powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 08-2011, 22 marca 2011
08-2011 Computerworld nr 08-2011
W centrum uwagi
Cyfrowa przyszłość motoryzacji

Cyfrowa przyszłość motoryzacji

Możliwości, jakie niesie wykorzystanie najnowszych technologii w branży motoryzacyjnej, wykraczają poza kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Możliwe, że już niedługo samochody staną się mobilnymi centrami teleinformatycznymi. Czytaj więcej »

Zaprogramować samochód

W nowych autach systemy komputerowe odpowiadają za najważniejsze układy, diagnostykę, warstwę rozrywki, obsługę urządzeń zewnętrznych, nawigację i lokalizację, telefonię i usługi internetowe. Czytaj więcej »

Wiadomości

Pięć pomysłów na 100-lecie IBM

IBM zaprezentował pięć innowacji, które mają szansę zmienić nasze życie w ciągu 5 lat. Pierwszą są hologramy mogące obrazować wybraną osobę lub grupę osób. Czytaj więcej »

Infor chce kupić Lawson Software za 1,8 mld USD

Władze Infor Global Solutions złożyły ofertę zakupu Lawson Software. Transakcja ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej firmy oraz rozszerzenia oferty o rozwiązania niszowe Lawsona. Infor ma już na koncie - od roku 2002 - przejęcia ponad 30 producentów oprogramowania biznesowego. Analitycy nie wykluczają, że podobne oferty na zakup Lawson Software złożą również inne... Czytaj więcej »

Wspomagać, ale nie ograniczać

Wraz z pojawieniem się normy EN 15838 polska branża call contact center ma możliwość weryfikacji dokonań ostatnich kilkunastu lat. Czytaj więcej »

Wykaz internautów

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą w ekspresowym tempie uchwala Sejm, to kolejna próba dopasowania starych ram prawnych do nowych technologii informacyjnych. Jej autorzy tłumaczą się unijnymi przepisami. Czytaj więcej »

Czy możliwe są uczciwe przetargi?

Zamówienia publiczne na sprzęt IT i oprogramowanie często kończą się protestami, a niekiedy naruszają zasady uczciwej konkurencji. Ograniczyć to mają rekomendacje UZP. Czytaj więcej »

Dyskryminacja i złe praktyki w przetargach publicznych

Rozmawiamy z dr. inż. Andrzejem Zalewskim z Politechniki Warszawskiej, biegłym sądowym, który brał udział w opracowywaniu rekomendacji dotyczących udzielania zamówień publicznych na dostawę zestawów komputerowych i systemów IT. Czytaj więcej »

Regulowanie odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek

Operatorzy systemów wyszukiwawczych nie mieli dotąd jasno zaznaczonych granic odpowiedzialności związanej z prezentowaniem odesłań do internetowych zasobów. Czytaj więcej »

Jak przetrwać zmianę CIO?

Dyrektor departamentu IT utrzymuje się na stanowisku średnio przez cztery lata. Przeciętny pracownik musi więc zmierzyć się z co najmniej jedną zmianą przełożonego. Czy nowy szef stanowi zagrożenie dla rozwoju kariery? Czytaj więcej »

W Polsce da się skomercjalizować wyniki badań naukowych!

O tym jak to się robi opowiada Paweł Przewięźlikowski, przez wiele lat wiceprezes Comarchu, obecnie prezes firmy biotechnologicznej Selvita. Czytaj więcej »

Technologie
Do czego w firmie służy chmura?

Do czego w firmie służy chmura?

Cloud computing w firmie to nie tylko uruchomienie różnych aplikacji - jest to także zmiana modelu myślenia działu IT, zakładająca przeniesienie części zadań do podmiotu zewnętrznego. Czytaj więcej »

Cyfrowe systemy łączności radiowej dla sytuacji kryzysowych - niezawodne i zawsze skuteczne

Aby sprawnie udzielić pomocy, służby ratownicze muszą mieć niezawodną łączność. Mogą ją zapewnić tylko profesjonalne, dedykowane rozwiązania radiowe. Czytaj więcej »

Szybka sieć dla lekarzy i pacjentów

Zapewnienie niezawodnego połączenia sieci lokalnych budynków, które są rozproszone na znacznym obszarze, nigdy nie było łatwym zadaniem. Z tym wyzwaniem musiał się zmierzyć dział IT w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie Czytaj więcej »

Zarządzanie
IT działające dla wspólnego dobra

IT działające dla wspólnego dobra

Minęły czasy, kiedy działy informatyczne wdrażały systemy wsparcia dla własnej wygody i ułatwienia sobie pracy. Teraz mają one wspierać procesy biznesowe. Czytaj więcej »

W Estonii można głosować przez komórkę

Estoński operator komórkowy EMT, będący spółką zależną TeliaSonera, udostępnił usługę mobilnej identyfikacji umożliwiającą głosowanie przez telefon komórkowy. Czytaj więcej »

Podkarpacki Bank Spółdzielczy korzysta z SOA

W Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku zakończył się I etap wdrożenia kompleksowego systemu obsługi kart oraz platformy integracyjnej. Czytaj więcej »

System ERP będzie wspierał produkcję i sprzedaż masła

Firma Masmal z Warlubia, producent masła, miksów, serów i śmietany, wdraża systemy SAP ERP. Czytaj więcej »

K-EX zintegrowany z Allegro

Ogólnopolska firma kurierska K-EX zakończyła prace nad pełną integracją swojego systemu informatycznego z platformą aukcyjną Allegro. Czytaj więcej »

ERP i MRP w fabryce mebli

Przedsiębiorstwo Dolmeb ze Świdnicy, dostawca mebli m.in. dla sieci IKEA, wdraża system "Impuls 5" autorstwa firmy BPSC. Czytaj więcej »

Konserwacja zabytków pod nadzorem IT

Integer SA, przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie specjalizujące się w odbudowie i renowacji zabytków, wdrożyło system Comarch CDN XL. Czytaj więcej »

Projekt bez zbędnych opóźnień

Projekt bez zbędnych opóźnień

Z Tomem Gilbem, znanym na całym świecie konsultantem zarządzania i inżynierii oprogramowania, rozmawiamy o ewolucyjnych metodach zarządzania projektami. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Migracja do protokołu IPv6 będzie niezbędna, by utrzymać dalszy rozwój Internetu

Niestety, oprócz kłopotów natury technicznej związanej z samym przejściem do nowego protokołu mogą pojawić się problemy w filtrowaniu niechcianych wiadomości i zapobieganiu innym atakom. Czytaj więcej »

Jak bezpieczny jest bezpieczny podpis?

Jak bezpieczny jest bezpieczny podpis?

Od połowy lat 90. europejskie instytucje standaryzacyjne i ustawodawcze prowadzą prace nad elektronicznym uwierzytelnieniem o poziomie zaufania porównywalnym z podpisem odręcznym. Czytaj więcej »

Opinie

Naturalna połówka

Nieprawdą okazuje się, że w naturze występują tylko liczby naturalne. W przyrodzie występują także liczby ułamkowe, czyli rzeczywiste. Już chociażby sama nazwa świadczy o ich rzeczywistości. Dla przytaknięcia temu faktowi w nomenklaturze informatycznej ten typ liczbowy nosi miano real, co niechybnie nie oznacza nic innego jak "występujący w realu". Czytaj więcej »

Sport ekstremalny

W epoce względnego bezpieczeństwa i dobrobytu osoby szukające silnych wrażeń skazane są na sporty ekstremalne. Jedni wspinają się na niedostępne szczyty, inni skaczą ze spadochronem, jeszcze inni trenują szkołę przetrwania na pustyniach i w dżunglach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...