powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 02-2012, 31 stycznia 2012
02-2012 Computerworld nr 02-2012
W centrum uwagi

Internet dawno temu... czyli 20 lat wcześniej

W 1992 r. uruchomiono w Polsce komercyjny dostęp do internetu. Po roku z sieci korzystało jedynie 11 firm, które nie do końca wiedziały, jak ją spożytkować. Czytaj więcej »

Stary, dobry internet

Podstawową usługą wczesnego internetu w Polsce była poczta elektroniczna. Dużą popularnością cieszyły się też serwery plików ftp. Czytaj więcej »

Internet prawie w każdej firmie, ale tylko dla co trzeciego pracownika

Po 20 latach od uruchomienia internetu komercyjnego w Polsce dostęp do sieci mają prawie wszystkie firmy działające w naszym kraju. Wiele z nich nie mogłoby bez tego prowadzić działalności. Czytaj więcej »

Wiadomości

Światowy sektor bankowy tnie wydatki na IT

Z analiz amerykańskiej firmy Celent wynika, że w 2012 roku światowe instytucje finansowe przeznaczą na inwestycje w rozwiązania IT ok. 173,5 mld USD. Czytaj więcej »

Huawei i Nokia Siemens unowocześnią sieci Orange i T-Mobile

Huawei i Nokia Siemens Networks dostarczą sprzęt do unowocześnienia infrastruktury sieciowej operatorów Orange i T-Mobile w Polsce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że łączna wartość kontraktów wynosi ok. 1,7 mld zł. Czytaj więcej »

Strona premiera zhakowana w proteście przeciwko ACTA

Grupa hakerów o pseudonimie Anonymous postanowiła zaatakować polskie serwisy rządowe. Przypomnijmy, w sobotę wieczorem 21 stycznia pojawiły się był kłopot z wejściem m.in. na strony Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta. Czytaj więcej »

Blokowanie internetu przeciwko blokowaniu internetu

Atak na serwery rządowe pod pretekstem walki z porozumieniem ACTA to marna strategia walki o otwartość informacyjną. Rząd musi się zastanawiać, jak się zabezpieczyć przed hakerami. Czytaj więcej »

Wkrótce do lekarza pójdziemy bez RMUA

NFZ od kilku lat prowadzi Rejestr Usług Medycznych i Centralny Wykaz Ubezpieczonych. Protesty lekarzy sprawiły, że brak dostępu do systemów NFZ stał się sprawą wagi państwowej. Czytaj więcej »

NIK z zarzutami do projektów CSIOZ

Z raportu NIK wynika, że CSIOZ ma sześcioletnie opóźnienia w realizacji projektów IT. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wstrzymało certyfikację wydatków ponoszonych przez Centrum, co czasowo wstrzyma refundację kosztów. Czytaj więcej »

Sprzeczne wizje e-dowodu

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy. Czytaj więcej »

Chmura nowych przychodów dla firm telekomunikacyjnych

Cloud computing dla operatorów telekomunikacyjnych jest szansą na dywersyfikację źródeł przychodów. Czytaj więcej »

Spotkanie w świecie innowatorów

Polskim, innowacyjnym firmom technologicznym brakuje platformy współpracy i wymiany doświadczeń. Tę lukę próbuje wypełnić łódzka firma Ericpol. Czytaj więcej »

EnFace: Hubert Anyżewski...

... członek zarządu firmy UseLab zajmującej się badaniem i projektowaniem użyteczności stron i aplikacji, współautor gry Talent Game diagnozującej uzdolnienia dzieci i młodzieży Czytaj więcej »

Babcia i architektura

Czytaj więcej »

Technologie

VDI z Atlantis Computing

Składowanie danych w pamięci RAM umożliwia przyspieszenie startu wirtualnego desktopu na typowym serwerze kasetowym nawet o 12 sekund. Czytaj więcej »

Jak powinna wyglądać serwerownia od środka

Jak powinna wyglądać serwerownia od środka

Przedstawiamy szczegóły zapewnienia bezpieczeństwa serwerowni wewnątrz budynku. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Dialog techniczny zmieni przetargi

Dialog techniczny zmieni przetargi

Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych usankcjonuje procedurę dialogu technicznego między instytucjami publicznymi a przedsiębiorcami. Czytaj więcej »

System QAD wspiera produkcję świec dla sieci Ikea, Wal-Mart i Tesco

Jeden z największych europejskich producentów świec, firma Korona SA, korzysta ze wsparcia w postaci zintegrowanego systemu QAD Enterprise Applications. Czytaj więcej »

Microsoft Dynamics NAV w produkcji komponentów silikonowych

Mijają dwa lata od uruchomienia systemu Microsoft Dynamics NAV w firmie Silspek. Czytaj więcej »

Analityka biznesowa Oracle w MPEC Ostróda

Trwają prace związane z wdrożeniem systemu Oracle Business Intelligence w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ostródzie. Czytaj więcej »

Tramwaje Warszawskie będą lepiej szkolić pracowników

Od września 2011 roku w Tramwajach Warszawskich działa dedykowane oprogramowanie wspierające zarządzanie procesem szkoleń. Czytaj więcej »

IT wspiera nowe kanały sprzedaży

Informatyka wspiera zmianę modelu działalności i sprzedaży polis w Link4. Największym wyzwaniem było udostępnienie centralnego systemu ubezpieczeniowego firmom współpracującym. Czytaj więcej »

CIO nie może siedzieć z tyłu

Pracownicy SAP coraz częściej wyposażani są w nowoczesne tablety i smartfony, które mają ułatwiać im pracę. Często są także pierwszymi użytkownikami rozwiązań informatycznych SAP. Czytaj więcej »

Biznes decyduje o inwestycjach w IT

Biznes decyduje o inwestycjach w IT

Decyzje dotyczące projektów IT coraz częściej podejmują kierownicy działów biznesowych, bezpośredni beneficjenci wdrożeń. Rolą CIO jest wsparcie merytoryczne realizacji projektu. Czytaj więcej »

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT. Czytaj więcej »

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Centra danych muszą być coraz bardziej elastyczne

Firmy, które są zmuszone do modernizacji serwerowni, kładą nacisk na utrzymanie usług biznesowych kosztem rozwoju infrastruktury. Takie wnioski można wyciągnąć z badań przeprowadzonych przez Oracle. Czytaj więcej »

Jeden bit w 12 atomach

Po pięciu latach pracy badacze z laboratoriów firmy IBM opracowali technologię, która umożliwi przechowanie jednego bitu informacji w 12 atomach. Dotychczas wymagało to około tysiąca atomów. Czytaj więcej »

Błąd w bazie Oracle

W konstruowanych dawno temu bazach danych Oracle mogą wystąpić problemy związane z dużym wzrostem wartości licznika SCN. Dostępne aktualizacje nie zawsze są skuteczne. Jak sobie z tym poradzić? Czytaj więcej »

Opinie

Zdrowe życie

Lokalny Informatyk miał wypadek w drodze do pracy, co może przydarzyć się każdemu, nawet osobnikowi parającemu się w biurowym zaciszu nowoczesnymi technologiami. Czytaj więcej »

Zbędne kilogramy

Wielu moich znajomych zamienia komputery stacjonarne na notebooki, notebooki na netbooki albo tablety. Elekroniczne gadżety nie tylko robią się lżejsze, ale też dosłownie chudną. Mój pierwszy smartfon miał jakieś osiem milimetrów grubości, nowy będzie miał niecałe pięć. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...