powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 35-2011, 14 grudnia 2011
35-2011 Computerworld nr 35-2011
W centrum uwagi
Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

Operatorzy i użytkownicy sieci szerokopasmowych będą korzystać równolegle z różnych technologii dostępu. Dla Polski to ostatni dzwonek, by rozpocząć prace nad budową sieci za unijne fundusze. Czytaj więcej »

Wiadomości

Software AG wprowadza technologię in memory

Po przejęciu Terracotta, Software AG wprowadza do oferty narzędzia - Ehcache, Quartz i BigMemory - przeznaczone do przyspieszenia pracy aplikacji dzięki wykorzystaniu technologii in-memory. Czytaj więcej »

Prawa autorskie nie chronią języków i funkcji oprogramowania

Yves Bot, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że funkcjonalność oprogramowania, rozumiana jako zbiór możliwości systemu, a więc usług oferowanych użytkownikom - nie kwalifikuje się do ochrony pod kątem prawa autorskich. Czytaj więcej »

Brakuje administratorów mainframe

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie Compuware wynika, że problemy z funkcjonowaniem systemów mainframe są uznawane za poważne ryzyko biznesowe w 8 na 10 firm i mogą mieć istotny wpływ na działalność operacyjną oraz wyniki finansowe firmy. Czytaj więcej »

Samorządy kluczowe dla Ministra Administracji i Cyfryzacji

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, zapowiedział na pierwszym w tej kadencji posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, że część samorządowa jest dla niego niezmiernie istotna, wręcz kluczowa. Czytaj więcej »

PWC: rośnie ryzyko cyberprzestępstw

Cyberprzestępstwa znajdują się w grupie czterech najczęściej raportowanych przez firmy przestępstw gospodarczych - wynika z raportu firmy doradczej PwC "Global Economic Crime Survey 2011". Co więcej badane firmy przewidują, że firmy przewidują, że najbliższym czasie ryzyko, że padną ofiarą cyberprzestępstw jeszcze wzrośnie. Czytaj więcej »

Chmura nie zastąpi starej informatyki

Według raportu IDC, polski rynek przetwarzania danych w chmurze w 2010 był wart 36 mln USD. Choć rozwija się bardzo szybko, wiele firm z rezerwą obserwuje oferowane rozwiązania. Czytaj więcej »

SAP bierze drogi zastrzyk adrenaliny

Firma zapłaci 3,4 mld USD za przejęcie producenta oprogramowania do zarządzania zasobami ludzkimi w modelu cloud computing. Nie tylko o aplikacje HR i HCM chodzi szefom SAP. Czytaj więcej »

Totek oszczędzi na IT

Totalizator wdraża nowy system loteryjny, który umożliwi dokonywanie zakładów przez internet i z urządzeń mobilnych, a nawet doładowanie telefonu komórkowego i opłacenie rachunków. Czytaj więcej »

Jak pracować, to tylko w Google

Dla specjalistów IT etat w Google to marzenie. Firma zwycięża w rankingach pracodawców za granicą i w Polsce. Jak dostać posadę w Google i nad czym pracują centra R&D tej firmy w Polsce? Czytaj więcej »

1500 firm z kasy na wsparcie innowacji

Czy działania 8.1 i 8.2 PO IG spełniły swoją rolę? Podczas naszej debaty dyskutowali o tym przedstawiciele PARP, Ministerstwa Gospodarki, przedsiębiorców i funduszy venture capital. Czytaj więcej »

Na Mazurach rośnie konkurent Intela

Na Mazurach rośnie konkurent Intela

Firma GryfTechnologia z Pisza stworzyła procesor "Warszawa", który znajdzie zastosowanie w systemach automatyki przemysłowej, urządzeniach medycznych, motoryzacyjnych, militarnych itd. Czytaj więcej »

Będzie boom na biznesowe narzędzia społecznościowe

Mikroblogi, profile i strumienie aktywności mają zyskiwać na popularności m.in. kosztem rozwiązań klasy Unified Communications. Zdaniem analityków firmy Forrester Research w ciągu do 2016 roku wartość rynku zaadoptowanych na potrzeby biznesowe rozwiązań znanych z konsumenckich sieci społecznych wzrośnie aż dziesięciokrotnie. Czytaj więcej »

USA walczy z piractwem

Stany Waszyngton i Luizjana, wprowadziły w tym roku prawo zakazujące importu i sprzedaży towarów pochodzących od producentów, u których wykryto nielegalne oprogramowanie. Czytaj więcej »

Jednolity rynek dla e-gospodarki

Internet zmniejsza nie tylko przedświąteczne przeciążenie firm kurierskich, ale usuwa też wiele innych barier i hamulców rozwojowych elektronicznej gospodarki. Czytaj więcej »

Michał Mikulski o biomedycznym ramieniu robotycznym sterowanym elektromiogramem

Rozmowa z autorem prototypu, doktorantem Politechniki Śląskiej, zwycięzcą drugiej edycji konkursu PARP Akademicki Mistrz Innowacyjności. Czytaj więcej »

Technologie
Bezpieczne dane według potrzeb

Bezpieczne dane według potrzeb

Nikogo nie trzeba przekonywać o znaczeniu kopii bezpieczeństwa. Przedstawiamy problemy, z którymi borykają się różne organizacje - od najmniejszych firm do wielkich korporacji. Czytaj więcej »

HP integruje deduplikację

Głównym tematem konferencji była koncepcja instant-on enterprise. Zaprezentowano także sporo nowych rozwiązań, które są częścią związanej z tą koncepcją infrastruktury. Czytaj więcej »

Czy Windows to już przeszłość

Czy Windows to już przeszłość

Sprzedaż systemów Windows rośnie znacznie wolniej niż przychody w innych działach Microsoftu. O wiele więcej korzyści przynosi sprzedaż oprogramowania biznesowego, takiego jak Office. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Polska za mało inwestuje w B&R

Kolejna edycja raportu na temat innowacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) potwierdza, że Polskę nadal sporo dzieli od gospodarek najbardziej innowacyjnych. Czytaj więcej »

Każda firma musi działać jak start-up

Na rynku przetrwają te przedsiębiorstwa, które będą zdolne podważyć własną pozycję rynkową, swoje największe osiągnięcia, produkty i innowacje. Czytaj więcej »

Fotokody zachęcają do zakupów

Fotokody zachęcają do zakupów

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych sprawia, że w kampaniach reklamowych i sprzedażowych coraz częściej wykorzystuje się kody QR. Oto ciekawe przykłady zastosowań. Czytaj więcej »

ERP w sieciach handlowych

Sprzedaż detaliczna wymusza stosowanie rozwiązań, które integrują biznes. Potrzeby warunkują nowe kanały sprzedażowe, wzrost świadomości klientów, konkurencja i asortyment. Czytaj więcej »

Główny dystrybutor Plusa wdraża nowy system ERP

Liberty Poland, główny dystrybutor operatora sieci telefonii komórkowej Plus GSM, dysponuje jedną z największych sieci sprzedaży telefonów komórkowych w Polsce - ma ponad 180 placówek handlowych. Czytaj więcej »

Powen-Wafapomp usprawnia produkcję w modelu projektowym

Obok seryjnej produkcji szerokiej gamy pomp przemysłowych i górniczych firma Powen-Wafapomp realizuje złożone zamówienia jednostkowe. Czytaj więcej »

Credit Agricole wspiera procesy biznesowe

Credit Agricole Bank Polska wykorzysta platformę webMethods firmy Software AG do usprawnienia kontroli nad przebiegiem procesów biznesowych oraz integracji środowiska informatycznego bazującego na architekturze usługowej SOA. Czytaj więcej »

QlikView wspiera analizy zgłoszeń serwisowych w Schneider Electric

Zdecydowana większość wdrożeń oprogramowania klasy Business Intelligence dotyczy w pierwszej kolejności finansów, kontrolingu bądź sprzedaży. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Nowe zagrożenia: smartfony, kradzież tożsamości, zakłócanie GPS

Nowe zagrożenia: smartfony, kradzież tożsamości, zakłócanie GPS

Przedstawiamy listę najbardziej niebezpiecznych zagrożeń pojawiających się na świecie i budzących coraz większe zainteresowanie cyberprzestępców. Czytaj więcej »

Powódź połączeń na wielką skalę

Ochrona przed rozproszonymi atakami odmowy obsługi jest trudna, kosztowna i nie zawsze skuteczna. Zmasowane ataki potrafią wykorzystać pasmo liczone w dziesiątkach gigabitów na sekundę. Czytaj więcej »

Opinie

Pracownik na godziny

Praca najemna jest w zasadzie świadczeniem pewnych usług na rzecz pracodawcy w określonym czasie i za uzgodnione wynagrodzenie. Niestety, nie wszyscy pracodawcy znają tę definicję. Niektórzy ciągle mylą pracę z niewolniczą służbą. Czytaj więcej »

Pomiędzy

Węgrom znowu obniżono rating, w wyniku czego złotówka spadła względem koszyka walut. W tym także względem euro, którego dni - według wielu poważnych analityków - są policzone. Ciekawe, co zrobi Bank Narodowy Szwajcarii, bo w trosce o konkurencyjność gospodarki związał swoją walutę z taką, której za chwilę może nie być. Wczoraj było w miarę normalnie, jurto też podobno ma... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...