powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2011

Wydanie 04-2011, 22 lutego 2011
04-2011 Computerworld nr 04-2011
W centrum uwagi
W sferze marzeń i luksusu

W sferze marzeń i luksusu

Analitycy prognozują wzrost sprzedaży specjalizowanych aplikacji biznesowych. Czy plany i deklaracje producentów idą w parze z oczekiwaniami polskiego rynku? Czytaj więcej »

Polska to nie Ameryka

Potencjał rynku oprogramowania biznesowego w Polsce nadal jest duży. Po chudym roku 2009 na rynku rozwiązań ERP, BI i CRM ożywienie zagościło na dobre. Czytaj więcej »

Wiadomości

Unia Europejska będzie analizować działanie sieci społecznościowych

Od trzech miesięcy trwają prace mające na celu stworzenie rozwiązania umożliwiającego pozyskiwanie wiedzy na temat funkcjonowania społeczności internetowych oraz potrzeb i relacji między użytkownikami serwisów społecznościowych. Liderem technologicznym unijnego projektu ROBUST jest krakowska firma Software Mind. Wartość projektu to ok. 10,3 mln euro. Czytaj więcej »

Internetowe Konto Pacjenta

Prace nad projektem Internetowego Konta Pacjenta nabierają tempa. Dzięki nowej usłudze pacjenci mają zyskać dostęp do własnych dokumentacji medycznej za pośrednictwem Internetu. Prace nad koncepcją Internetowego Konta Pacjenta są realizowane w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Czytaj więcej »

Czy HTML5 będzie zagrozał naszemu bezpieczeństwu?

Choć specyfikacja HTML5 nie jest jeszcze oficjalnie gotowa, to już należy myśleć o bezpieczeństwie tej technologii. Czytaj więcej »

Poprawianie mojego państwa

Roztrząsanie błędów informatyzacji administracji w Polsce jest łatwe. Każdej z ekip rządowych w ciągu 20 lat zdarzało się przeciągać decyzje, coś zaczynać i odchodzić, nie kończąc. Można pomarzyć o wprowadzeniu zwyczaju rozwiniętych demokracji, gdzie zmiana polityczna nie przeszkadza ekspertom nadal pracować dla państwa. Czytaj więcej »

GIODO porządkuje retencję danych

Dyrektywa o retencji danych miała ułatwić przeciwdziałanie atakom terrorystycznym w Europie. Specyfika działania tajnych służb powoduje, że o ich pracy wiele się nie dowiemy, a techniczny kontekst wykorzystania dyrektywy po 4 latach zmienił się razem ze sposobami wykorzystywania sieci. Czytaj więcej »

France Telecom i Deutsche Telekom będą współpracować

Współpraca obu operatorów ma być ukierunkowana na stworzenie rozwiązań technologicznych pozwalających na świadczenie nowych usług telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Nokia na platformie Windows Phone 7

Kolejne generacje telefonów marki Nokia będą bazować na mobilnej platformie Microsoft. Obie firmy mają współpracować m.in. w obszarze reklam mobilnych oraz rozwiązań lokalizacyjnych. Zapowiadany jest jednak dalszy rozwój Symbiana i MeeGo. Czytaj więcej »

Integracja przez IP

Integracja przez IP

Aby dobrze wdrożyć platformę contact center, należy wykonać reengineering procesów - wpisać narzędzia CC w procesy biznesowe. Czytaj więcej »

Laboratorium Orange w Polsce

Grupa TP na projekty badawczo-rozwojowe w warszawskim centrum wydaje 57,1 mln zł rocznie, a powstałe rozwiązania służą całej Grupie France Telecom. Orange Labs Poland złożyło już 10 wniosków patentowych. Czytaj więcej »

Superkomputer 10 petaflopsów

Dzięki niemu obliczenia modelu matematycznego działania leku na serce będzie można wykonać w 2 minuty. Dziś na najszybszym superkomputerze wymagałoby to 2 lat. Czytaj więcej »

EN FACE: Michał Kluzowicz...

... prezes Mijusic i pomysłodawca produkowanych przez nią programów, z wykształcenia kompozytor i specjalista PR, z praktyki nauczyciel muzyki i seryjny przedsiębiorca. Czytaj więcej »

Technologie
Backup na wiele różnych sposobów

Backup na wiele różnych sposobów

Środowisko wirtualizowane zapewnia większą elastyczność firmie, ale powoduje, że backup jest bardziej skomplikowany. Prezentujemy, jak można wykonywać kopie bezpieczeństwa takiego środowiska. Czytaj więcej »

Centrum hostingowe Telehouse.Poland

Niedawno firma ATM uruchomiła najnowsze centrum przetwarzania danych Telehouse.Poland przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie. Obiekt ten uzupełnia pozostałe centra ATM, czyli ATMAN na ul. Grochowskiej w Warszawie oraz Altus w Katowicach, zapewniając ponad 5900 mkw. powierzchni technicznej. Czytaj więcej »

Niezawodne łącza i duża rezerwa

Serwery obsługujące licytacje zostały połączone za pomocą dwóch magistrali, po 10 gigabitów na sekundę każda, zatem mogły obsłużyć w sumie ruch o natężeniu 20 Gb/s. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Firmowy architekt i jego dzieło

Dyskusja o wzorach tworzenia i rozwijania efektywnej architektury korporacyjnej doprowadziła uczestników CIO Espresso do rozważań o roli i pożądanych przymiotach korporacyjnego architekta. Czytaj więcej »

NFZ ma sukcesy

Usprawnienia działalności i poprawa wydajności IT w NFZ dają nadzieję na dogonienie standardów. Rozmawiamy o tym z Markiem Ujejskim, zastępcą dyrektora Departamentu Informatyki NFZ. Czytaj więcej »

ERP przyszłości

Aplikacje ERP odgrywają coraz większą rolę w organizacji przedsiębiorstwa. Ich integracja prowadzi do powstawania systemu zarządzającego wszelkimi zasobami w skali globalnej. Czytaj więcej »

Czy wiesz, ile kosztuje IT?

Czy wiesz, ile kosztuje IT?

Ograniczone budżety i konkurencja ze strony dostawców usług w chmurze zmuszają działy IT do koncentracji na finansach. Czytaj więcej »

Pakt CFO i CIO

Czego dyrektorzy finansowi oczekują dziś od dyrektorów IT? Czytaj więcej »

Alfabet architektury

Alfabet architektury

Kluczem do zjednoczenia wysiłków służb biznesu i informatyki wokół wspólnego celu jest architektura przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Przenoszenie aplikacji biznesowych

Środowisko wirtualizowane to już standard, ale za technologią uruchamiania wielu systemów w jednym środowisku nie nadążają założenia firmowej polityki bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Czy "jabłuszka" są na pewno bezpieczne?

Komputery Apple są reklamowane jako wolne od zagrożeń typowych dla pecetów z Windows. Jest jednak złośliwe oprogramowanie dla platformy MacOS X i komputery z jabłkiem są zarażane w podobny sposób jak PC. Czytaj więcej »

Emisja ujawniająca: problem czy przesada?

Emisja ujawniająca nadal traktowana jest jak science fiction i stawiana na równi z teoriami spiskowymi. Można jednak odebrać sygnał tej emisji w warunkach prostego laboratorium. Czytaj więcej »

Opinie

Ludzie dobrej roboty

Nieraz zastanawiamy się, jak to jest, że fachowcy mogą swą robotę wykonać źle, a potem chcieliby jeszcze dopłaty za poprawki. Oczywiście może to mieć miejsce tylko wtedy, gdy klient nie ma bladego pojęcia czego wymagać i pozwala wciskać sobie ciemnotę. Czytaj więcej »

Środowisko i Synergia

Popyt na informatyków znowu zaczął rosnąć - tak przynajmniej twierdzi firma badawcza Sedlak & Sedlak. W ślad za wzrostem popytu pójdzie wzrost ceny pracy, czyli pensji. Analitycy przewidują, że dodatkowym czynnikiem wpływającym na poprawę stanu naszych kont będzie otwarcie rynku niemieckiego, mające nastąpić w połowie roku. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...