powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 39-2010, 26 października 2010
39-2010 Computerworld nr 39-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Z Unią Europejską za pan brat

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej minęło sześć lat. Rolnicy nauczyli się ubiegać o dotacje, przedsiębiorcy o dofinansowanie projektów, a polski rząd - razem z resztą rządów krajów członkowskich - mobilizuje się do wdrażania kolejnych e-projektów. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Umiarkowany optymizm

Choć przed branżą energetyczną stoi wiele wyzwań w zakresie nowych technologii, regulacji i reorganizacji, to rynek IT patrzy w stronę energetyki z optymizmem. Umiarkowanym optymizmem. Czytaj więcej »

Nadchodzi trzecia fala inwestycji w IT w sektorze utilities

IT w spółkach sektora utilities przechodzi kolejną falę zmian. W szeroko zakrojonych, wieloaspektowych projektach i programach stopniowo powstaje nowy wzorzec zarządzanej przy wsparciu nowoczesnych technologii biznesowych spółki usług komunalnych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Zarządzanie procesami na sześć sigma

W Warszawie odbyły się warsztaty, których tematem było zastosowanie metodyki Lean Six Sigma w środowisku IT, zarówno w dostarczaniu rozwiązań, jak i w usługach IT. Czytaj więcej »

Biznes wchodzi na uczelnie

Biznes wchodzi na uczelnie

Przedsiębiorstwa wiedzą, że planowana na rok akademicki 2011/2012 reforma szkolnictwa wyższego nie zrobi rewolucji. Dlatego od pewnego czasu biorą sprawy w swoje ręce i prowadzą inicjatywy takie jak Business2Universities. Czytaj więcej »

MSWiA pomoże samorządom

Resort zaproponował marszałkom województw, aby budowali sieci regionalne na potrzeby administracji publicznej, co nie wymaga zgody Komisji Europejskiej, i - z jego pomocą - notyfikowali projekty w Brukseli, rozszerzając ich zakres dla całej gospodarki. Czytaj więcej »

Mobilna ewolucja nie objęła wszystkich w Polsce

Minęło 18 lat od uruchomienia telefonii komórkowej w Polsce. Można by się spodziewać, że rynek ten powinien już dojrzeć i wydorośleć. Nic bardziej mylnego. Nowe inwestycje operatorów to wciąż program głównie dla najbardziej dochodowych klientów, mieszkańców miast. Czytaj więcej »

Po wirtualizacji w serwerowniach nadszedł czas na wirtualizację komputerów

Najwcześniej technologie wirtualizacyjne zaczęły stosować największe przedsiębiorstwa. Poszukiwały one optymalizacji mocy obliczeniowej oraz oszczędności miejsca i kosztów zasilania, a także chłodzenia centrów danych. Po podobne rozwiązania sięgają dziś małe i średnie firmy, mając jednak znacznie większy wybór technologii i dostawców. Czytaj więcej »

Rozmawiamy z tegorocznym laureatem konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego

dr Jarosław Byrka - adiunkt w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał nagrodę dla młodych naukowców zajmujących się problemami informatyki. Czytaj więcej »

Technologie
Magazyn zimna

Magazyn zimna

Jednym z największych wydatków energetycznych w datacenter, poza zasilaniem komputerów, jest chłodzenie. Ponieważ dostawcy energii elektrycznej oferują o wiele korzystniejsze stawki nocne, opracowano ciekawy sposób magazynowania energii pod postacią "zimna". Czytaj więcej »

Nowości: storage

Czytaj więcej »

Trudna sztuka utylizacji starych komputerów

Trudna sztuka utylizacji starych komputerów

Co zrobić ze zużytym sprzętem komputerowym? Wbrew pozorom, decyzja nie jest łatwa, niekiedy wiąże się z dość dużymi wydatkami. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Personal Shopping System, czyli wszystko w ręce klientów

Sieć Leroy Merlin przeciera w Polsce szlaki, jeśli chodzi o wdrożenia IT usprawniające obsługę klientów. Od zeszłego roku klienci jednego ze sklepów mogą korzystać z Personal Shopping System. Czytaj więcej »

W ujęciu regionalnym

Piotr Orłowski, CIO w DHL Express Central Europe opowiada o długofalowych programach stanowiących odpowiedź IT na plany i potrzeby biznesu. Czytaj więcej »

Czy Internet jest dobrym źródłem informacji?

Aktualność informacji nie polega tylko na jej świeżości, ale także stabilności, czyli niezmienności w czasie. Internet nie jest w stanie tego zapewnić. Czytaj więcej »

Wirtualizacja może objąć także działalność biznesową

Wirtualizacja może objąć także działalność biznesową

Wirtualizacja jest bardzo modnym tematem. Pojawia się jednak głównie w kontekście technologicznym. Mamy masę informacji na temat wirtualnych maszyn, systemów, aplikacji. Tymczasem, wirtualizacji może ulec także sfera organizacyjna działalności biznesowej. W dużej mierze właśnie za sprawą technologii. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

6 luk do załatania

Przedstawiamy luki w bezpieczeństwie infrastruktury firmowej, które warto załatać od zaraz. Niektóre z nich występują nawet w firmach, które otwarcie chwalą się swoim bezpieczeństwem. Czytaj więcej »

Ochrona dla małych

Microsoft dostarczy za darmo małym firmom program Security Essentials. Czytaj więcej »

Unijne manewry cyberbezpieczeństwa

Unijne manewry cyberbezpieczeństwa

Unia Europejska planuje przeprowadzenie w przyszłym miesiącu ćwiczeń w dziedzinie ochrony przed cyberterroryzmem. Czytaj więcej »

Opinie

Być instalatorem?

Na osiedlu, na które niedawno się wprowadziłem, w jednym z domków mieszka samotna kobieta z dzieckiem. Czytaj więcej »

Życiowe refleksje

Zasadniczo to dobrze znać się na wszystkim. Jeśli nie wykazuje się jakiegoś podstawowego rozeznania w określonych dziedzinach życia, to bardzo łatwo można zostać nabitym w butelkę. Na nieświadomości klientów żerują przede wszystkim usługodawcy oraz sprzedawcy. Czytaj więcej »

Jałmużna cyfrowa

W latach 60. plagą stawały się lasy anten telewizyjnych, widoczne na każdym większym budynku. Ich zamocowania niszczyły dachy i kominy, a byle wichura zrywała źle, po amatorsku zamocowane przewody. Czytaj więcej »

Włosy pani Magreczyńskiej

Ochrona prywatności stała się prawdziwą obsesją początku XXI wieku. Gdzie nie spojrzeć, wszyscy martwią się, że być może ktoś ujawni ich jak najbardziej osobiste tajemnice. Jakbyśmy rzeczywiście mieli co ukrywać. Czasami dobrze jednak jest objawiać to i owo o bliźnich, bo można całkiem niechcący zrobić im przyjemność. Tak jak to zdarzyło się w historii, którą... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...