powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 11-2011, 12 kwietnia 2011
11-2011 Computerworld nr 11-2011
W centrum uwagi
Bycie CIO w oddziale korporacji

Bycie CIO w oddziale korporacji

Zadanie to stanowi prawdziwą ekwilibrystykę. Cały czas trzeba balansować między dwiema rzeczywistościami: wymogami lokalnego biznesu i strukturami globalnego właściciela. Czytaj więcej »

Wiadomości

Trwa budowa elektronicznej bazy przedsiębiorców

1 lipca 2011 r. ma zostać uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej tworzona przez Ministerstwo Gospodarki. Umożliwi ona m.in. rejestrację działalności gospodarczej online oraz zdalny dostęp do danych o przedsiębiorcach. Czytaj więcej »

Brytyjski fundusz chce kupić Epicor

Plany Apax Partners zakładają połączenie Epicor ze spółką wyspecjalizowaną w rozwiązaniach wspierających działalność handlową i dystrybucyjną - Activant. W wyniku transakcji wycenianej na 2 mld USD powstanie firma obsługująca ok. 30 tys. klientów. Jej roczne przychody przekroczą 800 mln USD. Czytaj więcej »

RSA lakonicznie poinformowało klientów o włamaniu do sieci

List do klientów, w którym EMC RSA informuje o włamaniu do sieci i kradzieży potencjalnie wrażliwych danych, był szokiem, zwłaszcza dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów opartych na SecurID. Czytaj więcej »

Rekordowe odbicie

100 mln zł wyniosły przychody Comarch w 2010 roku z tytułu sprzedaży systemów ERP. O 43% wzrosła sprzedaż oprogramowania wspomagającego zarządzanie za granicą. Czytaj więcej »

Microsoft Farewell Analog 2011

Na spocie reklamującym konferencję Microsoft "Żegnaj analogu!" biała chusteczka macha na pożegnanie maszynie do pisania, gramofonowi, telewizorowi i telefonowi stacjonarnemu. Czytaj więcej »

Fusion Applications znowu opóźnione

Premiera nowego pakietu Oracle - integrującego aplikacje przejmowanych masowo firm - była przesuwana kilkakrotnie. Firma nie śpieszy się z wprowadzeniem zapowiadanego od lat oprogramowania. Czytaj więcej »

Office 365, czyli biuro w chmurze

Nowy pakiet Microsoftu jest obecnie w fazie testów beta, ale jeszcze przed wakacjami ma znaleźć się w sprzedaży. Czytaj więcej »

Państwo i społeczeństwo Internetu

Państwo i społeczeństwo Internetu

Dotychczasowa konwencja niezależności od państwa tradycyjnych mediów nie pasuje do sieci, gdzie możliwość spotkania i rozmowy każdego z każdym ogranicza tylko wspólnota języka i kultury. Czytaj więcej »

Przepis na firmową innowacyjność

W jaki sposób firma może stać się bardziej innowacyjna? Receptę na zbudowanie kultury wspierającej kreatywność przedstawia firma analityczna Sirota Survey Intelligence. Czytaj więcej »

dr Andrzej Witek o cyfrowym wykluczeniu lekarzy, Klastrze Medycyna Polska i IT w służbie zdrowia

Rozmowa z radiologiem, prezesem spółki Centermed, prezesem zarządu i animatorem Stowarzyszenia Medycyna Polska, koordynatorem klastra medycznego MedCluster. Czytaj więcej »

Technologie

Serwerownia z klocków, czyli modułowe centra danych

Takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze głównie dlatego, że można je wykorzystać w każdej firmie, niezależnie od sektora czy rozmiaru, i są bardzo szybkie we wdrożeniu Czytaj więcej »

Na własność czy do wynajęcia?

Tradycyjny model tworzenia call center zakłada zakup sprzętu i oprogramowania, nowy umożliwia wynajęcie go w modelu SaaS. Co się bardziej opłaca, gdzie są wady i zalety? Czytaj więcej »

Firmowe dyski pełne danych

Firmowe dyski pełne danych

Potrzeby dzisiejszych firm wykraczają daleko poza składowanie danych na macierzy dyskowej. Zapewnienie wydajności wymaga zaawansowanej technologii dysków mechanicznych wspartych modułami SSD. Czytaj więcej »

Nowe dyski SSD Intela - mniejsze i tańsze

Dyski te mogą znaleźć zastosowanie w wydajnych stacjach roboczych, niewielkich serwerach, a także w notebookach. Czytaj więcej »

Deduplikacja dla urządzeń NAS

Nowa aplikacja Virtual Data Optimizer będzie współpracować z niedrogimi i prostymi w obsłudze macierzami. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Mity serwerowej wirtualizacji

Mity serwerowej wirtualizacji

Technologia wirtualizacji jest już dobrze znana i stosowana. W firmach istnieje jednak wciąż wiele mitów na jej temat. Przedstawiamy sześć najbardziej popularnych. Czytaj więcej »

Zintegrowany system zarządzania zasobami w Norweskiej Operze

Norweska Opera Narodowa wykorzystuje zintegrowany system ERP firmy Maconomy do planowania i rozliczania prac setek osób zaangażowanych w przygotowanie wydarzeń artystycznych. Czytaj więcej »

System BPSC wesprze produkcję materacy

System Impuls 5 będzie wykorzystywany jako wsparcie dla najważniejszych procesów biznesowych polskiego oddziału, wyspecjalizowanej w produkcji materaców z włókien naturalnych, firmy Enkev. Czytaj więcej »

ERP u producenta drzwi Porta

Ponad 500 użytkowników korzysta obecnie ze zintegrowanego systemu klasy ERP w firmie Porta KMI Poland. Czytaj więcej »

Nowy system elektronicznej wymiany dokumentów w sieci Biedronka

Właściciel sieci sklepów Biedronka zdecydował się na rozbudowę wykorzystywanej obecnie platformy elektronicznej wymiany dokumentów i wdrożenie najnowszej wersji pakietu Comarch ECOD 2.0. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Co w sieci piszczy?

Co w sieci piszczy?

Zagadnienie monitorowania ruchu wydaje się proste - włączyć sniffer. W miarę wzrostu obciążenia segmentu sieci, przechwytywanie i analiza ruchu stają się coraz trudniejsze. Czytaj więcej »

Politechnika pod ochroną

Politechnika pod ochroną

Obecnie uczelnie prowadzą badania naukowe, które wymagają szczególnego zabezpieczenia informacji przetwarzanych na komputerach. Przykładem jest wdrożenie systemu ochrony sieci Politechniki Krakowskiej. Czytaj więcej »

Opinie

Sztafaż i hardcore

Zmiana paradygmatu przetwarzania z lokalnego na "chmurę" oraz przeniesienie ciężaru z programu na usługę to najważniejsza zmiana w informatyce od czasu technologii klient-serwer. Jeszcze tego nie widać tak bardzo, ale zmiana przeora nie tylko nasze przedsiębiorstwa, ale i profesję informatyka. Czytaj więcej »

Zabezpieczenie

Dyrekcja zakupiła ostatnio nowe oprogramowanie. Taki system ERP dla ubogich stworzony przez lokalną firmę informatyczną. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...