powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 05-2011, 1 marca 2011
05-2011 Computerworld nr 05-2011
W centrum uwagi
Zdecyduje generacja Y

Zdecyduje generacja Y

Pokolenie osób wchodzących właśnie w dorosłe życie zmieni oblicze wielu branż, w tym także bankowości. Czytaj więcej »

I placówka, i komórka

Bankowy oddział i telefon komórkowy znajdują się na skrajnych biegunach możliwości kontaktu z bankiem. Każdy musi się dostosować do nowych wymagań klientów. Czytaj więcej »

Jednolite relacje

Jednolite relacje

Niezależnie od kanału kontaktu, klient powinien otrzymywać z banku spójne informacje. Czytaj więcej »

Wiadomości

Polska firma w czołówce najlepszych firm outsourcingowych

Ericpol - największy polski eksporter IT wg raportu Computerworld TOP200 - znalazł się w grupie firm outsourcingowych określanej mianem "Rising Star". To pierwsza polska firma rankingu International Association of Outsourcing Professionals (IAOP). Czytaj więcej »

9 z 10 najbardziej innowacyjnych firm działa w branży IT

Aż dziewięć z dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm z 2011 roku według redakcji amerykańskiego magazynu Fast Company to spółki działające w branży teleinformatycznej. Czytaj więcej »

W IT nadal zarabia się najwięcej

Jak wynika z najnowszego VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, działy IT - podobnie jak w ubiegłych latach - są tymi w których zarabia się najwięcej. W 2010 r. administratorzy baz danych zarabiali 6000 zł, programiści baz danych 5600 zł, a testerzy oprogramowania 4650 zł. Czytaj więcej »

Rynek smartfonów: trzech głównych graczy plus trzech dochodzących

W Barcelonie widać było, jak rynek smartfonów podzielili między sobą Google Android, Apple iOS oraz - dzięki porozumieniu z Nokią - być może Microsoft Windows Phone. Do tej czołówki próbują dołączyć HP z webOS, Samsung i jego system Bada oraz Ubuntu mobile. Czytaj więcej »

Koniec kadencji

Niedługo kończy się kadencja urzędującej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nie wiadomo jeszcze, czy premier wskaże ją jako kandydatkę na kolejną 5-letnią kadencję. Ona sama nie kryje, że chciałaby zostać, ale dla zaradnych polityków ten urząd może się wydawać atrakcyjną opcją wobec niepewnych układów rządowych po jesiennych wyborach parlamentarnych. Czytaj więcej »

Analiza danych pacjentów

Kontrakt na budowę Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych jest jednym z największych zamówień IT w administracji w 2011 r. Czytaj więcej »

Centrum R&D Samsunga w Polsce będzie głównym ośrodkiem rozwoju systemu Bada

Samsung uruchomił ośrodek badawczo-rozwojowy w Polsce przed 10 laty. Na początku pracował nad oprogramowaniem dla dekoderów telewizji cyfrowej. Urządzenia te stosują m.in. Polsat Cyfrowy i telewizja n. Teraz tworzone jest tu oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Złoci polscy medaliści

O korzyściach z udziału w olimpiadach naukowych, fascynacji IT oraz dalszej karierze opowiadają KRZYSZTOF ONAK, czterokrotny finalista Olimpiady Informatycznej, i BARTOSZ WALCZAK, złoty medalista w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. Czytaj więcej »

Biznes wsparty outsourcingiem

Aż 500 mln USD wart jest rynek usług BPO w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, czego 50% przypada na nasz kraj. W tym roku ma on wzrosnąć o 13%. Czytaj więcej »

EN FACE: dr hab. inż. Cezary Orłowski...

...profesor Politechniki Gdańskiej, kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu, Wydział Zarządzania i Ekonomii Czytaj więcej »

Technologie
Nowoczesna komunikacja

Nowoczesna komunikacja

Dzisiejsze call center, czyli również help desk czy infolinia, to nie tylko centrala, telefony i oprogramowanie zarządzające kolejką połączeń. Czytaj więcej »

Nowości storage

Przedstawiamy nowości w składowaniu danych - od superpojemnych dysków mechanicznych i nowych taśm magnetycznych, przez trwałe dyski klasy enterprise, aż do małych macierzy i nowych standardów pamięci półprzewodnikowych. Czytaj więcej »

Red Hat dla firm

Red Hat Enterprise Linux 6 jest nowym wydaniem flagowego systemu serwerowego, obsługującym wirtualizację KVM oraz zaawansowane zarządzanie energią. Wpisuje się w potrzeby wielu firm. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lingua franca CIO i CFO: istnieje? Nie istnieje? Działa? Nie działa?

Podczas debaty oksfordzkiej w Klubie CIO szefowie IT i finansów dyskutowali o wspólnej komunikacji: drużyna dyrektorów finansowych broniła tezy, że "Lingua franca CIO i CFO nie istnieje z winy CIO", drużyna dyrektorów IT starała się tezę obalić. Czytaj więcej »

IT zmienia Empik

Rozmowa z Dariuszem Stolarczykiem, członkiem zarządu EM&F, dyrektorem ds. operacji, IT i łańcucha dostaw, laureatem II miejsca w Konkursie CIO Roku 2011. Czytaj więcej »

Od pola bitewnego do bitowego

Od pola bitewnego do bitowego

Jeśli Wikileaks i jemu podobne projekty stworzyłyby własny ład, nie byłby on lepszy od dotychczasowego, a mogłoby go nawet nie być. Czytaj więcej »

Zachowania internautów: ciągle mało wiemy

Zachowania internautów: ciągle mało wiemy

Mimo coraz większej ilości coraz dokładniejszych statystyk na temat aktywności internautów, dalej niewiele wiemy o tym, czego naprawdę szukają oni w sieci. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Lepiej czy gorzej z bezpieczeństwem Facebooka?

Facebook od dawna jest wykorzystywany do różnych ataków, zwłaszcza do rozsiewania złośliwego oprogramowania. Niektóre zmiany przynoszą poprawę bezpieczeństwa, inne wprost przeciwnie. Czytaj więcej »

Opinie

Dzisiejsi rozkapryszeni

Obecny poziom technologiczny powoduje, że o czym człowiek pomyśli, to ma - przynajmniej na ekranie komputera. W innych dziedzinach też zresztą jest niezgorzej. W zasadzie większość dóbr materialnych codziennego użytku jest osiągalna bez większego trudu dla przeciętnie zarabiających obywateli. Czytaj więcej »

Subtelny zapach trupa

Niedawno odwiedziłem salon z mediami w galerii handlowej. W drugiej połowie stycznia jest to naprawdę przyjemne doświadczenie - ceny wróciły do poziomu rozsądku, tradycyjna polska kolęda Jingle Bells nie atakuje już z każdego głośnika, a poświąteczne dolegliwości rodaków (zwłaszcza dotkliwy ból kieszeni) wypłoszyły ich z centrów handlowych. Tymczasem nowy towar został już... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...