powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 42-2010, 16 listopada 2010
42-2010 Computerworld nr 42-2010
20 lat inspiracji liderów IT
Informatyka dla obywatela

Informatyka dla obywatela

Przez 20 lat samorządy lokalne wiele zrobiły w IT. Aby jednak dać obywatelom pełny wachlarz możliwości obsługi, potrzebne są zmiany w prawie i koordynacja działań gmin i powiatów! Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Entuzjazm do uczenia się

Entuzjazm do uczenia się

Po wybuchu zainteresowania na początku poprzedniej dekady i spadku w czasach kryzysu firmy ponownie zaczynają eksperymentować z systemami zarządzania wiedzą w organizacji. Czytaj więcej »

Do uczenia się trzeba zachęcać

Z Markiem Ryńskim, dyrektorem generalnym firmy SkillTech, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wiadomości

Konsorcjum 70 koncernów wywrze wpływ na dostawców IT?

Powołany w październiku sojusz Open Data Center Alliance zrzesza 70 globalnych koncernów, których działalność nie jest bezpośrednio związana z branżą IT. Czytaj więcej »

WIST czyli usługi od Qumak-Sekom

Krakowska spółka zakończyła pracę nad czwartym pionem biznesowym - Wsparcia i Serwisu Technologicznego. Obecnie zespół liczy 58 pracowników. Czytaj więcej »

Polska administracja liczy komputery i uczy się

Przeprowadzone badanie o zarządzaniu oprogramowaniem w administracji publicznej pokazało, że nie jest najlepiej. Daje jednak nadzieję na zmianę. Czytaj więcej »

W styczniu 2011 r. będziemy wysyłać e-faktury

Koniec mozolnego procesu kompletowania, przesyłania i katalogowania drukowanych dokumentów sprzedażowych jest bliski... Czytaj więcej »

Europejczyk innowacyjny

Innowacyjność w rozumieniu nowego dokumentu - Unia Innowacji - wyraża zmianę, która przyśpiesza i poprawia sposób wymyślania, opracowywania, wdrażania, wytwarzania i udostępniania nowych produktów, procesów przemysłowych i usług. To także zmiana, która tworzy nowe miejsca pracy, poprawia warunki życia ludzi, współistnienia cywilizacji z przyrodą. Czytaj więcej »

EN FACE: Piotr Peszko...

... specjalista ds. szkoleń i rozwoju w Sabre Holdings Polska, autor bloga elearning 2.0, redaktor portalu Edukacja Internet Dialog, organizator spotkania Educamp. Czytaj więcej »

Technologie
Goniąc za nieuchwytną informacją w sieci

Goniąc za nieuchwytną informacją w sieci

Na konferencji Momentum firma EMC zarysowała kierunki rozwoju systemów zarządzania informacją nieustrukturyzowaną, zwracając uwagę na rolę sieci społecznościowych, rozwiązań mobilnych i oczywiście chmury. Czytaj więcej »

Szybkość i pojemność

Najnowsze macierze firmy NetApp odzwierciedlają trend na rynku pamięci masowych, obecny od kilku lat. Wskazuje on na unifikację obsługi różnych protokołów, budowę systemów pamięci podręcznej usprawniających odczyt i zapis najczęściej zmieniających się danych, coraz powszechniejsze wykorzystywanie modułów SSD oraz integrację z systemami wirtualizacji. Czytaj więcej »

Alternatywa dla droższego wsparcia MySQL

Oracle podnosi ceny wsparcia technicznego dla bazy MySQL, ale pojawia się już alternatywa dla coraz droższych usług firmy Larry'ego Ellisona. Czytaj więcej »

Optymalizować potem integrować

Optymalizować potem integrować

Gdy mówi się o integracji, zazwyczaj myśli się kategoriami aplikacji, które się ze sobą łączy. Tymczasem jest to jedynie środek, celem powinna być optymalna integracja usług świadczonych przez dział IT lub podmioty zewnętrzne. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wartość dla całego biznesu

IT Governance wiąże się coraz wyraźniej z kwestiami i instytucjami ładu korporacyjnego obejmującego całą organizację. Czytaj więcej »

Odrobina humanisty w informatyku

Odrobina humanisty w informatyku

Wydaje się, że humanista nie ma czego szukać w IT. A gdyby jednak spróbował? Czytaj więcej »

Z szerszej perspektywy

Rozmowa z Hubertem Czerskim, kierownikiem Działu Systemów Wewnętrznych w grupie GEMIUS SA Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

VoIP pod lupą

Aby uniknąć kłopotów związanych z przełamaniem zabezpieczeń w telefonii internetowej, niezbędne są testy penetracyjne. Przedstawiamy przykłady narzędzi, które mogą posłużyć do badania typowych podatności sieci VoIP. Czytaj więcej »

Opinie

Wzrok w obłokach

Wiersz Sergiusza Michałkowa o przyjacielu - którego to wiersza uczyłem się na pamięć w liceum - ma w sobie mnóstwo energii, świeżości i brawury, ma zdecydowany, żywiołowy rytm i takąż dynamikę, a gdyby odpowiednio zamienić kilka odnośników geograficznych, mógłby dobrze pasować do żądnej poznawania świata, młodej osoby z dowolnej jego części. Podobnie uniwersalne jest,... Czytaj więcej »

PGP, czyli utrata prywatności

Do napisania dzisiejszego felietonu przymierzałem się od jakiegoś czasu. Nie dlatego, że jest to felieton numer 700. Owszem, okrągła liczba, ale równie dobra jak 699 lub 701. Prawdziwym powodem jest zakwalifikowanie mnie do PGP1K - po prawie dwuletnim okresie oczekiwania. Czytaj więcej »

Inny rodzaj kapitału

Gdy kilka lat temu pisałem pracę kończącą studia podyplomowe, analizowałem finanse firm informatycznych. Sięgnąłem oczywiście do tych, które są jawne - a więc spółek giełdowych. Potoczne przekonanie każe sądzić, że głównym majątkiem tych firm są nowoczesne technologie. Czytaj więcej »

Świecidełka

Czas można z równym powodzeniem mierzyć zegarkiem tanim jak i drogim. Pomimo całego relatywizmu czasowego, wskazania powinny być identyczne, oczywiście za wyjątkiem, gdy mamy do czynienia z różnymi punktami odniesienia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...