powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 44-2010, 30 listopada 2010
44-2010 Computerworld nr 44-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Rozwój wyspowy

W informatyzacji służby zdrowia jesteśmy do tyłu o jakieś 20 lat. Nie przeszkadza to jednak wielu placówkom wdrażać rozwiązania na światowym poziomie. Czytaj więcej »

Prawo

Cyberwłamanie w odwecie za cyberwłamanie

Nieuprawniony dostęp do systemu, z którego nastąpił atak, nie mieści się nawet w zakresie obrony koniecznej. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Informacje skonsolidowane

Zależność między wysoką efektywnością, rentownością działalności i integracją systemów wspierających podejmowanie decyzji biznesowych u jednego z największych polskich dystrybutorów farmaceutyków to nie przypadek. Czytaj więcej »

Ekspansja analityki biznesowej

Ekspansja analityki biznesowej

Systemy Business Intelligence są wykorzystywane przez coraz większą liczbę działów w firmach, a ich funkcjonalności są coraz bardziej wyrafinowane. Co więcej, z możliwości nowoczesnej analityki biznesowej korzystają pracownicy coraz niższych szczebli. Czytaj więcej »

Wiadomości

Fuzja Novella z Attachmate

Attachmate kupi Novella za 2,2 mld USD. Dodatkowe 450 mln USD za technologie Novella zapłaci konsorcjum powołane przez Microsoft. Czytaj więcej »

Infosys otworzy w Polsce europejskie centrum outsourcingu SAP

W Łodzi powstanie ośrodek usług outsourcingu SAP firmy Infosys Technologies. Pracę w nim znajdzie 200 analityków i konsultantów SAP. Nowe centrum ma świadczyć usługi dla europejskich klientów hinduskiego koncernu. Czytaj więcej »

Picceria, czyli antropologia IT

Listopadowy numer miesięcznika "Forbes" zawiera dodatek "Wyzwania firm" pod fascynującym tytułem "Biznes w chmurach". Jeszcze więcej obiecuje podtytuł "Nowe spojrzenie na IT"! Niestety, znajdujące się tam informacje nie są wcale nowe. Czytaj więcej »

Retencja na przesłuchaniu

W 2010 roku przewidziano debatę na temat skuteczności stosowania dyrektywy retencyjnej sprzed czterech lat. Dzięki fundacji Panoptykon dowiedzieliśmy się, że nasze służby policyjne wyjątkowo chętnie korzystają z uprawnień do żądania od operatorów danych osobowych o abonentach. Czytaj więcej »

Poszukiwany, poszukiwana…

Firmy poszukują coraz większej liczby specjalistów IT. Zwykłe serwisy ogłoszeniowe przestają wystarczać. Firmy biorą więc udział w akcjach wizerunkowych. Czytaj więcej »

Kto zostanie CIO Roku 2010?

Rusza kolejna edycja prestiżowego konkursu dla CIO. Czytaj więcej »

Jak przewidzieć korki w mieście

Rozmowa z Łukaszem Romaszko, studentem Wydziału Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwycięzca międzynarodowego konkursu Traffic Prediction for Intelligent GPS Navigation. Czytaj więcej »

Technologie
Firma przenośna, firma mobilna

Firma przenośna, firma mobilna

Bezprzewodowa transmisja danych i przenośne komputery od początku poszerzały możliwości rozwoju firmy. Obecnie rozwój ten przyspiesza - tak samo jak łącza. Czytaj więcej »

Systemy pamięci masowych dla małych i średnich firm

Storage dla średnich firm rozwija się bardzo szybko. Urządzenia enterprise są traktowane jako stabilne, wysoko skalowalne i kosztowne rozwiązania wykorzystywane od lat przez największych, ale to rynek macierzy dyskowych klasy midrange jest gałęzią storage, w której dzieje się najwięcej. Czytaj więcej »

Chmura według BMC Software

Z Jasonem Andrew, wiceprezesem ds. marketingu i kanału sprzedaży w BMC Software, rozmawia Marcin Marciniak. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Przeciwdziałanie nadużyciom w firmach staje się coraz trudniejsze na skutek centralizacji wiedzy, informacji i danych biznesowych w systemach klasy ERP. Czytaj więcej »

Na końcu zostaje rozprawa sądzie

Czy zdeponowanie kodu źródłowego oprogramowania zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ewolucja w ochronie stacji roboczych

Od czasu antywirusów ze statyczną bazą sygnatur minęło już kilka lat, obecnie powszechnie stosuje się technologie umożliwiające korelację zdarzeń przez dostawców oprogramowania ochronnego. Przedstawiamy najbliższą przyszłość systemów ochronnych dla stacji roboczych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo cienkiego klienta

Migracja do cienkiego klienta nie poprawi radykalnie bezpieczeństwa firmowych systemów operacyjnych i aplikacji. Aby to osiągnąć, niezbędne jest inne podejście - wykorzystywanie rozwiązań, które od początku były projektowane pod kątem bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Opinie

Radio, polskie, 85 lat

Niby tylko sobotni wyjazd do Warszawy, ale było w nim coś z wyprawy. Bo zdecydowałem się nań w ostatniej chwili, na tydzień zaledwie przed zamknięciem Wystawy z okazji 85-lecia Polskiego Radia. W ostatniej chwili, bo cały czas miałem wątpliwości, czy nie będzie to kolejna wystawa o ostrym zabarwieniu ideolo, przedstawiająca temat tendencyjnie, widziany z jednego tylko, słusznego... Czytaj więcej »

Mit samodzielności, czyli zapałkę na czworo

Dobrze pamiętam wakacje sprzed pół wieku. Jeździliśmy z rodzicami do wioski (podobno) najwyżej położonej w Polsce. Nie było tam prądu, po wodę chodziło się z wiadrem do strumyka jakieś 50 metrów. Czytaj więcej »

Wyrównany punkt startu

Przeżyłem w swoim życiu kilka technologicznych rewolucji i rewolucyjek. Jako dziecko z bliska oglądałem pierwsze kolorowe telewizory, anteny satelitarne i video. Patrzyłem też na pojawienie się gospodarki rynkowej z wszystkimi konsekwencjami. Ostatnia rewolucja, mam wrażenie, to rewolucja turystyczno-lotnicza: prawie każdy może dziś sobie pozwolić na lot samolotem do atrakcyjnego... Czytaj więcej »

Relatywizm

Dyrekcji, że sprawę warto puścić w ruch. Przekazano ją wobec tego do rąk Asystenta. Ten z kolei przechował ją w szufladce przez półtora miesiąca, aż mu się wreszcie przypomniało, że sprawę należy pchnąć dalej. Zlecił więc Technicznemu, a ten jako człowiek bardziej konkretny zwlekał tylko miesiąc, zanim przekazał ją swemu zastępcy. Ten z kolei, jako jeszcze bardziej... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...