powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 07-2011, 15 marca 2011
07-2011 Computerworld nr 07-2011
W centrum uwagi
Ustawa pełna nadziei i obaw

Ustawa pełna nadziei i obaw

Długo wyczekiwany projekt ustawy o systemie informacyjnym w opiece zdrowotnej trafił do Sejmu. Przedstawiciele różnych środowisk mają tyleż samo oczekiwań i nadziei co obaw. Czytaj więcej »

Wiadomości

Niemcy budują zaufaną pocztę elektroniczną

Pewność i zaufanie - takie jak do tradycyjnych usług pocztowych - zapewnić ma prywatna, wydzielona sieć poczty elektronicznej budowana od 2008 r. w Niemczech. Czytaj więcej »

Reklama internetowa w Polsce w 2010 r. warta 1,6 mld zł

Badanie IAB AdEx za rok 2010 - którego wyniki poznaliśmy na konferencji adStandard 2011 - wskazuje na utrzymywanie się dwucyfrowego trendu wzrostowego wydatków na reklamę online. W 2010 roku wyniosła ona 1 578 mln zł (1 374 mln zł w 2009 r., wzrost o 17%). Czytaj więcej »

O sieciach IP NGN, wirtualizacji i bezpieczeństwie na XIII Cisco Forum

"Innowacje bez granic", to hasło przewodnie tegorocznego XIII Cisco Forum. Konferencja poświęcona będzie najnowszym trendom technicznym związanym z sieciami i infrastrukturą teleinformatyczną. Czytaj więcej »

Dokąd zmierza polska nauka

Czego potrzebuje i dokąd zmierza polska nauka? Na to pytanie ma odpowiedzieć Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej opracowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która pokazuje kluczowe dla Polski badania naukowe. Czytaj więcej »

Polacy na targach CeBIT 2011

Minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty na targach CeBIT zapowiedział, że w ciągu 10 lat udział ICT w polskim PKB ma osiągnąć 15%! Czytaj więcej »

Ustrój cyfrowego państwa

Konstytucja określając podstawową strukturę i kompetencje organów państwa oraz system stanowienia prawa, organizuje je w sposób sprawdzony tradycją demokratyczną. Politycy od czasu do czasu rzucają nowatorskie pomysły na zmiany, ale mało kto się zastanawia, jaką ustawę zasadniczą powinno mieć państwo cyfrowe. Czytaj więcej »

Zaczyna się ostra walka o talenty

W USA przybiera na sile rywalizacja o najlepszych specjalistów IT. W cenie jest wykształcenie, doświadczenie i znajomość nowych technologii. Na porządku dziennym jest podkupywanie pracowników. W Polsce też będzie coraz trudniej o dobrego specjalistę z zakresu IT. Czytaj więcej »

Moda na tablety

Rok 2011 może przynieść odpowiedź na pytanie, czy użycie tabletów w biznesie stanie się standardem, czy jedynie atrakcyjnym dodatkiem dla kadry zarządzającej. Czytaj więcej »

EN FACE: ppłk dr inż. Zbigniew Piotrowski...

... adiunkt na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, autor systemu uwierzytelniania opartego na akustycznym znaku wodnym. Czytaj więcej »

Technologie
Światło pomoże mikroprocesorom

Światło pomoże mikroprocesorom

Naukowcy badają możliwość wykorzystania krzemowej fotoniki, by zlikwidować wąskie gardła transmisji danych wewnątrz układów scalonych. Pierwsze układy scalone już działają w laboratoriach. Czytaj więcej »

Nawigacja to nie tylko GPS

Nawigacja to nie tylko GPS

Dla większości czytelników pojęcie "nawigacja satelitarna" oznacza urządzenia korzystające z amerykańskiego systemu NAVSTAR GPS do pozyskania informacji o położeniu odbiornika. Tymczasem nie jest to jedyny taki system - na targach CeBIT zaprezentowano ciekawe rozwiązanie korzystające także z rosyjskiego systemu GLONASS. Czytaj więcej »

Nowości targów CeBIT 2011

Od 1 do 5 marca odbywały się targi CeBIT, najważniejsze europejskie wydarzenie związane z IT, zarówno firmowym, korporacyjnym, jak i technologią dla końcowego użytkownika. Prezentujemy niektóre nowości, prosto z targów. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Ponowne przejmowanie steru firmowego IT

Ponowne przejmowanie steru firmowego IT

W obliczu słabej gospodarki coraz więcej firm decyduje się ponownie przejąć swoje działy IT i wcześniej niż planowano zakończyć kontrakty outsourcingowe. Czytaj więcej »

CIO w nowych odsłonach

Nowoczesny dyrektor działu IT będzie musiał nie tylko przyswoić sobie nowe umiejętności, ale także lepiej współpracować z biznesem, wprowadzać innowacje i pomagać firmie w walce rynkowej. Czytaj więcej »

Ryzyko to brak wiary

Rozmowa z Łukaszem Neumanem, dyrektorem ds. IT w firmie KRUK S.A. Czytaj więcej »

System IFS wspiera obsługę myśliwców EurofighterTyphoon

Na mocy umowy zawartej z konsorcjum Eurofighter, IFS będzie świadczyć usługi wsparcia dla - opartego na oprogramowaniu IFS Applications - systemu napraw i remontów europejskich myśliwców Tajfun w celu zapewnienia ich wysokiej dostępności operacyjnej. Czytaj więcej »

Piotr i Paweł na systemie SAP Retail stali

Na styczeń 2012 roku zaplanowano start produkcyjny branżowego systemu SAP Retail w sieci supermarketów "Piotr i Paweł". Czytaj więcej »

System ERP firmy Epicor w polsko-holenderskim joint-venture przemysłowym

Białostocka spółka Bianor produkuje części plastikowe i komponenty dla koncernów, takich jak: Phillips, Makita, Bosch i Zelmer. Czytaj więcej »

ComarchAltum w klubie piłkarskim SG Dynamo Dresden

Założony w 1953 roku niemiecki klub piłkarski korzysta z rozwiązania bazującego na oprogramowaniu firmy Comarch, m.in. w zakresie obsługi procesów związanych ze sprzedażą artykułów dla kibiców. Czytaj więcej »

Ferrari przedłuża współpracę z firmą Infor

Po dwunastu latach od wdrożenia systemu Baan IV firma Ferrari przystąpiła do modernizacji środowiska ERP obsługującego produkcję aut z czarnym rumakiem na masce. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Elementy zagrożenia krytycznej infrastruktury państwa

W dobie wykorzystania nowoczesnych technologii wciąż pojawiają się pytania związane z uzależnieniem ludzi od dóbr informacyjnych oraz nowych osiągnięć techniki. Człowiek staje się uzależniony od technologii, które mogą być użyte przeciwko niemu. Czytaj więcej »

Opinie

Rozpogadza się

Chmury są dziś niezwykle modne, stając się opacznie do swojej nazwy synonimem lepszego i pogodniejszego jutra, na co z kolei liczą przede wszystkim rzesze laików łapczywie podchwytujących nowinki technologicznego trendu. Czytaj więcej »

Copy-Paste-Delete

W dniu, w którym piszę ten felieton, ze stanowiska ustąpił niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...