powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 10-2012, 10 kwietnia 2012
10-2012 Computerworld nr 10-2012
W centrum uwagi

Informatyka musi zszyć firmy po fuzji

W dojrzałych gospodarkach fuzje i przejęcia są najszybszym sposobem zdobycia przewagi nad konkurencją. Sprawne połączenie dwóch firm to problem nie tylko zarządów i prawników, ale także informatyków. Fachowcami od integracji przedsiębiorstw stają się w Polsce szefowie IT banków. Ich doświadczenia są coraz cenniejsze, bo fuzje stają się codziennością kolejnych branż. Czytaj więcej »

Pięć zasad udanej fuzji IT

Łączenie firm stawia nowe zadania przed ich działami IT. Doświadczenia sektora bankowego pozwalają sformułować pięć zasad udanej fuzji informatycznej. Czytaj więcej »

Do fuzji szykuj się jak na wojnę

Do fuzji szykuj się jak na wojnę

Konkurencja w biznesie żywi się konfliktem i rywalizacją. Fuzja dwóch firm zwykle nie przebiega w atmosferze sielanki. To spór o to, kto ukształtuje nowy ład po swojemu. Czytaj więcej »

Wiadomości

En Face: Łukasz Misiukanis

… założyciel i prezes zarządu notowanej na rynku New Connect agencji społecznościowej Socializer, wcześniej wieloletni wiceprezes firmy Synerway Czytaj więcej »

250 mln zł na innowacje w konkursie INNOTECH

Można już składać wnioski w ramach II edycji konkursu INNOTECH. Dla nagrodzonych projektów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy łącznie 250 mln zł. Konkurs trwa do 2 maja br. Czytaj więcej »

W Szczecinie powstanie Hackerspace

2 kwietnia br. oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy w Szczecinie i w regionie zachodniopomorskim Hackerspace. To przestrzeń, gdzie mają spotykać się i tworzyć ludzie, których łączy duch kultury hakerskiej. Czytaj więcej »

AGH otworzyła Centrum Informatyki

Nowa siedziba Katedry Informatyki jest jednym z pierwszych w Polsce "żywych laboratoriów". Czytaj więcej »

mBank chce być Facebookiem finansów

W tym roku ruszy nowa odsłona mBanku. Macierzysty BRE Bank inwestuje w projekt 100 mln zł, głównie w zakup nowych technologii. Czytaj więcej »

Już ponad milion PIT-ów przez internet

Mimo że do końca okresu rozliczeniowego pozostał jeszcze ponad miesiąc, 26 marca wpłynęła milionowa deklaracja roczna przesłana przez internet. Czytaj więcej »

CBA sprawdza CEPiK

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie sprawdza przetargi związane z budową i wdrażaniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czytaj więcej »

Oracle zaostrzy konkurencję z SAP na rynku analityki

Władze Oracle zamierzają zaprezentować własną wizję rozwoju narzędzi analitycznych na sześć dni przed planowaną konferencją SAP na ten temat. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że amerykański gigant zamierza wprowadzić na rynek całą linię narzędzi analitycznych, które mają być odpowiedzią na rosnącą sprzedaż rozwijanych przez SAP systemów linii HANA. Czytaj więcej »

Państwowa (nie)prywatność

W debacie o cyfrowym państwie potrzeba pogłębionej dyskusji o ochronie prywatności w sieci, w tym również o odpowiedniej ochronie naszych danych telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Najlepsze miejsca pracy IT w Polsce

Great Place To Work Institute Polska po raz czwarty ogłosił listę "Najlepszych miejsc pracy w Polsce". Wyróżniono 17 firm, w tym 5 z branży IT. Czytaj więcej »

Zmieńcie swój sposób myślenia

Rozmowa z Paulem Bragielem, partnerem zarządzającym funduszu i/o Ventures, członkiem rady nadzorczej i doradcą polskiej spółki Vivid Games. Czytaj więcej »

BlackBerry walczy o rynek biznesowy

Nowy dyrektor generalny Research In Motion zapowiada wiele zmian dotyczących modelu biznesowego spółki. Najważniejsza z nich zakłada powrót do koncentracji na rynku biznesowym. Czytaj więcej »

Prawo do bycia zapomnianym

W Komisji Europejskiej trwa dyskusja wokół zmian przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Mają one zmusić administratorów do wymazywania informacji o byłych klientach. Czytaj więcej »

Premiera SQL Server 2012

Najnowsze wydanie bazy danych Microsoftu pokazuje kierunek, w którym rozwijać się będzie oprogramowanie. Dostępne jest ono w wersjach Standard, Business Intelligence i Enterprise. Czytaj więcej »

Technologie

NFS 4.2 usprawni przesyłanie plików

NFS to obok FTP najważniejszy protokół transmisji plików. Jego nowa wersja może stać się standardem przesyłania danych w środowiskach zwirtualizowanych. Czytaj więcej »

Jakie są różnice między chmurą a wirtualizacją

Jakie są różnice między chmurą a wirtualizacją

Wirtualizacja jest obecnie standardową technologią, stosowaną powszechnie w IT. Od środowiska chmury prywatnej dzieli ją jednak długa droga, gdyż wymaga ona uzupełnienia o istotne składniki. Czytaj więcej »

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Należności pod kontrolą

Im więcej wierzycieli, tym trudniejsze zarządzanie procesem obsługi wierzytelności. Z pomocą przychodzą dedykowane systemy biznesowe o różnej skali i funkcjonalności. Czytaj więcej »

E! Handel!

Nie zostałem do wieczora, przez co ominęła mnie część artystyczno-barowa. Wytrwałem jednak do końca wszystkich prezentacji (blisko sześć godzin), odwiedzając jeszcze liczne stoiska wystawowe. A chodzi o swoiste "targi na targach", bo jednodniową imprezę o nazwie "Targi e-handlu", którą na terenie Targów Poznańskich zorganizowała poznańska fundacja o nazwie Polak 2.0. Czytaj więcej »

Samodzielnie i według potrzeb

W Solaris Bus & Coach SA dział rozwoju firmy pełni rolę pośrednika między biznesem a IT. To umożliwia obiektywną ocenę potrzeb informatycznych całej organizacji. Czytaj więcej »

Mobilny system Comarchu w Danii

Po sukcesie wdrożenia w Polsce firma Diageo zdecydowała się na wdrożenie systemu Comarch SFA w Danii. System zapewnia rozwiązania mobilne wspierające pracę przedstawicieli handlowych. Składa się z modułów: Mobile Sales Force, Online Manager i Online Administrator w Danii. Czytaj więcej »

Zachem oszczędza dzięki outsourcingowi SAP

Od lutego br. bydgoskie Zakłady Chemiczne Zachem korzystają z systemu SAP ERP utrzymywanego i administrowanego w Centrum Outsourcingowym BCC. Należące do Grupy Ciech Zakłady Chemiczne Zachem rozpoczęły pracę na systemie SAP w 2000, jako jedno z pierwszych firm polskiego sektora chemicznego w Polsce. Czytaj więcej »

UKE z systemem PayByNet

Urząd Komunikacji Elektronicznej wdrożył system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych PayByNet. Czytaj więcej »

FreeWay z systemem WAPRO

Firma FreeWay, zajmująca się dystrybucją sprzętu do uprawiania sportów ekstremalnych, wdrożyła u siebie oprogramowanie Asseco WAPRO do zarządzania MSP. Czytaj więcej »

Zdalne konsultacje lekarskie

W ramach rozpoczętego w Szwajcarii dwuletniego projektu netCare firmy Cisco Systems i Swisscom wyposażyły 200 aptek w systemy do komunikacji wideo Cisco TelePresence. Pacjenci będą mogli zasięgnąć wstępnej porady lekarskiej przez łącze wideo w aptece. System Cisco TelePresence łączy pacjentów z lekarzami w szwajcarskim centrum telemedycyny Medgate. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Wirtualizacja serwerów: fakty i mity

Wirtualizacja serwerów: fakty i mity

Wokół wirtualizacji narosło wiele mitów. Większe koszty, niższe wydajność i dostępność - narzekają malkontenci. Sprawdzamy, jak jest naprawdę. Czytaj więcej »

Opinie

Metody na tajność

Podstawową rolą informatyka w firmie jest dbałość o sprawność całości systemu. Oprócz tego musi dbać on o kopie zapasowe, jak również o zabezpieczenie danych przed wyciekiem. Czytaj więcej »

Austriacki fragment wybrzeża Bałtyku

Bartek, znajomy informatyk, po serii problemów ze znalezieniem dobrze płatnej i stałej pracy, kłopotach ze zwrotem nadpłaty podatku dochodowego oraz zarejestrowaniem się do lekarza specjalisty uznał, że ma dość. Ostatnio wyprowadził się do Wiednia. Wykorzystał biegłą znajomość niemieckiego i zatrudnił się w austriackiej firmie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...