powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 46-2010, 14 grudnia 2010
46-2010 Computerworld nr 46-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Procesy biznesowe standardowo zaszyte w systemach ERP

Czy standaryzacja własnych procesów przy okazji wdrożenia to uzasadniona konieczność, czy może nadużywany slogan marketingowy? Czytaj więcej »

Prawo
Lokalne regulacje działań globalnych

Lokalne regulacje działań globalnych

Świadczenie usług drogą elektroniczną podlega prawu państwa, na którego terytorium znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba usługodawcy. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Struktura z chmury

Struktura z chmury

Sektor MSP też może wykorzystywać narzędzia do zarządzania informacją - twierdzą twórcy usługi SZOK, dostępnej w modelu Software as a Service. Czytaj więcej »

Mali dojrzewają do korzystania z IT

Mali dojrzewają do korzystania z IT

Małe i średnie polskie firmy powoli dojrzewają do korzystania z rozwiązań informatycznych. Coraz rzadziej patrzą na IT jak na kosztowne zło konieczne. Dzięki chmurze korzystają też z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Czytaj więcej »

Wiadomości

6 innowacyjnych centrów danych

Na rynku centrów przetwarzania danych od pewnego czasu panuje moda na tzw. "green IT". Oto najbardziej energooszczędne centra danych. Czytaj więcej »

Zdalna praca ważniejsza niż zarobki

Cisco zaprezentowało wyniki badania dotyczącego miejsc wykonywania pracy. Wynika z nich, że 60% pracowników uważa, że wydajna praca nie wymaga już ich fizycznej obecności w biurze. Możliwość pracy w dowolnym miejscu i czasie jest dla pracowników ważniejsza niż wyższe zarobki. Czytaj więcej »

Krępująca jawność Wikileaks

Pobudzona powszechną dostępnością Internetu społeczna kampania, mająca zwiększać jawność życia publicznego, przeszła w nową, ostrą fazę. Skutki publikacji setek tysięcy poufnych dokumentów przechwyconych z systemu łączności amerykańskich służb dyplomatycznych nie są jeszcze znane, ponieważ Wikileaks dawkuje je stopniowo. Czytaj więcej »

IT polską specjalnością eksportową

W debacie przygotowanej przez COMPUTERWORLD i PARP próbowaliśmy wyróżnić najważniejsze bariery przeszkadzające firmom w międzynarodowym rozwoju. Czytaj więcej »

Jak samorządy budują Internet

W Polsce mamy do wydania 6 mld zł na inwestycje szerokopasmowe. Computerworld sprawdza, czy gminy i powiaty wykorzystują te pieniądze oraz jakie projekty realizują. Czytaj więcej »

Być partnerem dla operatorów

Ze Staffanem Henrikssonem, prezesem firmy Ericsson w Polsce, rozmawiamy na temat planów i strategii spółki. Czytaj więcej »

EN FACE: dr hab. inż. Marcin Sikorski...

... wykładowca i pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, od wielu lat zajmujący się ergonomią systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Technologie
Oprogramowanie open source dorasta

Oprogramowanie open source dorasta

Firmy decydują się na wdrożenie oprogramowania rozwijanego w modelu open source, główną przyczyną jest dobra jakość, a nie tylko niskie koszty. Czytaj więcej »

Mainframe na nowo

Gdy projektowano systemy klasy mainframe, najważniejszym zadaniem było zapewnienie niezawodnej obsługi wielu różnych zadań w tym samym czasie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dojrzałość do konsolidacji

Test tezy o zależności pomiędzy powodzeniem przedsięwzięć konsolidacyjnych a poziomem procesowej dojrzałości organizacji podczas listopadowego spotkania Klubu CIO przyniósł jej potwierdzenie i rozszerzenie o aspekt spójności kultur organizacyjnych. Czytaj więcej »

Trudno o następcę CIO

Trudno o następcę CIO

Proaktywne podejście biznesowe szefa IT wymusza zachowania, które w przyszłości mogą stać się zagrożeniem dla firmy. Czytaj więcej »

CIO spojrzenie na cloud computing

O tempie adaptacji rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej zdecyduje pragmatyzm i rachunek korzyści. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Najskuteczniejsze są proste środki

Najnowsze badanie na temat utraty danych w firmach przeprowadzone przez Verizon udowodniło, że poziom bezpieczeństwa nie poprawił się od ostatniego raportu z roku 2008. Czytaj więcej »

Zapory nowej generacji

Zapory nowej generacji

Określenie Next Generation Firewall jest często używane przez dostawców technologii, by zaakcentować funkcjonalność wykraczającą poza możliwości starszych zapór. Co takie urządzenia naprawdę potrafią? Czytaj więcej »

Opinie

Święte prawa Wielkiego Manitou

Nad Rzeką św. Wawrzyńca w Quebecu mieszka Kahnawake, szczep Indian Mohawk. Kiedy nie polują, nie palą fajki pokoju oraz nie kontaktują się z duchami przodków podczas rytualnych tańców, instalują systemy na serwerach, wzmacniają ich bezpieczeństwo, planują przyszłą pojemność i dostępność oraz monitorują ruch. Lud Kahnawake jest posiadaczem jednego z najciekawszych i... Czytaj więcej »

Panika

Coraz częściej zdarza się, że jesteśmy obsługiwani w sklepach specjalistycznych przez personel nie mający zbyt dużej wiedzy na temat bogatej nieraz oferty handlowej. Dlatego w przypadku klienta o bardziej wyrazistym guście i nietuzinkowych wymaganiach, sprzedawcy popadają w panikę, bo zwyczajnie są zaskakiwani. Na szczęście z opresji może wyratować komputer z bazą danych o... Czytaj więcej »

Pytania piratów, czyli cienkość członków

Ludzkość wyraźnie dziecinnieje. Nie chodzi tu o zmianę proporcji pomiędzy liczbą ludzi młodych i starych w społeczeństwach, bo trend jest odwrotny: jest coraz więcej staruchów. Czytaj więcej »

Złoto do złota...

Zaczyna się całkiem prosto: na jakąś powierzchnię rzuca się odrobinę złota, taką małą, złotą plamkę. No i zaraz zaczynają się schody, bo teraz należałoby dołożyć obok, ale bardzo blisko, drugą taką. No i jak uzyskać to blisko, skoro oznacza to kilkadziesiąt nanometrów? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...