powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 13-2011, 10 maja 2011
13-2011 Computerworld nr 13-2011
W centrum uwagi

Z pudełka czy na zamówienie?

W miarę rozwoju rynku oprogramowania biznesowego wybór między systemami dedykowanymi a rozwiązaniami standardowymi staje się coraz mniej oczywisty. Czytaj więcej »

Wiadomości

Microsoft będzie współpracował z Nokią na rynku urządzeń mobilnych

Microsoft i Nokia mają wspólnie pracować nad rozwojem globalnego ekosystemu i oprogramowania dla urządzeń przenośnych. Czytaj więcej »

Po 23 latach Optimus znika z rynku

Rok po fuzji z firmą CD Projekt założona przez Romana Kluskę spółka przejmie jej nazwę. Czytaj więcej »

Europa jest silna aplikacjami

Cechą charakterystyczną dla europejskiego przemysłu programistycznego jest koncentracja na segmencie oprogramowania biznesowego. Czytaj więcej »

Za pracą do Niemiec za 15 tys. zł miesięcznie

Z analiz przeprowadzonych przez firmę HAYS Poland wynika, że po 1 maja 2011 r. z otwarcia nowych rynków pracy skorzystać chcą przede wszystkim specjaliści, menedżerowie i kadra dyrektorska. Czytaj więcej »

Nowoczesne technologie słabo wykorzystywane w Polsce

Polska znalazła się w połowie stawki rankingu określającego stopień wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Czytaj więcej »

Nasze miasto

Wizja miasta inteligentnego to usprawnianie procesów, lepsza gospodarka infrastrukturą, szybsze przetwarzanie informacji. Jakie mogą być skutki współuczestnictwa mieszkańców w zarządzaniu? Czytaj więcej »

Witamy w nowych trudnych czasach

W UE trwają dyskusje na temat budżetu na lata 2014-2020. Nie wiadomo, czy Polska będzie miała do dyspozycji tyle funduszy, ile w tej perspektywie finansowej. Czytaj więcej »

Miasta potrzebują informacji i analiz

Miasta potrzebują informacji i analiz

Dostęp do wysoko przetworzonych informacji i analiz staje się kluczowym czynnikiem rozwoju aglomeracji miejskich. Coraz lepiej rozumieją to również władze polskich miast. Czytaj więcej »

Informatyczny komunizm

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, umożliwiającej gromadzenie przez MEN imiennych danych o uczniach. Nowelizacja jest skandalem. Czytaj więcej »

Bardziej konkurencyjni dzięki chmurze

Bardziej racjonalne wykorzystywanie zasobów, więcej miejsc pracy, wyższe PKB i bardziej konkurencyjne firmy - takie korzyści makroekonomiczne ma przynieść popularyzacja cloud computing. Czytaj więcej »

EN FACE: Wojciech Kulesza...

... artysta, grafik, prezes Fundacji Widzialni zajmującej się propagowaniem dostępności Internetu dla osób niepełnosprawnych Czytaj więcej »

Technologie
Sposoby na tańszą serwerownię

Sposoby na tańszą serwerownię

Jedne z efektywnych technik oszczędności energii wymagają znaczących inwestycji, a inne charakteryzują się znikomymi kosztami. Oto radykalne sposoby oszczędności energii w data center. Czytaj więcej »

Inspekcja maszyn wirtualnych

W odróżnieniu od instalacji pracujących bezpośrednio na sprzęcie, kontrola ruchu między maszynami wirtualnymi napotyka na liczne problemy. Czytaj więcej »

Co potrafi Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV)...

...sprawdzili w teście eksperci Infoworld. Czytaj więcej »

Co w macierzach piszczy?

Macierze dyskowe bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich lat. Są to obecnie zaawansowane urządzenia, które zmieniły sposób organizacji składowania danych w firmach. Czytaj więcej »

NOWOŚCI RYNKOWE

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informacja w służbie etyki

Jaka będzie firma epoki postfacebookowej? Miejmy nadzieję, że bardziej etyczna. Czytaj więcej »

Idealne CV dla dyrektora IT

Jeśli CIO marzy o kontynuowaniu kariery w zarządzie firmy, powinien przygotować CV, które podkreśli jego umiejętności biznesowe i konkretne osiągnięcia. Czytaj więcej »

Niewidzialna ręka Linuksa

Większość firm i osób wybiera system operacyjny, który uważa za najtańszy i najlepszy. Statystyki mówią, jaki to system. Czytaj więcej »

W środku drogi do systemu ERP

Dwa miesiące przed planowanym startem produkcyjnym systemu ERP we wrocławskim Herbapolu wrze. Start produkcyjny ma się odbyć zgodnie z planem. Czytaj więcej »

Kim jest Architekt IT

Kim jest Architekt IT

Wątkiem przewodnim Forum Architektów IT zorganizowanego przez redakcję Computerworld była próba zdefiniowania miejsca architektów IT w relacji do IT i biznesu. Czytaj więcej »

Kalifornia chce inteligentnego zarządzania ruchem drogowym

Kalifornijski Departament Transportu będzie współpracował z Uniwersytetem w Kalifornii i Centrum Badań firmy IBM nad inteligentnym systemem zarządzania ruchem w całym stanie. Czytaj więcej »

Newsy z Białego Domu na smartfonach

Aplikacja, dzięki której można śledzić wiadomości związane z Białym Domem, prezydentem Barrackiem Obamą i polityką USA, była wcześniej dostępna tylko dla iOS-a. Czytaj więcej »

NIK wdraża elektroniczny system zarządzania dokumentami

W Najwyższej Izbie Kontroli powstanie elektroniczna biblioteka dokumentów. System ma ułatwić pracę kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli, usprawnić dzielenie się dokumentami i obieg spraw. Czytaj więcej »

Od stycznia akcyza z elektronicznym dokumentem

Od stycznia 2011 r. wszystkie wewnątrzwspólnotowe przemieszczenia towarów objętych akcyzą są monitorowane przez EMCS PL, centralny system informatyczny wdrożony przez Ministerstwo Finansów. Czytaj więcej »

Polska prezydencja w UE na Facebooku

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce aktywnie promować polską prezydencję w Unii Europejskiej w mediach społecznościowych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Portale społecznościowe jako źródło i motyw przestępstw

Portale społecznościowe były, są i będą wykorzystywane przez służby operacyjne do działań wywiadowczych. Korzystają z nich jednak także przestępcy, w celu dokonania kradzieży czy szantażu lub wymuszenia. Czytaj więcej »

Śledczy na celowniku

Przy analizie działań wielu hakerów stosuje narzędzia informatyki śledczej, które umożliwiają zebranie śladów i ułatwiają pracę organów ścigania. Mogą być jednak celem ataków utrudniających pracę śledczym. Czytaj więcej »

Najgorsze skutki błędów programistów

Napisanie programu o minimalnym ryzyku wystąpienia błędu jest bardzo trudne. Błędy programistów się zdarzają, dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być ich skutki. Czytaj więcej »

Opinie

Biegłość tajemna

Na okoliczność wdrożenia nowego systemu zarządzania w firmie postanowiono zatrudnić informatyka z prawdziwego zdarzenia. Stwierdzono, że potrzebny będzie ktoś rzutki, sprawny i wprawny w tej materii. Czytaj więcej »

Pożegnaj peceta

Proszę przyjrzeć się swojemu pecetowi na biurku. Proponuję zrobić mu parę pamiątkowych fotek, pogłaskać po obudowie i przypomnieć sobie pierwsze godziny, kiedy znalazł się na biurku. Trochę sentymentu nie zaszkodzi, bo to prawdopodobnie ostatnie urządzenie tego typu, które Państwo posiadają. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...