powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 20-2011, 5 lipca 2011
20-2011 Computerworld nr 20-2011
Prawo

Jak w praktyce działają nowe przepisy tzw. ustawy medialnej

Termin implementacji dyrektywy o audiowizualnych usługach minął 19 grudnia 2009 r. Polska po kilkukrotnych przypomnieniach ze strony Komisji Europejskiej, wszczętym postępowaniu wyjaśniającym i groźbie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE, w końcu wdrożyła dyrektywę. Nowe prawo obowiązuje od 23 maja 2011 r. Czytaj więcej »

Zanim znajdziemy wykonawcę aplikacji

Zanim znajdziemy wykonawcę aplikacji

Przygotowując aplikację internetową, należy w opisie funkcjonalności zawrzeć wymagania dotyczące zabezpieczenia danych osobowych, które będą za jej pomocą przetwarzane. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Internet coraz zachłanniej zagarnia kolejne kawałki medialnego tortu

Z najnowszego raportu firmy doradczo-analitycznej PwC "Global Entertainment & Media Outlook 2011-2015" wynika, że globalne wydatki na rozrywkę i media wzrosną z poziomu 1,4 bln USD w 2010 r. do 1,9 bln USD w 2015 r. przy średnim tempie wzrostu na poziomie 5,7% rocznie. Czytaj więcej »

Co się stało z czytelnikiem

Co się stało z czytelnikiem

Nikt nie wie, czy Internet przekształcił sposób obcowania z tekstem, czy pozbawił nas zdolności odbioru dłuższych form. Czy należy nad tym ubolewać, czy poczekać na wyłonienie się nowego porządku? Czytaj więcej »

Wiadomości

Czy technologie IT naprawdę są innowacyjne?

Premierze tegorocznego wydania raportu COMPUTERWORLD TOP200 towarzyszyła debata oksfordzka na temat innowacji w IT i ich wpływu na funkcjonowanie firm. Czytaj więcej »

Demokracja twitterowa

Serwisy społecznościowe to coraz bardziej doceniane narzędzie komunikowania się. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z reguł, które rządzą obiegiem informacji w tym "systemie". Czytaj więcej »

Skoncentrowani na przemyśle

Rozmowa z Gordonem Flemingiem, wiceprezesem firmy QAD, o rynku rozwiązań ERP, wyścigu fuzji i przejęć oraz kierunkach rozwoju systemu QAD Enterprise Applications. Czytaj więcej »

Teraz analityka

Od 100 lat IBM odgrywa kluczową rolę w rozwoju rynku IT na świecie. Dziś pracuje nad tym, co będzie oferował w przyszłości. Czytaj więcej »

Projekt goni projekt

Za fundusze unijne ZUS realizuje kilka projektów IT - tworzy e-usługi dla firm i obywateli, instaluje systemy kolejkowania, buduje własne call center. Czytaj więcej »

ZUS rezygnuje z ZETO

ZUS rezygnuje z ZETO

Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej od roku 1983 obsługują tzw. stare emerytury. W 2010 r. rozwiązano umowę z pierwszym z nich - ZETO Częstochowa. Czytaj więcej »

Trening czyni mistrza

Przebieg tegorocznej konferencji Computerworld "Wolność i bezpieczeństwo" pokazał, jak ważny dla współdziałania służb ratowniczych jest system komunikacji i dostęp do informacji. Czytaj więcej »

Rozmowa z Marcinem Francem, mentorem zespołu CodeRaiders, reprezentującego Polskę na finałach Imagine Cup 2011 w kategorii inżynieria oprogramowania

Na co dzień jest menedżerem projektów w korporacji zajmującej się produkcją samochodowych systemów nawigacyjnych i doktorantem w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Czytaj więcej »

Technologie

Kartki z internetowego kalendarza

Internet z projektu dla wojska stał się jednym z najważniejszych mediów elektronicznej komunikacji. Przeglądarka WWW, opracowana na uczelni, umożliwia korzystanie z wielu programów. Czytaj więcej »

Wirtualizacja a potrzeby dyskowe

Wirtualizacja a potrzeby dyskowe

Wdrożenie środowisk wirtualizowanych wiąże się z rozbudową składowania danych w firmie. Niezbędne będą inwestycje, które należy uwzględnić przy planowaniu opłacalności przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Zamiast uśpienia - migracja na serwer

Zamiast uśpienia - migracja na serwer

Badacze z instytutu Microsoft w Indiach opracowali technologię, która umożliwia przenoszenie pracujących obrazów desktopów na serwer i wyłączenie stacji roboczych zamiast usypiania ich. Czytaj więcej »

Sturdzeniowy procesor firmy Tilera

Opracowano procesor ogólnego zastosowania sprawniejszy energetycznie od procesorów x86. Oferta będzie kierowana na rynek serwerów, obecnie zdominowany przez Intela i AMD. Czytaj więcej »

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Mobilne przyprawy

Kotanyi Polonia usprawnia sprzedaż w terenie dzięki wdrożeniu aplikacji klasy SFA (Sales Force Automation) od Asseco Business Solutions. Czytaj więcej »

Wiedza i praktyka ze scentralizowanym systemem

Na początku roku Wydawnictwo Wiedza i Praktyka wdrożyło nowy system wydawniczy. System autorstwa firmy TouK centralizuje wszystkie główne procesy i dane WiP. Po zakończonym właśnie okresie wsparcia powdrożeniowego rozpoczęto prace nad dalszym rozwojem NSW, czyli integracją z systemem e-commerce wydawnictwa. Czytaj więcej »

Pogoda 2.0

TVNMeteo.pl to nowy internetowy serwis pogodowy stacji telewizyjnej TVN Meteo. Czytaj więcej »

Wirtualny Sztetl w wersji mobilnej

Muzeum Historii Żydów Polskich uruchomiło mobilną wersję portalu Wirtualny Sztetl www.sztetl.org.pl z okazji jubileuszu dwulecia istnienia projektu w Internecie. Czytaj więcej »

Wydobycie kruszywa wsparte przez ERP

Górnicze Zakłady Dolomitowe podjęły decyzję o wdrożeniu systemu ERP firmy Macrologic, który pozwoli lepiej zarządzać przedsiębiorstwem, działającym na rynku narażonym na ryzyko wahań koniunktury. Czytaj więcej »

Kierunek: samoobsługa

Rozmawiamy z Januszem Nowakiem, CIO i CTO w UPC Polska. Czytaj więcej »

Architektura wagi ciężkiej i lekkiej

Przełożenie zwrotnicy kolejowej wymaga przede wszystkim siły. Czytaj więcej »

Między potrzebami a możliwościami

Między potrzebami a możliwościami

Proces planowania zasobów w ramach zarządzania portfelem projektów jest głównie narzędziem komunikacji pomiędzy odpowiedzialnymi za projekty a przełożonymi pracowników. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Nowoczesny UPS w serwerowni

Zasilacz UPS nie jest tylko skrzynką z gniazdem zasilającym, do którego podłącza się serwer. Producenci podwyższyli sprawność zasilaczy i integrują je z infrastrukturą zarządzania serwerownią. Czytaj więcej »

(Nie)bezpieczeństwo sieci smart grid

Uważa się, że zdalny pomiar wykorzystania energii elektrycznej przyniesie gospodarce wiele korzyści. Należy zapewnić bezpieczeństwo sieci, a to niełatwe zadanie. Czytaj więcej »

Niedopatrzenie i niewiedza

Niedopatrzenie i niewiedza

Osoby szukające pracy wysyłają CV do organizacji, ufając, że plik posłuży tylko do rekrutacji. Tymczasem cały zbiór wielu dokumentów może być publicznie dostępny. Czytaj więcej »

Wieloryb na haku

Wieloryb na haku

Phishing przybiera różne formy. Oprócz fałszywych wiadomości pojawiają się także ataki kierowane przeciw konkretnym osobom, wysoko postawionym w organizacji. Czytaj więcej »

DNS wskaże tajną sieć

DNS wskaże tajną sieć

Cyberprzestępcy wykorzystujący przejęte komputery do kradzieży informacji finansowych uodporniają sieci, by utrudnić ich wykrycie. Teraz do wykrywania botnetów można stosować zapytania DNS. Czytaj więcej »

Opinie

By kwiat pozostał kwiatem

Na jednym z blogów znalazłem ciekawą historię. Tybetańscy mnisi w ramach nowicjatu muszą przejść przez ćwiczenie umysłowe polegające na odpowiedzi na pytanie: gdzie leży moje prawdziwe "ja"? Kim jestem przede wszystkim: imieniem, narodowością, członkiem rodziny albo grupy? Co mnie charakteryzuje: jakaś historia z dzieciństwa, czy może zawód albo hobby? Bez czego przestałbym... Czytaj więcej »

Kodeksy i regulacje

Z informatyki, podobnie jak z motoryzacji, coraz więcej się korzysta. Samochody stają się wygodniejsze i szybsze, ale podróż nimi jest dużo wolniejsza niż kiedyś. Ładowanie systemu operacyjnego stacji roboczej wydłuża się w miarę pojawiania się coraz wydajniejszego sprzętu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...