powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 01-2012, 17 stycznia 2012
01-2012 Computerworld nr 01-2012
W centrum uwagi
Hakerzy uderzą z niezwykłą siłą

Hakerzy uderzą z niezwykłą siłą

Rok 2012 przynosi nowe zagrożenia. Hakerzy oferują ataki na zamówienie, wirusy infekują automatykę przemysłową. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach samych urządzeń, a nie programów. Czytaj więcej »

Wiadomości
Rynek czeka na decyzje nowej prezes UKE

Rynek czeka na decyzje nowej prezes UKE

Odczuwamy dyskomfort w rzadkich przypadkach, kiedy wygląda na to, że państwo rezygnuje z urzędnika cieszącego się szacunkiem bez względu na afiliacje polityczne. Czytaj więcej »

Sąd nad Androidem już w marcu

Wówczas zaplanowano pierwszą rozprawę sądową w sprawie sporu o prawa do stworzonej na potrzeby środowiska Android implementacji silnika Java. Wedle zapowiedzi, postępowanie ma być realizowane w trybie przyspieszonym. Niewykluczone więc, że decyzja, która może zaważyć na dalszych losach systemu Google Android zapadnie jeszcze w tym kwartale. Czytaj więcej »

Raport otwarcia przedstawimy w połowie lutego

"Muszę posprzątać tę stajnię Augiasza" - zapowiedział minister Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Jak to określił, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jeszcze przez pierwszy kwartał 2012 r. będzie resortem "w instalacji". Pierwszym widocznym znakiem jego działalności ma być strona internetowa, działa od kilku tygodni. Czytaj więcej »

Gartner obniża prognozy dla branży IT

Nie o 4,6%, a 3,7% ma w 2012 roku wzrosnąć wartość światowego rynku IT. Zdaniem analityków Gartnera, za obniżeniem prognoz przemawiają m.in. skutki powodzi w Tajlandii, nienajlepsze nastroje gospodarcze na świecie oraz kryzys w strefie euro. W Europie Zachodniej wydatki na IT mają być nawet niższe niż przed rokiem o ok. 0,7%. Czytaj więcej »

Młodzi pracownicy nie przestrzegają zasad firmowych

Siedmiu na dziesięciu młodych pracowników często łamie zasady polityki informatycznej, a ponad jedna trzecia przyznaje, że nie darzy respektem działu informatycznego w swojej pracy - to wnioski z ogólnoświatowego raportu z badania Cisco Connected World Technology Report. Wynika z niego, że wchodzący na rynek pracy młodzi ludzie skłonni są do bardzo ryzykownych zachowań, aby móc... Czytaj więcej »

Kompetencyjne wsparcie rządu w sprawie informatyzacji

Powołany przez Premiera Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji ma inicjować, opiniować i koordynować między resortami wszystkie prace dotyczące informatyzacji kraju, w tym m.in. informatyzacji administracji publicznej, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, sieci szerokopasmowych, edukacji, ochrony zdrowia, łączności, polityki audiowizualnej i współpracy z Systemem Informacyjnym... Czytaj więcej »

Zmiany w rejestrach państwowych

Nominacje na nowych wiceministrów spraw wewnętrznych kończą spór, komu mają podlegać rejestry państwowe. Roman Dmowski został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w MSW. Będzie podlegać mu m.in. Departament Rejestrów Państwowych, w którego kompetencję wchodzi Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) oraz Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL). Czytaj więcej »

Sukcesy i porażki Anny Streżyńskiej

Pod koniec 2011 premier odwołał Annę Streżyńską ze stanowiska prezesa UKE. Czas na podsumowanie jej sukcesów i porażek w walce o liberalizację polskiego rynku telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Kim jest nowy prezes UKE

Kim jest nowy prezes UKE

Odczuwamy dyskomfort w rzadkich przypadkach, kiedy wygląda na to, że państwo rezygnuje z urzędnika cieszącego się szacunkiem bez względu na afiliacje polityczne. Czytaj więcej »

Nawet 1 mln euro kary za złą ochronę danych osobowych

Komisja Europejska jest zaniepokojona małą skutecznością przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Chce zaostrzyć przepisy i powołać urząd, który rozwiąże problemy w Unii. Czytaj więcej »

Pacjenci czekają na spóźniony system IT

Protest lekarzy sparaliżował pracę przychodni, szpitali i aptek. Ministerstwo Zdrowia chciało, żeby sprawdzali oni ubezpieczenie pacjenta i poziom refundacji leków, za pomocą systemu IT, którego ciągle nie ma. Czytaj więcej »

Czy to już koniec BlackBerry?

Czy to już koniec BlackBerry?

Co trzecia amerykańska korporacja rozważa rezygnację ze smartfonów BlackBerry. Ich producent, firma RIM, popada w coraz większe tarapaty. Czy odwrócą się od niej także polscy użytkownicy? Czytaj więcej »

EN FACE: Bartosz Mozyrko...

... kognitywista, metodyk ds. badań w firmie Cogision, specjalista od zdalnych metod badania użyteczności Czytaj więcej »

Technologie
Policz ukryte koszty chmury

Policz ukryte koszty chmury

Środowisko cloud computing umożliwia rozliczanie faktycznego używania zasobów. Nie dotyczy to jednak kosztów pośrednio związanych z wykorzystaniem chmury. Czytaj więcej »

Google przeciera szlaki w korzystaniu z IPv6

Wdrożenie IPv6 w firmie Google może być cennym źródłem wiedzy dla innych firm planujących podobne przedsięwzięcie. Czytaj więcej »

Polskie firmy liczą koszty wydruków

Polskie firmy liczą koszty wydruków

Tylko 7% firm deklaruje, że większość dokumentów ma formę elektroniczną. W organizacjach biznesowych wciąż dominują dokumenty papierowe, dlatego ważne jest umiejętne zarządzanie ich obiegiem. Czytaj więcej »

5 technologii open source na rok 2012

5 technologii open source na rok 2012

Sukcesy Linuksa, Apache Web Server, Perla, Hadoopa czy Firefoksa zachęcają do zainteresowania się innymi rozwiązaniami open source. Przedstawiamy pięć projektów wartych uwagi. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Solaris Bus&Coach analizuje produkcję w QlikView

Polski producent środków transportu miejskiego i turystycznego wdrożył aplikację Business Intelligence QlikView. Czytaj więcej »

Zdalne wsparcie norweskich użytkowników SAP

Od listopada 2011 system SAP producenta konserw rybnych jest utrzymywany i administrowany w Centrum Outsourcingowym BCC. Czytaj więcej »

NIK pracuje nad systemem zarządzania informacją

Najwyższa Izba Kontroli objęła kierownictwo w działającej w ramach EUROSAI (European Organisation of Supreme Audit Institutions) podgrupie ds. projektu e-Government i zaproponowała swoim europejskim partnerom autorskie narzędzie do zarządzania wiedzą gromadzoną przez najwyższe organy kontroli. Czytaj więcej »

Kredyt Bank ma system wspierający kampanie windykacyjne i sprzedażowe

W Kredyt Banku wdrożony został System IP Interactive Intelligence, który ma wspierać kampanie windykacyjne i sprzedażowe. Czytaj więcej »

Skuteczny przepis na innowacje

Od czasu spektakularnych sukcesów produktów firmy Apple cały świat biznesu zastanawia się, jak ująć w karby proces innowacji, by zapewnić stały dopływ produktów rewolucjonizujących rynek. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy sygnał, niewidzialny wróg

Bezprzewodowy sygnał, niewidzialny wróg

Rozwój telefonii komórkowej i internetu wymaga społecznej akceptacji dla dużej liczby urządzeń nadawczo-odbiorczych. Nowe maszty i anteny budzą wielkie emocje i protesty. Jak temu zaradzić? Czytaj więcej »

80 serwerowni na mecz otwarcia

80 serwerowni na mecz otwarcia

Stadion Narodowy w Warszawie to budynek wielofunkcyjny. Jego architektura IT została zaprojektowana, by sprostać wymaganiom podczas meczów, koncertów i w codziennej pracy biurowca. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Atak przez kolizje tablic skrótów

Luka w ochronie platform webowych sprawia, że możliwy jest atak odmowy obsługi, który nie wymaga dużego pasma ani wynajmowania botnetu. Wystarczą odpowiednie żądania wysyłane za pomocą POST. Czytaj więcej »

Załatane luki w OpenSSL

Nowa wersja popularnej biblioteki OpenSSL usuwa sześć ważnych podatności, z których jedna umożliwiała deszyfrowanie połączenia DTLS. Czytaj więcej »

Atak na wiele stron PHP za jednym zamachem

Włamywacze komputerowi zaczęli wprowadzać specyficzne zmiany do konfiguracji PHP, by uniknąć wykrycia po przejęciu serwera i wstrzykiwaniu złośliwego kodu do stron www. Czytaj więcej »

Zabezpiecz zasoby, unikniesz strat

Zabezpiecz zasoby, unikniesz strat

Lekceważenie ryzyka informatycznego może słono kosztować. Na co warto zwracać uwagę, by uchronić się przed niespodziewanymi stratami i kosztami? Czytaj więcej »

Opinie

Handelek

Po firmie poszła fama, że Lokalny Informatyk w czasie pracy zajmuje się nielegalnymi operacjami finansowymi. Podobno handluje dolarami, czy w inny sposób nimi obraca, i to za pomocą służbowego sprzętu oraz czasu. Czytaj więcej »

Gdy wszystko inne zawiedzie...

Zupełnie znienacka stałem się ostatnio posiadaczem nowych, elektronicznych gadżetów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...