powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 36-2011, 22 grudnia 2011
36-2011 Computerworld nr 36-2011
Perspektywa 2012
Polscy szefowie IT nie wierzą w chmurę

Polscy szefowie IT nie wierzą w chmurę

Rynek rozwiązań w chmurze rozwija się bardzo szybko, ale działy IT w przedsiębiorstwach podchodzą do tego modelu biznesowego nieufnie. Czytaj więcej »

IT połączy biznes w spójną całość

IT połączy biznes w spójną całość

Integracja zasobów IT to proces ciągły, wymagający współpracy z działami biznesowymi. Wiąże się z tym konieczność uporządkowanej infrastruktury i umiejętnie połączonych aplikacji. Czytaj więcej »

Wirtualizacja w polskich firmach

Wirtualizacja w polskich firmach

Technologia wirtualizacji często jest traktowana jako pierwszy krok w kierunku cloud computing. Przede wszystkim jednak to najważniejsze rozwiązanie usprawniające funkcjonowanie firmowego IT. Czytaj więcej »

Prognozy wymagają zrozumienia danych

Prognozy wymagają zrozumienia danych

Narzędzia analityczne wykorzystywane są przez firmy szukające optymalizacji działalności biznesowej. Coraz wyraźniej widać, że prognozowanie przyszłości rynkowej wymyka się łatwej analizie. Czytaj więcej »

Zmiany w infrastrukturze

Zmiany w infrastrukturze

Radykalny wzrost ilości danych jest faktem. Firmy reagowały na to zjawisko, rozbudowując systemy składowania. Teraz wyzwaniem staje się integracja zasobów. Czytaj więcej »

Konsumeryzacja i urządzenia mobilne

Konsumeryzacja i urządzenia mobilne

Pracownicy i klienci przyzwyczajeni do smartfonów i tabletów będą domagać się od firm udostępniania kolejnych usług w formie mobilnej. Czytaj więcej »

Praca grupowa źródłem przewagi

Praca grupowa źródłem przewagi

Poprawę konkurencyjności biznesu i optymalizację kosztów działania można osiągnąć poprzez usprawnienie komunikacji i współpracy grupowej. Czytaj więcej »

Za wcześnie na społeczności

Za wcześnie na społeczności

Eksperci przewidują, że przedsiębiorstwa wykorzystają funkcje mediów społecznościowych w swoich wewnętrznych aplikacjach. Jednak w Polsce nie stanie się tak raczej w nadchodzącym roku. Czytaj więcej »

Wiadomości

NFI Midas kończy budowę grupy telekomunikacyjnej

NFI Midas skonsoliduje wszystkie obecnie dostępne i niewykorzystane w Polsce częstotliwości, pozwalające na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Więcej fuzji i przejęć w sektorze nowych technologii

Wartość fuzji i przejęć na globalnym rynku technologicznym rośnie. Już drugi kwartał z rzędu wartość ta jest wyższa niż w rekordowym I kwartale 2000 r., czyli w czasach tzw. bańki internetowej. Technologia stała się lokatą kapitału na niepewne czasy. Czytaj więcej »

W Europie Środkowo-Wschodniej rozwój IT będzie napędzać gospodarkę

Eksperci prognozują, że w przyszłym roku branżę IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej czeka dynamiczny rozwój. Korzystna sytuacja rynkowa ma pozwolić na stopniowe zmniejszanie różnic w zakresie IT w państwach regionu CEE i krajach Europy Zachodniej. Szczególne wzrosty mają odnotować Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Polska. Czytaj więcej »

W tym roku w Polsce powstało 77 innowacyjnych produktów

Z raportu na temat innowacyjności produktowej w Polsce w 2011 roku, przygotowanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN wynika, że w Polsce powstało 77 innowacyjnych produktów. Drugim pod względem innowacyjności sektorem gospodarki okazała się informatyka. PAN wyróżnił m.in. platformy internetowe i systemy ERP i CRM. Czytaj więcej »

Apple, Amazon i Microsoft w gronie najlepiej zarządzanych firm

Na liście pięciu najlepiej zarządzanych firmy w Stanach Zjednoczonych w 2011 r. - stworzonej przez serwis 24/7 Wall Street znalazły się aż trzy firmy z branży IT. Poza Apple i Amazon.com, na liście jest też Microsoft i to pomimo, że przez kilka ostatnich lat był on oceniany jako najgorzej zarządzana firma w USA. Czytaj więcej »

Odrywanie Ministerstwa Cyfryzacji od służb

Zamysł oderwania administracji - w ramach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - od policyjnych interesów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych okazuje się bardziej skomplikowany, niż się wydawało. Resorty toczą walkę o władzę nad rejestrami państwowymi. Czytaj więcej »

Lepszy kontrakt niż etat

57% specjalistów i menedżerów z dziedziny IT, którzy pracowali już na zasadzie kontraktu, woli taką formę zatrudnienia niż etat. Czytaj więcej »

Zmiany przepisów ułatwiają outsourcing IT

Nowelizacja ustawy Prawo bankowe złagodziła przepisy dotyczące stosowania outsourcingu w Polsce. Komisja Europejska chce ułatwić korzystanie z usług w modelu cloud computing. Czytaj więcej »

Office 365 - dobra sprzedaż

Według Microsoftu wyniki sprzedaży oferowanego w modelu usługowym pakietu Office 365 są zdecydowanie lepsze niż pakietu Microsoft BPOS. Czytaj więcej »

Polski oddział Sage najlepszy w grupie

Firma zanotowała w Polsce największą dynamikę wzrostu przychodów. Nie wyklucza przejęć na polskim rynku. Sage chciał już kupić wrocławską Tetę. Czytaj więcej »

HP stawia na 3PAR

Firmy wykazują duże zainteresowanie systemami pamięci masowych i rozwiązaniami do wirtualizacji 3PAR - przekonują przedstawiciele polskiego oddziału HP. Czytaj więcej »

Przeprowadzanie due dilligence spółki w wirtualnym pokoju

Rozmowa z Aleksandrą Eneje, menedżerem ds. rozwoju aplikacji i współwłaścicielka Mergers Net, firmy obsługującej za pomocą aplikacji internetowej Datapoint procesy badania sytuacji przedsiębiorstw, tzw. due dilligence. Czytaj więcej »

Technologie

Nowy Linux dla biznesu

Firma Red Hat wydała nową wersję systemu Red Hat Enterprise Linux 6.2, oferując usprawnienia w dziedzinie wirtualizacji, wysokiej dostępności, składowania danych i zarządzania zasobami. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pilotażowy program elektronicznej informacji o dolnośląskich pacjentach

HP Polska w ramach projektu Dolnośląskie e-Zdrowie realizuje wdrożenie Systemu Pilotażowego Elektroniczny Rekord Pacjenta dla osób korzystających z publicznej opieki zdrowotnej w tym regionie. W przyszłości dolnośląski rekord pacjenta może być zintegrowany z centralnym, ogólnopolskim systemem elektronicznej informacji o pacjentach. Czytaj więcej »

Rozszerzenie SAP na Finlandię i państwa nadbałtyckie

Koncern REHAU, dostawca opartych na polimerach produktów i rozwiązań dla budownictwa, przemysłu oraz motoryzacji, skorzystał ze wsparcia firmy BCC we wdrożeniu rozwiązań korporacyjnych SAP w Finlandii, Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Czytaj więcej »

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wdraża system Comarch Egeria Edukacja

Inwestycja w zintegrowany system informatyczny ma zapewnić kompleksową obsługę informatyczną uczelni, usprawnienie procesów obsługi studentów oraz działań dydaktycznych i administracyjnych. Na dostawcę systemu została wybrana firma CA Consulting. Czytaj więcej »

Wsparcie zakupów i optymalizacja kosztów w Euromedic International

Sieć ośrodków diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej Euromedic International korzysta z systemu IVALUA Buyer oferowanego przez firmę OptiBuy. Zastosowane rozwiązania wspomagają zarządzanie wydatkami i zakupami oraz służą optymalizacji kosztów działalności. Czytaj więcej »

Dalej, głębiej i poza horyzont

Miejsce akcji: Berlin, centrum konferencyjne o nazwie Moskwa, przy alei Karola Marksa, jednej z głównych arterii tego miasta. Czas akcji: listopad 2011. Przedmiot akcji: doroczna konferencja firmy Alfabet. Liczba uczestników: ponad 300 osób z całego świata (od Singapuru po USA). Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Jak przygotować sieć na wielką awarię

Disaster recovery polega na utrzymaniu działania krytycznych procesów biznesowych, nawet w przypadku poważnych zdarzeń losowych, które przerywają pracę firmy. Czytaj więcej »

Portal odporny na wszystko

W przypadku usług serwisu webowego dla sprzedaży w internecie nie wolno zakładać, że wszystko będzie działać bez zarzutu. Portal należy rzetelnie testować, na bieżąco usuwać problemy i zarządzać ryzykiem. Czytaj więcej »

Opinie

Gdy dzwoni telefon

Od kiedy informatycy zakładowi wpadli na genialny pomysł, aby w pracy nie ujawniać swych prywatnych numerów komórkowych, użytkownikom pozostały dwie opcje: zaopatrzyć informatyków w komórki służbowe albo wydzwaniać na firmowy numer stacjonarny. Druga opcja wydaje się bardziej interesująca i tańsza. Będzie działać doskonale, jeśli zmusi się personel, aby pod tym telefonem... Czytaj więcej »

Konterfekt

Kiedy dwudziestodwuletni Zygmunt August zobaczył portret Elżbiety Habsburżanki, podówczas szesnastoletniej, ponoć był zachwycony. "Rys ust szlachetny, postawa smukła, płeć jak lelija" - oto co przedstawiał obraz przesłany młodemu Zygmuntowi i jego matce, Bonie z rodu Sforza. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...