj więcej »

18,5 mld zł na naukę i szkolnictwo wyższe

Ministerialna mapa nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe pokazuje, że najwięcej inwestujemy w uczelnie i wydziały techniczne. Przypada na nie jedna trzecia wydatków. Czytaj więcej »

Program certyfikacji Autodesk

Rozmowa z Graeme Phillipsem, menedżerem ds. programu certyfikacji i szkoleń Autodesk w regionie EMEA, KnowledgePoint. Czytaj więcej »

Fuzja działów w HP nie dotknie Polski?

Połączenie działów drukarek i pecetów ma pomóc HP w utrzymaniu pozycji na rynku. Nie wiadomo, czy zmieni się struktura polskiego oddziału firmy. Czytaj więcej »

Rośną potrzeby optymalizacji IT

it WORKS prognozuje dynamiczny wzrost przychodów. W ciągu dwóch lat wielkość sprzedaży wzrosnąć ma do 100 mln zł z 53 mln w roku 2011. Czytaj więcej »

CSIOZ wygrało postępowanie o P1

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że w przetargu na budowę platformy P1 działania oferentów nie były sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami. Czy ruszą prace nad systemem e-Zdrowie? Czytaj więcej »

Zintegrowana komunikacja jako usługa

Nowa oferta Integrated Solutions zakłada, że klienci będą mogli w modelu cloud computing korzystać z funkcji znanych z systemów zintegrowanej komunikacji. Czytaj więcej »

Korzystniejsze przepisy dla klientów e-sklepów

Koniec ukrytych opłat i domyślnych opcji w umowach, dłuższy czas na zwrot towaru - to nowe postanowienia unijne, które będą obowiązywać od 2014 r. Czytaj więcej »

EnFace: Krzysztof Kogutkiewicz

… współtwórca i prezes spółki Miquido, właściciel platformy miquido.com do tworzenia aplikacji mobilnych Czytaj więcej »

Technologie

Dane mają drugie dno

Big Data określane jest przez ilość przetwarzanych danych, liczonych w terabajtach. Prawdziwa jego wartość jest związana nie tyle z ilością informacji, ile z jej jakością i znaczeniem dla organizacji. Czytaj więcej »

Czy CIO zawsze musi być programistą

Działami IT coraz częściej kierują osoby bez wykształcenia technicznego. Czy firmowa informatyka może na tym skorzystać, czy raczej stracić? Czytaj więcej »

NOWOŚCI RYNKOWE

Czytaj więcej »

Czy Windows RT podbije tablety

Podstawową niedogodnością, która może przekreślić wdrożenie tabletów z Windows RT w korporacji, jest niezgodność z domeną Active Directory. Czytaj więcej »

Gdy kończy się umowa o chmurę

Jak uniknąć niespodzianek i przygotować się do ewentualnej zmiany dostawcy usług cloud computing. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Analityka biznesowa sięga do społeczności

Polskie firmy wykorzystują media społecznościowe głównie w celach marketingowych i wizerunkowych. Na rynku jest coraz więcej narzędzi, które pozwalają zastosować dane w działalności biznesowej. Czytaj więcej »

Film-Video-Foto, czyli BYOD

Gdyby tegoroczne, piętnaste już Targi Film-Video-Foto w Łodzi poddać próbie systematyzacji, to dałoby się wyróżnić na nich trzy główne wątki tematyczne: sprzęt do rejestracji obrazów i jego wyposażenie, urządzenia do przenoszenia tych obrazów na papier oraz ramki i oprawy do nich. Czytaj więcej »

Comarch zabezpiecza ARiMR

Comarch podpisał z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę na utrzymanie infrastruktury sprzętowej i teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Nowe funkcje WebService w ING Banku Śląskim

WebService w ING Banku Śląskim to usługa umożliwiająca bezpośrednią wymianę danych finansowych pomiędzy klientem a bankiem. Czytaj więcej »

Krótszy czas obsługi klienta w Euro-Tax.pl

Grupa Kapitałowa Euro-Tax.pl SA zajmuje się doradztwem w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie pracujące za granicą. Czytaj więcej »

Grupa Atlas wdroży system ERP firmy IFS

W przyszłym roku trzeci co do wielkości producent chemii budowlanej w Europie będzie korzystał z oprogramowania IFS Applications. Czytaj więcej »

Mobilność pobudza kawowy biznes

Oprogramowanie mobilne gwarantuje firmie Tchibo Warszawa szybki przepływ informacji na temat cen, skuteczności promocji, kanałów sprzedaży i działań konkurencji. Czytaj więcej »

System do śmieci

Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej nakłada na gminy obowiązek zorganizowania systemu gospodarki odpadami. Żeby się z niego wywiązać, będą musiały zainwestować w nowe rozwiązania. Czytaj więcej »

Zarządzanie po japońsku

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Automatyczne nadawanie uprawnień

Systemy zarządzania tożsamością umożliwiają automatyzację zadań IT związanych z przyznawaniem uprawnień. Czytaj więcej »

Wirusy atakują komputery Apple

Flashfake, największy botnet w historii komputerów Macintosh, liczy już 600 tys. zainfekowanych maszyn. Jeśli Apple nie zareaguje, MacOS X będzie równie zawirusowany, jak komputery z Windows. Czytaj więcej »

Opinie

Nowy Tesla

Jedną z największych tajemnic techniki są szczegóły pomysłu, jaki Nikola Tesla zgłosił pod koniec XIX wieku. Pomysł dotyczył bezprzewodowego przesyłania energii na bardzo duże odległości. Niestety, w 1905 roku jego realizacja została przerwana z powodu braku dalszego finansowania. Zamiast dostarczyć nam energię, genialny Serb wdał się w wojny patentowe w szybko elektryfikującym... Czytaj więcej »

Straty

Informatycy zakładowi żyją zazwyczaj w zgodzie ze swoimi przełożonymi. Gdyby tak nie było, firma musiałaby ich wymienić na bardziej spolegliwych - oczywiście informatyków, a nie przełożonych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...