powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 12-2011, 26 kwietnia 2011
12-2011 Computerworld nr 12-2011
W centrum uwagi
Od usług nie ma odwrotu

Od usług nie ma odwrotu

Segment usług czeka wzrost, kontrakty outsourcingowe stają się bardziej dojrzałe, krajobraz rynku zmieni zapewne cloud computing. Czytaj więcej »

Wiadomości

Danymi w klienta

Dzięki współczesnym systemom informatycznym i platformom społecznościowym działy marketingu skuteczniej niż wcześniej mogą rozpoznawać potrzeby klientów. Czytaj więcej »

Zakończyła się XVIII Olimpiada Informatyczna!

W dniach 4-9 kwietnia w gdyńskich i sopockich oddziałach Assceco Poland, partnera Olimpiady Informatycznej, odbyły się finałowe rozgrywki. Złoci medaliści będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych. Czytaj więcej »

TETRA znowu od nowa

MSWiA unieważnia przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej. Zmusza to wszystkich zainteresowanych do ponownego otwarcia ciągnącej się już ponad 10 lat dyskusji. To kolejny projekt infrastrukturalny, który na Euro2012 będą musiały prawdopodobnie zastąpić rozwiązania doraźne. Czytaj więcej »

Nowe dowody 1,5 roku później

MSWiA aż o 1,5 roku przesunęło termin wejścia w życie nowych dowodów osobistych! Powodem jest "przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych". Czytaj więcej »

Projekt goni projekt

Słuchając przedstawicieli ministerstw, można odnieść wrażenie, że informatyzujemy się na potęgę. Projektów IT jest w Polsce wiele. Pytanie, czy mają one inny cel poza samą informatyzacją? Czytaj więcej »

ERP w modelu cloud

Microsoft zapowiedział, że przyszłe wersje oprogramowania linii Dynamics będą przystosowane do obsługi Windows Azure i oferowane w modelu usługowym. Czytaj więcej »

Współdzielone sieci

Głównym problemem operatorów nie jest dziś dobór technologii, lecz potrzeba nowych modeli biznesowych, które zapewnią najlepsze wykorzystanie dostępnych rozwiązań ICT. Czytaj więcej »

IT w podnoszeniu wartości banków

Dominujące w Juracie w tym roku były dwa tematy: rola informatyki w niskokosztowym modelu bankowości oraz popularna, modna i kontrowersyjna sprawa cloud computing. Czytaj więcej »

Firmowa technologia dla generacji Y

Pokolenie wyżu demograficznego lat 80. już dorobiło się stereotypów - to ludzie leniwi, roszczeniowi, korzystają z mediów społecznościowych w pracy, nie przejmując się kwestiami bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

EN FACE: mjr mgr inż. Mariusz Chmielewski...

... pracownik naukowy Wojskowej Akademii Technicznej, mentor zespołu MUTANT, który zdobył - z projektem PULSE - drugie miejsce w konkursie Imagine Cup 2010 Czytaj więcej »

Technologie
CIO w prywatnych chmurach

CIO w prywatnych chmurach

Większość organizacji planuje strategię wykorzystania przetwarzania danych w chmurze albo podobne usługi wykorzystuje w praktyce. Czym jest prywatna chmura dla CIO? Czytaj więcej »

Zlikwidować ciągłą migrację

Zlikwidować ciągłą migrację

Obecne technologie długotrwałego przechowywania danych wymagają ciągłego nadzoru nad składowaniem informacji. Badacze mają nadzieję, że dzięki nowym odkryciom powstaną i zostaną wdrożone technologie, które to zmienią. Czytaj więcej »

Poszukiwanie igły w stogu siana

Poszukiwanie igły w stogu siana

Nowoczesne narzędzia do obróbki dużych porcji danych umożliwiają odkrywanie prawidłowości oraz precyzyjne śledzenie działań. Czytaj więcej »

Szybki, wydajny i energooszczędny

Najnowszy procesor Intela, oznaczony E7, jest przeznaczony do eksploatacji w wydajnych, wieloprocesorowych serwerach. Czytaj więcej »

Szybki start Della

Firma Dell, kojarzona dotąd głównie z serwerami, stacjami roboczymi i laptopami, zamierza wejść na rynek usług IT, a także oferuje rozwiązanie ułatwiające wdrożenie wirtualizacji w małych i średnich firmach. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Zwrot w stronę prosumenta

Zwrot w stronę prosumenta

Koncepcja firmy 3.0 została już obśmiana ze względu na nadętą terminologię. Nie zmienia to faktu, że obserwatorzy świata biznesu z zaciekawieniem zastanawiają się, jaka będzie firma epoki postfacebookowej. Czytaj więcej »

Warto zagrać va banque

Największy projekt wdrożeniowy w PHP Polski Tytoń SA to wynik determinacji CIO i całej firmy. Czytaj więcej »

Nie ma wolności bez anonimowości

Czyli rzecz o tym, jak długi ogon zamerdał krótką głową. Czytaj więcej »

Kiedy mowa zmienia się w tekst

Kiedy mowa zmienia się w tekst

Kolejne placówki służby zdrowia wdrażają system rozpoznawania i zamiany mowy na tekst. Dla lekarzy to 2-3-krotne przyspieszenie wykonywania pracy. Czytaj więcej »

PKO Bank Polski chce lepiej personalizować oferty sprzedażowe

W PKO BP rozpoczyna się wdrożenie oprogramowania Teradata Relationship Manager wraz z dedykowanym środowiskiem bazodanowym. Czytaj więcej »

Barlinek wdraża SAP CRM

Nowy system ma pozwolić na zwiększenie procesów związanych z szeroko rozumianą obsługą klienta. Czytaj więcej »

Planowanie produkcji form szklarskich w systemie ERP proALPHA

Od września br. system firmy proALPHA będzie obsługiwać m.in. obszary planowania produkcji i logistyki w firmie UniMould. Czytaj więcej »

QAD Enterprise Applications w dystrybucji leków

Zakończyło się wdrożenie systemu ERP w firmie Profarm PS. Spółka, która jest obecnie dystrybutorem na rynek polski produktów leczniczych takich firm, jak: AstraZeneca, MSD, Abbott, Pfizer, Baxter i Ipsen International, korzysta z systemu QAD EA m.in. w zakresie procesów magazynowych i transportowych, sprzedaży, zakupów oraz obsługi przetargów i działań finansowo-księgowych. Czytaj więcej »

System ERP jako wsparcie dla żeglugi śródlądowej

Do końca 2011 r. potrwać ma wdrożenie systemu Microsoft Dynamics NAV 2009 w grupie kapitałowej Odratrans. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Czarne chmury

Czarne chmury

Usługi cloud computing są coraz częściej wykorzystywane przez firmy, w tym także polskie. Oprócz zysków przetwarzanie w chmurze niesie z sobą także zagrożenia. Czytaj więcej »

Zwykły przestępca czy cyberterrorysta

W wirtualnym świecie funkcjonują różni przestępcy, a wśród nich cyberterroryści. Co mają wspólnego z innymi przestępcami i jakie są między nimi różnice? Czytaj więcej »

Epidemia ataków

Masowy atak SQL Injection objął ponad 380 tys. stron, w tym także adresy wykorzystywane przez takie narzędzia jak iTunes. Czytaj więcej »

Opinie

Rozmowy szczere

Lokalny Informatyk nie ma za bardzo o czym z Dyrekcją rozmawiać. Nie dlatego, że jest obrażony. Po prostu jest problem ze znalezieniem wspólnego języka, czy to w kwestiach zawodowych, czy prywatnych. Czytaj więcej »

Menedżerze, rusz się!

Primaaprilisowy żart Google na temat obsługi poczty elektronicznej za pomocą gestów nie był tak bardzo odległy od rzeczywistości, jak się wydawało się. Okazało się, że sterowanie skrzynką pocztową za pomocą ruchu jest nie tylko możliwe, ale wręcz istnieje jako prototyp. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...