powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 10-2011, 5 kwietnia 2011
10-2011 Computerworld nr 10-2011
Historia

Od tabulatora do superkomputera

Big Blue to symbol IBM. Big, bo firma była zawsze duża, kolor niebieski zaś kojarzy się ze spokojnym konserwatyzmem w strategii jej prezesów. Tak też określani byli klienci - All Blue - ubierali się pracownicy, a nawet malowane były komputery w latach 60. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Urząd w chmurze

Administracja publiczna w Polsce interesuje się rozwiązaniami cloud computing. Na przeszkodzie do ich wykorzystania stoją jednak często regulacje prawne. Czytaj więcej »

Cloud computing w dojrzałej administracji - na początek komunikacja

Wdrażanie rozwiązań opartych na modelu chmury można zacząć w polskiej administracji od platform wideokonferencyjnych i narzędzi pracy grupowej. Czytaj więcej »

Wiadomości

Producenci elektroniki ponownie uruchamiają fabryki w Japonii

W wyniku trzęsienia ziemi bezpośrednio, bądź też na skutek trudności z zaopatrzeniem oraz brakiem energii elektrycznej, ucierpiały m.in. fabryki firm Fujitsu, NEC, Panasonic i Toshiba, a także zakłady produkcyjne dostawców komponentów kluczowych dla branży IT. Czytaj więcej »

Konsultacje Komisji Europejskiej w sprawie podpisów elektronicznych

Inicjatywa ma na celu zapewnienie wzajemnego uznawania elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania na jednolitym rynku usług cyfrowych. Czytaj więcej »

Początek wojny między HP i Oracle

Oracle nie będzie rozwijał oprogramowania na platformę Intel Itanium. HP ma 90% tego rynku. Zdaniem ekspertów, decyzja ta uderzy we wspólnych klientów HP i Oracle. Czytaj więcej »

System Syriusz po ośmiu latach zaczął działać w urzędach pracy

Projekt budowy systemu do obsługi urzędów pracy pamięta jeszcze rok 2003. Przeżył też kilka reform i zmian w ministerstwach. W lutym br. zakończyło się jego wdrożenie. Czytaj więcej »

Telewizję może zrobić każdy

Ministerialni legislatorzy nie doceniają potencjału relacji społecznych, opartych na sieciowej swobodzie kontaktów i łatwości wymiany informacji, pozwalających identyfikować nawet doraźnie wspólne interesy. Internauci spowodowali spontanicznie zawieszenie zmian w projekcie ustawy medialnej, ale wciąż nie ma gwarancji, że ułatwi to debatę o nowych projektach. Czytaj więcej »

Nowe reguły gry dla Internetu

Projekt implementacji przepisów dyrektywy zakładał gruntowną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji poprzez rozszerzenie zakresu na usługi medialne za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Z naciskiem na lepszy biznes

Z naciskiem na lepszy biznes

W firmach coraz mniej jest projektów typowo informatycznych. Ich miejsce zajmują projekty biznesowe, w których IT pełni rolę środka umożliwiającego osiąganie celów. Czytaj więcej »

dr Sebastian Kawczyński o tym dlaczego student popełnia plagiat i pokoleniu kopiuj-wklej

Rozmowa z historykiem, prezesem zarządu spółki Plagiat.pl upowszechniającej system antyplagiatowy na polskich uczelniach. Czytaj więcej »

Technologie

Nowości rynkowe

Czytaj więcej »

LAN bezpieczny jak Wi-Fi

Zazwyczaj zarzuty obejmujące problemy z bezpieczeństwem dotyczą sieci bezprzewodowych. Gdyby jednak przyjrzeć się kontroli dostępu, stan bezpieczeństwa większości sieci przewodowych w polskich firmach jest opłakany. Czytaj więcej »

Jak stworzyć wirtualne desktopy od strony serwera

Wirtualizacja desktopowa umożliwia przeniesienie obciążenia związanego z pracą stacji roboczych na serwer. Stąd wynika konieczność wyposażenia serwerowni w odpowiednią infrastrukturę. Czytaj więcej »

Zarządzanie

System do obsługi mikrokredytów w Rosji

Specjalistyczne rozwiązania autorstwa Statlogics, węgierskiej spółki zależnej Asseco Central Europe, posłużą firmie MigCredit do rozpoczęcia działalności w Rosji. Czytaj więcej »

ERP w outsourcingu dla producentów kosmetyków

EcoWipes, firma z branży kosmetycznej, korzysta od niedawna z systemu SAP ERP. Projekt wdrożeniowy, który prowadziła spółka 7milowy, trwał 3 miesiące. Czytaj więcej »

Sieć dla przedstawicieli w pięciu krajach

GTS Poland zawarł umowę z grupą International Personal Finance (IPF). Przedmiotem trzyletniego kontraktu jest dostarczenie sieci korporacyjnej obejmującej swym zasięgiem pięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których obecnie działają spółki IPF. Czytaj więcej »

Od finansów po produkcję

Firma AGMAR, produkująca obudowy metalowe dla sektora telekomunikacyjnego oraz energetycznego, rozpoczyna wdrożenie systemu Impuls 5. Czytaj więcej »

Analizy w modzie

Hogart Business Intelligence wdrożył oprogramowanie QlikView w firmie beeline, będącej producentem i dystrybutorem modnych dodatków i biżuterii oraz właścicielem marek SIX i I AM. Czytaj więcej »

Usługi telekomunikacyjne dla biur

Firma ATM wygrała kolejne przetargi na świadczenie usług telekomunikacyjnych dla instytucji publicznych. Czytaj więcej »

Polskie Radio nadaje

Rozmowa z Józefem Wacnikiem, szefem Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Polskim Radiu. Czytaj więcej »

Słowo-wytrych

Już Melchior Wańkowicz zwracał uwagę na istnienie w języku słów, które pasują do wielu bardzo różnych kontekstów, tak jak wytrychy do wielu zamków. W naszej branży i jej okolicach takim uniwersalnym słowem jest "architektura". Pojawiły się niedawno nawet wielkie plakaty z hasłem: "Bądź architektem swej kariery". Czytaj więcej »

Ekonomia Linuksa

Ekonomia Linuksa

Firmy nie mogą dzisiaj efektywnie współpracować, jeśli wszystko skrywają przed światem. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ślepy Tor?

W protokole Tor ujawniono już kilka istotnych podatności, między innymi dotyczącą protokołu Diffiego-Hellmana. Nie jest to koniec problemów dla użytkowników serwisu, który ma zapewniać anonimowość. Czytaj więcej »

Pamiętaj o tokenach!

Wykorzystanie do uwierzytelnienia użytkownika dwóch elementów, takich jak token i hasło, znacząco podwyższa bezpieczeństwo firmowych aplikacji, ale go nie gwarantuje. Czytaj więcej »

Opinie

Anioły

Lokalny Informatyk miał pomysł, ale brakowało mu środków na jego realizację. Inwestycję myślał wesprzeć pomocą aniołów. Oczywiście aniołów biznesu. Czytaj więcej »

Gorzka herbata i herbatniki

Mimo gwałtownych wydarzeń w krajach arabskich oraz trzęsienia ziemi w Japonii, krajowa debata publiczna została zdominowana przez dwa tematy: ryzyko koncesjonowania i cenzurowania internetu oraz spór o OFE, czyli pomysł na przerzucanie konsekwencji nadmiernego zadłużenia państwa na barki przyszłych emerytów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...