powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 45-2010, 7 grudnia 2010
45-2010 Computerworld nr 45-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Klient w systemie

Jako klienci i abonenci, szybko przyzwyczailiśmy się do załatwiania wielu spraw przez telefon czy Internet z dostawcami większości usług. Czytaj więcej »

Prawo
Początek końca neutralności sieci?

Początek końca neutralności sieci?

Czyli refleksje po szczycie Komisji Europejskiej w sprawie "otwartego Internetu" Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Wirtualizacja zamiast modernizacji

W wielu firmach wykorzystuje się starsze systemy i aplikacje, które do niedawna wymagały pracy na dedykowanej maszynie. Brak wsparcia dla nowego sprzętu może być jednym z powodów do ich wirtualizacji. Czytaj więcej »

Krótki podręcznik wirtualizacji

Jak poruszać się w świecie wirtualizacji infrastruktury serwerowej w małej i średniej firmie? Czytaj więcej »

Wirtualizacja coraz bardziej dojrzała

Wirtualizacja coraz bardziej dojrzała

Pierwsza fala zachwytów nad możliwościami wirtualizacji już minęła. Teraz biznes bardziej świadomie podchodzi do korzyści wynikających z zastosowania tej technologii. Czytaj więcej »

Wiadomości

Sześć polskich superkomputerów znalazło się na liście Top500

Na tej prestiżowej liście, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie, znalazły się dwa superkomputery komercyjne i cztery znajdujące się w uczelnianych ośrodkach obliczeniowych. Najsilniejszy z polskich superkomputerów - klaster Zeus znajdujący się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie - osiąga wydajność na poziomie 88 TFLOPS, co plasuje go na... Czytaj więcej »

Ustawy ograniczające biurokrację

Do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw o e-podpisach. W Sejmie leży już także ustawa o rejestracji spółki z o.o. przez Internet. Czytaj więcej »

Fakty na stół

Znany z kontrowersyjnych opinii John Strand od ponad 20 lat związany z konsultingiem strategii, sprzedaży i marketingu w branży IT i wydawniczej, był gościem specjalnym VII Forum Usług Szerokopasmowych. Czytaj więcej »

Siermiężny polski Internet

Szanse, aby Polska spełniła ambitne cele Agendy Cyfrowej dotyczące szybkiego Internetu, są bliskie zeru. Wszystko wskazuje na no, że do roku 2015 przepaść między naszym krajem a Europą na szerokopasmowej mapie będzie się pogłębiać. Czytaj więcej »

Białe mapy Polski

UKE zbiera dane o dostępie do Internetu i tworzy mapy białych i szarych plam. Ma to pomóc chętnym do inwestowania w budowę infrastruktury teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Jak szybko może rozwijać się Internet szerokopasmowy w Polsce

...a także o kosztach budowy broadbandu i aktywizacji środowiska dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych opowiada Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska. Czytaj więcej »

Pozostało tylko 5% wolnych adresów IP

Analitycy od dawna biją na alarm, wskazując na wyczerpywanie się puli adresów IPv4. Chociaż kolejne firmy deklarują wsparcie dla nowej wersji protokołu, proces wdrażania IPv6 nadal jest powolny. Czytaj więcej »

HP będzie kupował producentów aplikacji biznesowych

Obecnie wpływy HP ze sprzedaży oprogramowania stanowią ledwie 3% przychodów firmy. Léo Apotheker, nowy dyrektor generalny koncernu, zamierza to zmienić. Czytaj więcej »

Jak Polacy tworzą dla Japończyków klaster do backupu danych w modelu cloud computing

Cezary Dubnicki, założyciel warszawskiej firmy technologicznej 9LivesData; pomysłodawca i realizator systemu HYSDRAstor dla firmy NEC - systemu pamięci masowej do backupów danych z globalną deduplikacją. Czytaj więcej »

Technologie

Dylematy mobilnego sprzedawcy

Dzisiejszy sprzedawca mobilny nie może pracować bez odpowiedniego oprogramowania, które w połączeniu z główną aplikacją firmy pomoże w jego pracy. Konstrukcja takiego systemu wcale nie jest łatwa i musi uwzględnić wiele zagadnień. Czytaj więcej »

Jak pozbyć się IE6 z firmy

Przeglądarka Internet Explorer 6 jest przestarzała i niezgodna ze standardami, niemniej jednak niektóre przedsiębiorstwa nadal muszą z niej korzystać. Jak pozbyć się IE6? Czytaj więcej »

Zarządzanie

CIO a duch zmiany w biznesie

W jaki sposób najlepiej opisać rolę CIO w procesie zmian w organizacji? Jak w takiej sytuacji powinien zachować się szef IT? Czytaj więcej »

Burza na morzu

Burza na morzu

Jak informatyka może pomóc w wychodzeniu przedsiębiorstwa z kryzysu? Jak w tej sytuacji może się odnaleźć dział informatyki? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ochrona zgodna z tempem rozwoju

Pula wolnych adresów IPv4 kończy się nieubłaganie. Czeka nas szybkie wdrożenie IPv6, by utrzymać tempo rozwoju Internetu. Czy nowy protokół poprawi bezpieczeństwo sieci? Czytaj więcej »

Opinie

Prawdziwe wyniki turnieju fortepianowego im. Fryderyka Chopina

Cieszę się, że mam w komputerze takie narzędzie Excel, które służy mi do dodawania, odejmowania i mnożenia, a - z kłopotami - nawet do dzielenia. Chociaż jedno z drugim, to znaczy dzielenie z mnożeniem, dużo ma wspólnego. Bo mnożenie się na początku ma dzielenie, gdy pominąć banalne zabiegi doprowadzające do połączenia, bez którego nie ma się co dzielić. Czytaj więcej »

Dać sobie w żyłę, czyli Spocko

Ostatnio napisałem kilka felietonów o zachowaniu prywatności, a raczej o braku konieczności utrzymywania tejże. Nawet zdecydowałem się, w ramach potwierdzania słów czynami, na upublicznienie wszystkich moich danych medycznych. Czytaj więcej »

Z dużej chmury zimny deszcz

Już nie tylko fachowe media, ale także tygodniki popularne odmieniają przez wszystkie przypadki słowo "chmura". Wygląda na to, że w informatyce na dobre nakręciła się kolejna spirala tzw. hype. Bezkrytycznym artykułom o nowym paradygmacie przetwarzania towarzyszą - niespodzianka! - całostronicowe reklamy wiodących dostawców tej technologii i usług. Chmura przestała być... Czytaj więcej »

Pomocnik

Wydawać by się mogło, że komputery na tyle powinny usprawniać pracę, aby już zupełnie myśleć nie trzeba było. Są to tylko pobożne życzenia. Zarówno bez jak i z komputerami pracując myśleć trzeba zawsze. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...