powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 27-2011, 11 października 2011
27-2011 Computerworld nr 27-2011
Prawo

Aby chmura była bezpieczna

Ze Stefanem Cieślą, radcą prawnym specjalizującym się w doradztwie dla sektora informatycznego, rozmawiamy o prawnych aspektach usług w modelu cloud computing. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Mniej technologii, więcej polityki

Mniej technologii, więcej polityki

Zarządzający informatyką mają niełatwe zadanie. Muszą godzić bieżącą działalność i współpracę z biznesem oraz walkę o budżet z ambicjami nieustannej poprawy funkcjonowania organizacji IT. Jak sobie z tym poradzić? Czytaj więcej »

Wiadomości

Polska branża IT bardziej konkurencyjna

W najnowszym rankingu konkurencyjności branży informatycznej Polska uplasowała się w połowie stawki. Polską branżę ICT uznano za bardziej konkurencyjną niż przed dwoma laty. Poprawiły się m.in. warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Wzrosła liczba wydanych patentów. Czytaj więcej »

Połowa urzędów nie dba o niszczenie danych

Jedynie 50% instytucji administracji publicznej i służb bezpieczeństwa korzysta z usług bezpiecznego niszczenia danych na nośnikach elektronicznych po okresie ich użytkowania - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę BOSSG Data Security. Większość urzędów trzyma je w magazynach. Czytaj więcej »

Rząd cyfrowy czy analogowy?

Lepsze warunki dla unowocześnienia państwa, gospodarki i społeczeństwa z wykorzystaniem technologii cyfrowych wymagają kompetentnego przywództwa i wsparcia premiera lub wicepremiera. Czytaj więcej »

Netia na zakupach

Firma planuje przejęcie Telefonii Dialog i Crowley Data Poland w transakcji wartej ponad 1 mld zł. Łączne przychody powstającej grupy telekomunikacyjnej wynosi ponad 2,1 mld zł! Czytaj więcej »

Dwa światy

Skala wykluczenia cyfrowego w Polsce nie maleje, a działania podejmowane w ramach programów operacyjnych mają znikome efekty - twierdzą autorzy "Diagnozy społecznej 2011". Czytaj więcej »

Cel: największe zbiory danych

Exalytics Intelligence Machine i Big Data Appliance to kolejne aplikacyjno-sprzętowe rozwiązania w ofercie Oracle. Czytaj więcej »

Kierunek: konsumeryzacja

Kierunek: konsumeryzacja

Szefowie działów IT poddawani są coraz większej presji przez użytkowników oczekujących, że w pracy będą mogli korzystać z prywatnych urządzeń. Czytaj więcej »

EN FACE: Mateusz Kuszner...

... wiceprezes i współzałożyciel firmy ARound, jeden z czterech członków zespołu NeurON, który będzie reprezentował Polskę w finałach konkursu Intel Challenge, doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Czytaj więcej »

Technologie

Krótki przewodnik po rozwiązaniach cloud computing

Cirrus, cumulus, stratus... czyli wszystkie odcienie chmury obliczeniowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Impuls dla producenta maszyn górniczych

Zakończyło się jedno z największych w ostatnich miesiącach wdrożeń systemu Impuls 5. Dostęp do oprogramowania autorstwa firmy BPSC zyskało prawie 200 użytkowników firmy Famur SA. Czytaj więcej »

Wirtualizacja w Instytucie im. Nenckiego

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN wdrożył platformę wirtualizacyjną opartą na technologii Cisco - Unified Computing System. Czytaj więcej »

Kolporter wspierany przez system analityczny

Spółka BC&O Polska (dawniej Kolporter Holding) uruchomiła Centralny System Analityczny. Wdrożona platforma pozwala na przygotowanie, separowanie i dostarczanie do dowolnych działów obsługiwanych firm danych analitycznych. Czytaj więcej »

BI w ręce klientów

Firma Hogart Business Intelligence wdraża system QlikView w Weco Travel, jednej z czołowych firm z branży obsługi podróży służbowych. Aplikacja analityczna nie tylko wesprze wewnętrzną kontrolę procesów księgowych i sprzedażowych, ale zostanie udostępniona również użytkownikom firmowego portalu. Czytaj więcej »

Microsoft Surface to przykład wynalazku, na który trzeba mieć dobry pomysł

...inaczej zakurzy się i zestarzeje w lamusie wielkiej korporacji. Czytaj więcej »

Dostępna zawsze i dla każdego

Dostępna zawsze i dla każdego

Wykorzystanie bazy wiedzy pozwala przy wsparciu aplikacyjnym znacznie skrócić czas rozwiązywania problemów i reagowania na incydenty. Czytaj więcej »

ERP w fabryce półprzewodników

Cemat Silicon produkuje płytki krzemowe, z których produkuje się podzespoły elektroniczne na zamówienia seryjne i indywidualne. W tej firmie wdrożono oprogramowanie ERP - Microsoft Dynamics. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Problemy z e-wyborami

Problemy z e-wyborami

W Polsce dopiero co zakończono te do Sejmu. Problemy mieliśmy nawet z głosowaniem korespondencyjnym. Tymczasem przy wyborach w niektórych krajach wykorzystuje się elektroniczne urządzenia zamiast kart do głosowania. Urządzenia te są podatne na manipulacje, a ich bezstronność stoi pod znakiem zapytania. Czytaj więcej »

Łamanie haseł telefonów

Łamanie haseł telefonów

Telefon BlackBerry skutecznie opierał się atakom polegającym na odzyskaniu hasła urządzenia. Obecnie pojawiły się narzędzia, które umożliwiają odzyskanie hasła po odczytaniu danych z karty pamięci. Czytaj więcej »

Opinie

Koszmar senny

Wiele automatów wspierających życie codzienne nie do końca jest w stanie załatwić wszystkie sprawy i załatać wszelkie bolączki. Ciągle niezastąpionym, mimo wszystko, zapleczem jest rozumny człowiek. Czytaj więcej »

Technologie polityczne

Niedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem konsoli do gier. Z ciekawości przeczytałem umowę licencyjną, która łączy mnie z jej producentem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...