powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 14-2011, 17 maja 2011
14-2011 Computerworld nr 14-2011
W centrum uwagi
Otwarta przestrzeń informacji

Otwarta przestrzeń informacji

Informacja przestrzenna to dziedzina, w której Polska nie jest w ogonie Europy. Rządowy geoportal został uznany przez KE za przykład najlepszych praktyk w dostępie do usług publicznych przez Internet. Czytaj więcej »

Wiadomości

Infor kupił Lawson Software

W wyniku wycenianej na 2 mld USD transakcji powstanie jeden z największych - po SAP i Oracle - producentów systemów wspierających zarządzanie. Rozwiązania Lawson Software mają być nadal rozwijane. Będą jednak stopniowo integrowane z systemami Infor Global Solutions. Czytaj więcej »

Potrzebujemy ministra ds. budowy społeczeństwa informacyjnego

Zdaniem przedstawicieli Business Center Club, w Polsce brakuje sprawnej koordynacji prac pomiędzy różnymi resortami i instytucjami zajmującymi się budową społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Polscy konsultanci SAP wybiorą pracę w Niemczech

Nie wszyscy informatycy i specjaliści IT będą tak samo zainteresowani emigracją do krajów, które otworzyły dla nas swoje rynki pracy 1 maja 2011 r. Analitycy uważają, że korzystne oferty skuszą przede wszystkim konsultantów SAP. Czytaj więcej »

W Internecie lepiej widać złe prawo

Protesty przeciw narzuceniu przepisów blokujących swobodę sieci doprowadziły aktywistów Internetu do spotkania z premierem. Największy sukces organizacji pozarządowych zajmujących się Internetem to wywołanie dyskusji na temat stanowienia prawa. Czytaj więcej »

Biznes inwestuje w oprogramowanie

W 2010 roku wartość światowego rynku oprogramowania dla biznesu wzrosła o 8,5%. To dobra wiadomość, zważywszy że rok wcześniej rynek ten odnotował spadek o 2,5%. Czytaj więcej »

Microsoft niedługo kupi Skype!

Wartość transakcji to ok. 8,5 mld USD. Plany zakładają, że komunikator Skype zostanie zintegrowany z Windows Phone, systemem Outlook, platformą Lync i konsolą Xbox. Czytaj więcej »

Przyspieszenie w procesorach

Nowy rodzaj tranzystora opracowany przez Intela w technologii Tri-Gate pozwoli branży dalej rozwijać się w zgodzie z prawem Moore`a. Czytaj więcej »

Najcenniejszą marką jest...

... Apple, który wyprzedził Google, zajmującego pozycję lidera przez ostatnie cztery lata - wynika z tegorocznego rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100. Czytaj więcej »

EN FACE: Grzegorz Borowski...

… współpomysłodawca i współorganizator konferencji infoShare, członek zarządu Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, zastępca dyrektora IT Wirtualnej Polski. Czytaj więcej »

Rozwój Office 365, koniec z OpenOffice

Gdy Microsoft informował o publicznych testach pakietu Office 365, Oracle zapowiadał zaprzestanie sprzedaży komercyjnych licencji na oprogramowanie pakietu OpenOffice. Czytaj więcej »

Pozyskać informacje

O zmianach na rynku oprogramowania biznesowego, konkurencji z Oracle, roli IT w biznesie i globalnej kulturze organizacyjnej mówi Robert Enslin, prezes SAP, odpowiedzialny za światową sprzedaż koncernu. Czytaj więcej »

Technologie

Co robić, gdy vSphere nie działa

Diagnostyka nie musi być trudna, nawet w świecie wirtualnym. Przedstawiamy kilka dobrych rad. Czytaj więcej »

Jak nie stracić na wirtualizacji

Jak nie stracić na wirtualizacji

Wirtualizacja jest wykorzystywana przez większość firm, ale nie wszystkie odnoszą korzyści ekonomiczne z jej wdrożenia. Prezentujemy pięć najpoważniejszych błędów, które powodują mniejszą opłacalność inwestycji. Czytaj więcej »

NOWOŚCI RYNKOWE

Czytaj więcej »

Zarządzanie
Co zrobić, aby CIO efektywnie działał

Co zrobić, aby CIO efektywnie działał

Tylko odpowiednie umocowanie działu informatycznego w strukturach firmy pozwala szefom IT w efektywny sposób realizować stawiane przed nimi zadania. Czytaj więcej »

O pozycji CIO w strukturach kierowniczych

Rozmowa z Tomaszem Mnichem, konsultantem w zakresie rozwoju organizacji, autorem metodyki "The Why Method", wspierającej załogę w budowaniu wspólnego celu i sensu. Czytaj więcej »

Zielone myślenie

Zielone myślenie

Prowadzenie działalności gospodarczej z poszanowaniem środowiska naturalnego może być zyskowne. Co więcej, zielone myślenie może być niewyczerpanym źródłem innowacji. Czytaj więcej »

IT w banku ambitnym

Rozmowa z Markiem Deutschem, dyrektorem zarządzającym ds. IT w Banku BGŻ Czytaj więcej »

Logistyka na szynie usług

ROHLIG SUUS Logistics wdraża platformę integracyjną - szynę usług (Enterprise Service Bus). Czytaj więcej »

PGNiG: większa kontrola informacji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wdrożyło system Oracle Information Rights Management 10g. zabezpieczający poufne i potencjalnie cenne informacje firmowe. Czytaj więcej »

BRE Bank wdrożył system CIC od Interactive Intelligence

Oprogramowanie wdrożono w Contact Center BRE Banku w Łodzi oraz w jednostce funkcjonującej w Warszawie. Czytaj więcej »

Idea Bank z systemem Contact Center Avaya

Nowy bank Leszka Czarneckiego, specjalizujący się w obsłudze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, wdrożył system Contact Center Avaya. Czytaj więcej »

Meksykański fiskus wybrał Novella

Urząd podatkowy Meksyku, Servicio de Administracion Tributaria (SAT) wykorzysta rozwiązania Novella - Compliance Management Platform do zapewnienia dostępu online do systemów rozliczania podatków federalnych. Czytaj więcej »

Wirtualny doradca dla ZUS

Elementem nowego portalu informacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie Wirtualny Inspektorat oraz wirtualni doradcy. Czytaj więcej »

Banki Spółdzielcze stawiają na analitykę

Podstawowa funkcjonalność Oracle BI w bankach spółdzielczych to analiza danych przeznaczona głównie na potrzeby zarządzania ryzykiem i monitorowania zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Sprawdzona przepowiednia

Zapędzając się w rozliczne analogie, jakie występują między "prawdziwą" architekturą a jej informatycznymi odpowiednikami, zbliżyliśmy się chyba niebezpiecznie do innej analogii - tym razem z kierunkiem filozoficznym zwanym organicyzmem. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Krajobraz zagrożenia i sposoby przeciwdziałania kradzieży tożsamości

Narażeni na to są użytkownicy Internetu, właściciele elektronicznych rachunków bankowych i kart kredytowych oraz instytucje udzielające kredytów. Czytaj więcej »

Listy antyspamowe w firmie

Powódź niechcianej poczty zazwyczaj tamuje się na serwerach przy użyciu list antyspamowych. Należy rozważyć nie tylko właściwe użycie tych list, ale także działania w przypadku wpisania własnego serwera na czarną listę. Czytaj więcej »

Szpieg w kieszeni pracownika

Szpieg w kieszeni pracownika

W firmach powszechnie wykorzystuje się telefony klasy smartphone. Oprócz ryzyka związanego z przełamaniem zabezpieczeń takich telefonów, dochodzi jeszcze jedno - ujawnianie lokalizacji użytkownika. Czytaj więcej »

Czy obce jest bezpieczne?

Uzależnienie od obcej, nieudokumentowanej technologii jest istotnym zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej w Polsce. Czytaj więcej »

Opinie

Umarł król, niech żyje król!

Portale internetowe i prasa popularna poświęciły obszerne materiały końcowi firmy Optimus. Legendarny producent komputerów to historia polskiej informatyki w pigułce. Od "bagażnikowego" startu, poprzez dynamiczny rozwój, aż po problemy z fiskusem i stopniowy uwiąd - Optimus był papierkiem lakmusowym swoich czasów. Czytaj więcej »

Proste jak słońce

Popularność informatyki zdaje się mieć dwie strony. Coraz więcej ludzi widzi, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i z informatyką można być za pan brat bez żadnego przygotowania. Natomiast zawodowi informatycy mają coraz większy problem z korygowaniem uproszczonych wyobrażeń użytkowników, postrzegających informatykę tylko poprzez Internet, proste strony WWW i gotowe... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...