powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2011

Wydanie 09/2011, 8 września 2011
09/2011
Bezpieczeństwo
Czy potrzebujemy mobilnych płatności?

Czy potrzebujemy mobilnych płatności?

Ten rok będzie należał do technologii Near Field Communication i związanych z nią mobilnych płatności - przekonują analitycy. W rozwój tego wciąż nowego segmentu rynkowego zaangażowane są największe instytucje płatnicze (Visa, MasterCard), producenci smartfonów (Google, Nokia, Samsung) i dostawcy infrastruktury (Alcatel-Lucent, Ericsson). Warto jednak pamiętać, że zapowiedzi... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo - trzy duże problemy

Bezpieczeństwo - trzy duże problemy

Wirtualizacja, mobilność i sieci społecznościowe - z tymi dynamicznie rozwijającymi się zjawiskami wiąże się też największy wzrost zagrożeń bezpieczeństwa w sieciach firmowych. Czytaj więcej »

AAA - uwierzytelnianie, autoryzacja i kontrola dostępu (cz. 1)

AAA - uwierzytelnianie, autoryzacja i kontrola dostępu (cz. 1)

Obok stawiania zapór ogniowych czy wykrywania intruzów, równie istotnymi elementami systemu ochrony danych są uwierzytelnianie, autoryzacja oraz kontrola dostępu do zasobów sieciowych. Często oznacza się je angielskim skrótem "AAA" (Authentication, Authorization, Accounting). Te trzy elementy są mocno powiązane - pominięcie choćby jednego z nich może osłabić cały system... Czytaj więcej »

Centrum danych
Hosting po polsku

Hosting po polsku

Od powstania pierwszej strony WWW minęło właśnie 20 lat. W tym czasie protokół http i strony webowe stały się najpopularniejszym sposobem wykorzystywania internetu. Niegdyś tworzone na serwerach uczelni i korporacji, obecnie są dostępne dzięki powszechności usług hostingowych dla praktycznie każdego użytkownika internetu. Oferta tych usług jest szeroka i dostosowana do każdego... Czytaj więcej »

Komunikacja IP
Telefonia - drogi do IP ciąg dalszy

Telefonia - drogi do IP ciąg dalszy

Odwrót od tradycyjnej telefonii PSTN jest bliższy niż kiedykolwiek. Operatorzy deklarują już konkretne daty zaprzestania realizacji usług opartych na parze miedzianych przewodów. Aby nie pozostać w tyle za konkurencją, do telefonii IP będą musieli przekonać się nawet najwięksi sceptycy. Otwartą kwestią pozostaje model transformacji firmowej infrastruktury do świata IP. Czytaj więcej »

Sieci
IPv6 w pytaniach i odpowiedziach

IPv6 w pytaniach i odpowiedziach

Kto pyta, nie błądzi. Pomimo tego czasem wstydzimy się zadać najprostsze pytania. Nadchodzi jednak pora, że trzeba zapytać o IPv6. Bo choć nikt specjalnie się nie spieszy z wdrażaniem nowego protokołu, to operacja ta jest nieuchronna. Czytaj więcej »

Ulepszamy sieć Wi-Fi

Ulepszamy sieć Wi-Fi

Z jednej strony instalacja sieci bezprzewodowej jest obecnie bardzo łatwa - wystarczy wyciągnąć z pudełka router lub punkt bezprzewodowy z domyślnymi ustawieniami i podłączyć zasilanie. Z drugiej strony - można usłyszeć wiele sprzecznych opinii o korzystaniu z sieci Wi-Fi, co na ogół wynika z niedostatecznej wiedzy użytkowników na temat kanałów i częstotliwości, różnic... Czytaj więcej »

100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze

100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze

Zwiększanie szybkości sieci szkieletowych LAN/MAN z 10 do 100 Gb/s staje się koniecznością wobec stałego wzrostu zasobów danych, deficytu pasma transmisyjnego w centrach danych, popularyzacji internetowych usług multimedialnych oraz wdrażania rozwiązań chmurowych. Czytaj więcej »

Testy i porównania
Office 365 i Google Apps w testach

Office 365 i Google Apps w testach

Przyjrzyjmy się dwóm rozwiązaniom pracy grupowej - Google Apps i Office 365. Zobaczmy na ile pozwolą one zaspokoić potrzeby użytkowników i czy rzeczywiście pozwolą oszczędzić na oprogramowaniu instalowanym na komputerach użytkowników. Czytaj więcej »

TS-859U-RP Turbo NAS - uniwersalna pamięć masowa dla MSP

TS-859U-RP Turbo NAS - uniwersalna pamięć masowa dla MSP

Sieciowa pamięć masowa TS-859U-RP Turbo NAS tajwańskiej firmy QNAP w wersji rack z powodzeniem może zaspokoić storage’owe potrzeby małej czy średniej firmy. Oferuje zadowalającą pojemność, ma zapasowy zasilacz i - w swojej klasie - jest niedroga. Czytaj więcej »

Świat w sieci
Koniec z WiMAX-em, wygrało LTE?

Koniec z WiMAX-em, wygrało LTE?

Kontrowersyjna teza o "śmierci" technologii wywodzących się ze standardu IEEE 802.16x, opublikowana na łamach serwisu NetworkWorld przez Craiga Mathiasa, zelektryzowała społeczność internetową. Czytelnicy podzielili się na dwa obozy - zwolenników tezy o słabnącym znaczeniu WiMAX-a w świecie telekomunikacji bezprzewodowej i jej przeciwników, posądzających autora artykułu o... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...