powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 40/41-2010 , 9 listopada 2010
40/41-2010 Computerworld nr 40/41-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Finanse wciąż potrzebują IT

Przełomem na polskim rynku bankowym było wprowadzenie bankowości elektronicznej. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Groźna aktywność pracownicza

Groźna aktywność pracownicza

Sieci społecznościowe same w sobie nie stanowią zagrożenia, ale publikacje pracowników lub byłych pracowników mogą przynieść firmie wiele szkód. Czytaj więcej »

Krajobraz zagrożeń

Krajobraz zagrożeń

Zagrożenia, z jakimi muszą sobie radzić firmy, stale się zmieniają. Obecnie walczą one ze skutkami wirtualizacji, mobilności i konsumeryzmu. A za rogiem czai się już cloud computing. Czytaj więcej »

Wiadomości

Polskie firmy na podium Fast 50

W ostatnich latach polskie firmy znajdowały się na wysokich miejscach rankingu Deloitte Technology Fast 50 dla Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku jednak polska firma - Netmedia - stanęła na podium jako najszybciej rozwijająca się. W rankingu znalazło się jeszcze 10 innych firm z Polski, których przychody w ciągu 5 lat rosły w 3-cyfrowym tempie. Czytaj więcej »

Intel przedstawia wizję Cloud 2015

Intel zaprezentował główne elementy wizji otwartej architektury przetwarzania w chmurze - Cloud 2015 - oraz założenia działań Open Data Center Alliance (ODCA). Czytaj więcej »

Mamy do wydania 6 mld zł na inwestycje szerokopasmowe

Tymczasem w Polsce wszystkie projekty związane z budową sieci szerokopasmowych są w fazie, która nie daje pewności, że ruszą one z miejsca. Potrzebne są polityczne działania! Czytaj więcej »

Sprawne państwo bez udziału papieru

Co roku pracodawcy drukują i przekazują pracownikom 140 mln dokumentów RMUA. Kiedy się to zmieni? Prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2013 r., kiedy obywatele będą mieli e-dowody... Czytaj więcej »

Exatel kończy budowę sieci Super Core o przepustowości 40 Gb/s

O planach firmy w związku z jej uruchomieniem rozmawiamy z Waldemarem Budzyńskim, wiceprezesem zarządu spółki ds. technicznych. Czytaj więcej »

Infovide-Matrix chce dwukrotnie zwiększyć przychody, wartość i zasoby kadrowe

Wszystko ma się zdarzyć w ciągu 3 lat. Częścią planów firmy są przejęcia, usprawnienia organizacyjne w obrębie grupy oraz przeorientowanie działalności pod kątem pięciu wybranych branż. Czytaj więcej »

EN FACE: Wojciech Ozimek...

... prezes firmy One2Tribe produkującej gry społecznościowe. Czytaj więcej »

Kryzys niczego ludzi nie nauczył

Po dwóch latach kryzysu widać, że instytucje finansowe niczego się nie nauczyły. IT jest tylko posłusznym narzędziem, z którego można dowolnie i mało odpowiedzialnie korzystać. Czytaj więcej »

Technologie
Firmowe informacje zawsze pod lupą

Firmowe informacje zawsze pod lupą

Ogniwem łączącym dane transakcyjne z informacją przydatną dla menedżerów są nowoczesne rozwiązania Business Intelligence. Czytaj więcej »

Adobe szykuje wkrótce wiele niespodzianek

Firma zaprezentowała w sesji Sneak Peeks technologie, które są obecnie rozwijane w laboratoriach i być może będą wykorzystane w nowszych wersjach oprogramowania. Czytaj więcej »

Komputer mainframe Unisys na platformie x86

Unisys zamierza zrezygnować z własnych konstrukcji klasy mainframe i skoncentrować się na uruchomieniu systemów MCP oraz OS 2200 na maszynach wyposażonych w procesory Intel Xeon. Czytaj więcej »

Chmury w zasięgu ręki

Konferencja Cloud Computing i Wirtualizacja 2010, poświęcona technologii i usługom przetwarzania w chmurze, pokazała, że praktycznie każda firma może z tych usług skorzystać. Migrację do usług świadczonych w modelu cloud należy jednak przeprowadzić we właściwy sposób, uwzględniając specyfikę firmy. Czytaj więcej »

Użytkownik sieci w centrum uwagi

Aplikacje w wirtualnych centrach danych i w prywatnych chmurach są dzielone na samodzielnie zarządzane grupy, z których korzysta końcowy użytkownik. Czytaj więcej »

Zarządzanie

IT produktem Emperii

Rozmowa z Jackiem Dudzikiem, prezesem Emperia Info, spółki informatycznej świadczącej usługi na rzecz spółek Grupy Handlowej Emperia. Czytaj więcej »

Produkcja bliżej biznesu

Po systemy klasy MES coraz częściej sięgają także mniejsze firmy. Sprzyja temu spadek cen i możliwość integracji z rozwiązaniami wspierającymi zarządzanie. Czytaj więcej »

Jak firmy powinny inwestować z głową

Po pierwsze, rozważyć wszelkie alternatywy. Po drugie, stale kontrolować przebieg projektu. Czytaj więcej »

Metamodele ładu korporacyjnego

Komputerowe wspomaganie procesów zarządzania wymaga ich modelowania. W coraz bardziej złożonych systemach pojawia się jego kolejna warstwa: metamodelowa. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpiecznie już było

Zmieniający się dynamicznie charakter zagrożeń teleinformatycznych wymaga stałej czujności i proaktywnych działań. Czytaj więcej »

Ludzka głupota w IT

Ludzka głupota w IT

Przy dużym zaufaniu do sieci społecznościowych i braku kontroli można narazić firmę na ogromne ryzyko. Jak się go ustrzec, wykorzystując potencjał, jaki niosą serwisy Web 2.0 i media społecznościowe? Czytaj więcej »

Opinie

(Za)śpiewać może każdy

Konkurs Chopinowski już blisko końca pierwszego etapu, a ja tu o śpiewaniu. Jednak nie o takim w celu przepędzania myszy, ściągających - jak to jesienią - z parków i zarośli do domów, co - przy moim głosie i słuchu - dawałoby gwarantowany efekt. I nie o patriotyczno-harcerskim, gdy mija granica ćwierć-na-głowę, bo za takim, nawet zupełnie trzeźwo, nigdy nie przepadałem. Czytaj więcej »

Jakby nie było pojutrze

Jednym z zasadniczych wniosków z prezentacji "Did you know?", która zrobiła uzasadnioną furorę w środowisku tzw. nerdów, jest pamiętne zdanie: Przygotowujemy uczniów do rozwiązywania problemów, o których jeszcze nie wiemy, w zawodach które nie istnieją i za pomocą technologii, o których nam się nie śniło. Czytaj więcej »

Zły dotyk, czyli macanie komputera

Wbrew temu co mógłby sugerować tytuł dzisiejszego felietonu, nie będzie to rzecz o komputerach Macintosh, które zwyczajowo po polsku bywają nazywane Mac, tylko o jak najbardziej dosłownym dotykaniu komputerów. Czytaj więcej »

Tłoczno

Komunikacja w ostatnich latach rozwija się nadspodziewanie dobrze. Chodzi tu zarówno o komunikację w sensie werbalnym, niewerbalnym jak i transportowym. Tłok od tego robi się zarówno na łączach teletransmisyjnych jak i na drogach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...