powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 23-2011, 13 września 2011
23-2011 Computerworld nr 23-2011
W centrum uwagi
Urząd otwarty i skuteczny

Urząd otwarty i skuteczny

Na świecie myśli się już o budowaniu administracji na miarę wyzwań epoki Web 3.0. Raport World Economic Forum przedstawia wizję urzędu przyszłości w modelu FAST. Czytaj więcej »

Będzie inaczej

Komisja Europejska przygotowała nowe zasady wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2020. Zmienią one m.in. sposoby finansowania projektów ICT w administracji. Czytaj więcej »

Wiadomości

Pięć faktów na temat Anonymous, które powinien poznać CIO

Czy ataki Anonymous należy uwzględnić w informatycznej strategii firmy i jej polityce bezpieczeństwa? Na pewno warto bliżej poznać to zjawisko. Oto kilka faktów. Czytaj więcej »

PTI krytykuje nowy Plan Informatyzacji Państwa

Polskie Towarzystwo Informatyczne przekazało do MSWiA opinię na temat Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015. Eksperci PTI skrytykowali nie tylko sam projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PIP 2011-2015, ale także cały stosowany do tej pory mechanizm regulowania procesów informatyzacji. Czytaj więcej »

Sygnity niebawem pozyska międzynarodowego partnera

Zarząd firmy uważa restrukturyzację za zakończoną i ogłasza dalsze plany rozwoju, które chce sfinansować za 100 mln zł z emisji obligacji. "Restrukturyzacja trwała 9 miesięcy, wbrew kanonon dla tego typu operacji. Czytaj więcej »

Sejm kończy prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej

To regulacja o znaczeniu ustrojowym. Może zmieniać państwo i relacje z obywatelami. Niedawno prace legislacyjne nabrały przyśpieszenia, dziś (13 września) ustawa ma być rozpatrywana przez Senat. Jeżeli nie będzie miał on poprawek to ustawa trafi jeszcze w tygodniu do podpisu do Prezydenta. Czytaj więcej »

Pechowa ustawa o e-podpisie

Wszystko wskazuje na to, że nad próbami nowelizacji ustawy z roku 2001 o podpisie elektronicznym ciąży swoiste fatum. Czytaj więcej »

Wzrost lepszy niż spodziewany

Po kryzysie z 2009 rynek IT w Polsce zanotował wyraźną poprawę wyników. Dobre prognozy są na rok 2011. Wzrost liczby zamówień pozwala ocenić możliwości wzrostu rynku na prawie 11%. Czytaj więcej »

EN FACE: dr hab. Piotr J. Durka., prof. UW

...kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, twórca zespołu prowadzącego badania nad interfejsem mózg-komputer. Czytaj więcej »

Z SaaS do "realnego" ERP

Salesforce.com wchodzi na rynek rozwiązań klasy ERP, inwestując w Infor. Firma chce umocnić pozycję w zakresie aplikacji mobilnych. Zapowiadana jest ekspansja na rynku europejskim. Czytaj więcej »

Technologie

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

Macierz 120 PB firmy IBM

IBM wybudował największe repozytorium danych na świecie - dysponuje ono pojemnością 120 PB. Czytaj więcej »

Komputer nie potrzebujący nic poza chmurą obliczeniową

Oprócz hostowania aplikacji webowych pojawia się szansa całkowitej zmiany sposobu pracy z komputerami. Zamiast pecetów będzie można skorzystać z prostego terminala PCoIP, a desktop kupić w modelu usługowym. Czytaj więcej »

Pięć pytań do dostawcy SaaS

Pięć pytań do dostawcy SaaS

Ryzyko związane z korzystaniem z usług SaaS wydaje się tym większe, im większe zyski oferuje model. Należy zatem usługodawcy zadać zestaw ważnych pytań i oczekiwać sensownych odpowiedzi. Czytaj więcej »

Jak zintegrować aplikację w chmurze z tą działającą lokalnie

Duże aplikacje eksploatowane w cloud computing rzadko są oderwane od firmowego oprogramowania działającego w sieci lokalnej. Przed inżynierami staje wtedy zadanie integracji obu rozwiązań. Czytaj więcej »

Hadoop pomoże SQL Serverowi

Użytkownicy bazy SQL Server, którzy chcą przetwarzać duże ilości danych, będą mogli skorzystać z narzędzi Hadoop. Czytaj więcej »

Zarządzanie

SAP wesprze zarządzanie siecią sklepów Media Expert

System SAP ERP będzie wspomagać zarządzanie w firmie TERG, zarządzającej większością sklepów Media Expert w Polsce. Czytaj więcej »

Krakowski Kredens, krakowski system

Potrzeba optymalizacji procesów finansowo-kadrowych zdecydowała o wdrożeniu oprogramowania klasy ERP w firmie Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska. Czytaj więcej »

E. Wedel lepiej zarządza materiałami reklamowymi

Spółka Asseco Business Solutions uruchomiła dedykowany system wspierający obsługę magazynów materiałów promocyjnych i reklamowych firmy E. Wedel. Czytaj więcej »

Impuls w przemyśle aluminiowym

Iwamet, firma wyspecjalizowana w produkcji odlewów aluminiowych, będzie korzystać z systemu Impuls 5 w głównych obszarach działalności. Czytaj więcej »

Navireo usprawnia dystrybucję odzieży marki Volcano

Dystrybutor odzieżowej marki Volcano wykorzystuje system firmy InsERT, m.in. w zakresie przetwarzania danych księgowych oraz informacji pochodzących z systemów magazynowych partnerów sprzedażowych i sklepu internetowego. Czytaj więcej »

Jak skutecznie kontrolować projekty

Jak skutecznie kontrolować projekty

Zarządzanie finansami całego portfela projektów, a nie każdego projektu z osobna, może uchronić firmę przed niekontrolowanym gospodarowaniem budżetem i zasobami. Czytaj więcej »

Algorytmy zarządzania

Algorytmy zarządzania

Potęga algorytmów używanych do obliczeń technicznych czy przetwarzania danych gospodarczych jest znana. Czy podobnych efektów algorytmizacji można oczekiwać w zarządzaniu? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Nie odszedł do lamusa

Komputery klasy mainframe są kojarzone ze starymi aplikacjami z branży finansowej i postrzegane jako technologia z wielką historią, ale mająca obecnie niewielkie zastosowanie. Jak jest naprawdę? Czytaj więcej »

Niebezpieczne kontrolery przemysłowe

W przemyśle do sprawdzania procesów wykorzystuje się specjalizowane układy PLC. Ich bezpieczeństwo pozostaje jednak pod znakiem zapytania. Czytaj więcej »

Opinie

Umiesz liczyć?

Jednym ze skutków ubocznych kryzysu, którego druga fala właśnie uderza w polskie przedsiębiorstwa, będzie kolejne ograniczenie budżetów przeznaczanych na szkolenia i rozwój pracowników.

Znam firmy, które inwestują w platformy e-learningowe rozumiejąc, że model "sala szkoleniowa-trener-słuchacze" to przeszłość. Czytaj więcej »

Nowe stare

Wymieniać oprogramowanie z powodu źle wprowadzonych danych to tak samo jakby wymieniać samochód z powodu złej jakości paliwa. Nie wszyscy jednak tę subtelną sprawę pojmują.

Lokalnemu Informatykowi kazano przeszukać Internet w celu znalezienia jakichś wzorów umów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...