powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2011

Wydanie 06/2011, 2 czerwca 2011
06/2011
Bezpieczeństwo
Niebezpieczny profil. Zagrożenia w sieciach społecznościowych

Niebezpieczny profil. Zagrożenia w sieciach społecznościowych

W dobrym tonie i w modzie jest dziś mieć "interesujący profil" w serwisie społecznościowym. Nowy kontakt na Facebooku czy krótka notka o aktualnym wydarzeniu na Twitterze to coś, czym żyje coraz większa grupa internautów. Warto jednak pamiętać, że informacje o nas, które udostępniamy w społecznościach, stają się powoli cenniejsze dla hakerów niż numery naszych kart... Czytaj więcej »

Kryptografia - nie tylko szyfrowanie danych (cz. 1)

Kryptografia - nie tylko szyfrowanie danych (cz. 1)

Aby chronić aplikacje i protokoły przed atakami kodów złośliwych, coraz częściej zdajemy się na techniki kryptograficzne. Pełne wykorzystanie ich możliwości wymaga starannego rozpoznania i zaplanowania. Warto też pamiętać, że systemy kryptograficzne służą nie tylko do szyfrowania danych, ale także do uwierzytelniania i ustalania integralności danych. Czytaj więcej »

Centrum danych
Czy zielone przestaje być modne?

Czy zielone przestaje być modne?

Chociaż nie słychać już tyle o "Green IT" i globalnym ociepleniu, to energooszczędność nie przestała być priorytetem producentów procesorów, serwerów, urządzeń sieciowych i telekomunikacyjnych, a dodatkowo stała się ważnym argumentem w promowaniu takich usług, jak cloud computing, lub systemów wideokonferencyjnych. Czytaj więcej »

Standaryzacja w projektowaniu infrastruktury fizycznej

Standaryzacja w projektowaniu infrastruktury fizycznej

Idea standaryzacji procesu projektowania systemu IT nie jest nowa, lecz korzyści wynikające z jej stosowania są doceniane dopiero teraz. Brak usystematyzowanego podejścia przy projektowaniu może skutkować trudnościami z przygotowaniem sprawdzalnej prognozy realizacji, a w konsekwencji - koniecznością dokonywania częstych zmian, które mogą mieć wpływ na budżet oraz harmonogram... Czytaj więcej »

Komunikacja
Telejazda - podróż pod kontrolą

Telejazda - podróż pod kontrolą

Mimo że telematyka transportu kojarzy się przede wszystkim z logistyką i obsługą dużych samochodów ciężarowych, to wyraźnie widać, że tendencja do bycia podłączonym do sieci - nie tylko w domu, ale i w prywatnym samochodzie - zyskuje na znaczeniu. Po latach nieobecności na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań z zakresu telematyki transportu, mających poprawić... Czytaj więcej »

LTE w ofensywie, choć problemów nie brakuje

LTE w ofensywie, choć problemów nie brakuje

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy obecnie świadkami przewidywanego boomu na szerokopasmowe sieci komórkowe Long Term Evolution (LTE). Dostępnych jest ok. 100 urządzeń (modemy, routery, laptopy, tablety) potrafiących wymieniać dane w nowej technologii, 20 operatorów uruchomiło komercyjne usługi sieciowe, a w kolejce czeka kolejnych ponad 180 chętnych. Najbardziej palące problemy... Czytaj więcej »

Rozwiązania dla MSP
Modernizacja IT w małej firmie

Modernizacja IT w małej firmie

Kiedy nie warto inwestować w zakup nowego sprzętu, który ma zastąpić uszkodzone lub przestarzałe urządzenie? Wtedy, gdy żaden z pracowników nie spyta o to więcej niż dwa razy. Jeśli coś jest rzeczywiście potrzebne, to ludzie będą się o to systematycznie dopominać. Czytaj więcej »

Testy i porównania
Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Jeszcze kilka lat temu wybór był oczywisty. Choć VMware nadal jest na rynku numerem 1 - obecnie dostępnych jest kilka innych rozwiązań zdecydowanie wartych rozważenia. Aby ułatwić wybór, testujemy rozwiązania wirtualizacyjne firm Citrix, Microsoft, Red Hat oraz VMware Czytaj więcej »

Świat w sieci
Liczby mówią same za siebie

Liczby mówią same za siebie

Od chwili powstania internetu minęło nieco ponad 40 lat, o dekadę krótszą historię mają komputery domowe, a wszechobecne sieci telefonii komórkowej swój komercyjny początek miały w latach 90-tych XX wieku. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat nastąpił prawdziwy, technologiczny przełom, do którego trudno znaleźć odpowiednie odniesienie z dziejów cywilizacji. Liczby pokazują... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...