powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 11-2012, 17 kwietnia 2012
11-2012 Computerworld nr 11-2012
W centrum uwagi
Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze. Czytaj więcej »

Wiadomości

Rząd deklaruje otwartość

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przystąpienie Polski do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu. Rada Ministrów podejmie decyzję w połowie kwietnia. Do tego czasu ma się jeszcze odbyć dyskusja o planie działań na rzecz Otwartego Rządu. Czytaj więcej »

Andrzej Molski prezesem Young Digital Planet

Zastąpił na tym stanowisku Waldemara Kucharskiego, który w 1990 r. zakładał YDP i pozostanie jeszcze doradcą zarządu spółki. Potem skoncentruje się na rozwoju firmy Learnetic, którą wraz z innymi założycielami YDP otworzył w 2010 r. Czytaj więcej »

Inkubator przedsiębiorczości Naszej Klasy

Firma chce wspierać młodych przedsiębiorców prowadzących start-upy i zamierzających tworzyć własne firmy związane z internetem i nowymi technologiami. W ramach projektu iNKubator będą mogli oni otrzymać know-how od ekspertów z branży oraz wsparcie technologiczne i finansowe. Czytaj więcej »

Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z laboratorium IBM w Hajfie

Politechnika Wrocławska ogłosiła podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy z laboratorium IBM Research Hajfa. Studenci, naukowcy i specjaliści będą prowadzić wspólne prace B&R. Czytaj więcej »

Cyberprzestępczość profesjonalna

Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie nowej instytucji unijnej, której zadaniem będzie przezwyciężenie wzrostu przestępczości z użyciem technologii informacyjnych. Czytaj więcej »

Migracje w branży IT

Doświadczenia na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są cenione przez pracodawców. Rynek IT stwarza możliwości rozwoju kariery, by sprostać oczekiwaniom. Czytaj więcej »

Oracle stawia na analitykę biznesową

Oracle rozpoczyna nową kampanię w wojnie podjazdowej ze swoim odwiecznym rywalem, niemieckim SAP. Czytaj więcej »

Prawo do bycia zapomnianym

Przejrzystość przetwarzania danych - według przygotowywanego unijnego prawa - ma być podstawowym warunkiem realizacji prawa do prywatności w internecie. Czytaj więcej »

Dowód osobisty na wariackich papierach

Obecny dowód osobisty to wpisany w system prawny kawałek poliwęglanu, który słabo chroni dane osobowe. Nowy elektroniczny dowód nie pojawi się wcześniej niż w roku 2014. Czytaj więcej »

Enface: Paweł Hersztowski

… projektant grafiki, szef serwisu www.hiddendata.co, twórca platformy 2kiwi.pl Czytaj więcej »

Belgijski system w polskich bankach

Belgijski dostawca systemów bankowych ma już na koncie umowy z BGŻOptima i BPS. Chce zawojować polski rynek, oddając klientom kod źródłowy zlokalizowanej aplikacji. Czytaj więcej »

Technologie

Wirtualne desktopy bez serwera

Podejście firmy Virtual Computer zakłada eksploatację wirtualizowanych desktopów po stronie klienta, bez korzystania z centralizacji na serwerach. Czytaj więcej »

Dostępne kopie bezpieczeństwa

Kopia bezpieczeństwa podstawową usługą IT, nawet w najmniejszych organizacjach. Przez lata zmienił się jednak model jej realizacji - zamiast taśm coraz częściej stosuje się dyski. Czytaj więcej »

Zabójcy wydajności SharePointa

Nie zawsze trzeba inwestować w nowe serwery, by poradzić sobie ze spadkiem wydajności środowiska Sharepoint. Wiele przyczyn spowolnienia można usunąć prostymi metodami. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dopasowanie ERP do lokalnych potrzeb

Jak znaleźć i zdefiniować różnice pomiędzy wzorcem systemu ERP dla korporacji a lokalnymi potrzebami prawnymi i biznesowymi? Z pomocą przychodzi analiza Fit & Gap. Czytaj więcej »

Huta Węgierska Górka z nowym systemem ERP

Jedno z najstarszych przedsiębiorstw branży metalurgicznej w Polsce wdroży system Infor10 ERP Business. Czytaj więcej »

Sage ERP X3 wsparciem dla dystrybutora narzędzi pneumatycznych i maszyn

Nu Air Polska, spółka handlowa należąca do jednego z największych na świecie producentów kompresorów tłokowych Nu Air, korzysta z nowego oprogramowania klasy ERP. Działalność spółki w Polsce koncentruje się na sprzedaży narzędzi pneumatycznych, kompresorów, elektronarzędzi i maszyn. Czytaj więcej »

Integracja danych w rozproszonej sieci hurtowni i sklepów

Oprogramowanie Comarch CDN XL wspiera działalność największego w Polsce dystrybutora bielizny, rajstop, skarpet i odzieży. Hurtowe Centrum Dystrybucji JS wykorzystuje system w procesach sprzedaży, zamówień, księgowości oraz zarządzania relacjami z klientami i analityki biznesowej. Czytaj więcej »

Danone chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych dzięki rozwiązaniom SAP

Rozwiązania oparte na infrastrukturze SAP mają dostarczać kompleksowych informacji na temat wpływu działalności Grupy Danone na emisję gazów cieplarnianych. Czytaj więcej »

Nowy system w ubezpieczeniach

Grupa Generali zakończyła największy projekt informatyczny w swojej historii. Czytaj więcej »

Pięć pytań przed wyborem systemu IT

Zakup i wdrożenie systemu informatycznego to działanie angażujące na dłuższy czas finanse i zasoby ludzkie firmy. Należy więc dokładnie zaplanować taką inwestycję. Czytaj więcej »

NOWOŚCI RYNKOWE

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie na każde zagrożenie

W bankowości elektronicznej kiedyś stosowano tylko login i hasło. Dziś banki mają cały arsenał zabezpieczeń, które powinny sprawić, że kradzież pieniędzy jest dla złodziei nieopłacalna. Czytaj więcej »

Wirtualizacja chroni przed skutkami awarii

Wirtualizacja i replikacja to technologie zdolne zabezpieczyć dane przed utratą wskutek awarii. Mogą też zapewnić ciągłość pracy i zdolność nieprzerwanego świadczenia usług. Czytaj więcej »

Opinie

Pozoracja

Warto czasami zastanowić się, kto i co, tak naprawdę, kryje się za portalem firmowym, który najczęściej pokazuje ładne zdjęcia opisane pięknymi zgłoskami i ładnych ludzi głoszących wielkie słowa. Ten wirtualny blichtr przyciąga, chociaż często jest to ułuda, bo pospolitość bywa skrzecząca. Czytaj więcej »

Czas przeszły niedokonany

Nagły wybuch obywatelskiej aktywności, który nastąpił zimą na wieść o planowanym podpisaniu ACTA, z dzisiejszej perspektywy wydaje się zamierzchłą przeszłością. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przy kilkunastostopniowym mrozie wyszło na ulice, by skandować hasła i skakać - a władza przyglądała się z przerażeniem i bezradnością, jak spadają jej słupki poparcia, zwłaszcza w... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...