powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 37-2010, 12 października 2010
37-2010 Computerworld nr 37-2010
20 lat inspiracji liderów IT

Administracja: ospały olbrzym

Sektor publiczny warto porównywać do bankowości. Wtedy najlepiej widać, jak tenże przez 20 lat pogrążył się w kulcie paragrafów, podczas gdy banki postawiły na zarządzanie przez cele. Kiedy tak będzie działać nasze państwo? Czytaj więcej »

Prawo
Zasady zdalnego udostępniania

Zasady zdalnego udostępniania

Wirtualne platformy usługowe stają się coraz popularniejszym narzędziem rozwijania biznesu w cyberprzestrzeni w ramach modelu cloud computing. Wraz z rozwojem tej formy usług warto przyjrzeć się aspektom prawnym wykorzystania takich narzędzi. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Kiedy będziemy mieli Rząd 2.0

Kiedy będziemy mieli Rząd 2.0

Swobodny dostęp do danych publicznych, transparentność działań rządzących, łatwiejsza komunikacja obywateli z urzędnikami - kiedy tak będzie w Polsce? Na razie rząd pracuje nad ustawą zapewniającą otwartość treści publicznych. Czytaj więcej »

O tych, którym się udało otworzyć

Programy "Otwartego Rządu" realizowane są głównie w krajach rozwiniętych, ale również w Ameryce Łacińskiej. Agendy rządowe udostępniają tam gromadzone przez siebie dane w Internecie, a obywatele mogą tworzyć własne aplikacje, by te dane wykorzystywać. Czytaj więcej »

OpenGov oddolnie

Obywatele nie czekają na ustawy, projekty i programy. Sami tworzą serwisy wykorzystujące dane pochodzące od administracji oraz narzędzia wspierające kontakty obywateli z rządzącymi i politykami. Czytaj więcej »

Wiadomości

Intel tworzy komputer sterowany myślą

W ramach projektu Human Brain inżynierowie koncernu, w kooperacji z naukowcami Uniwersytetu Carnegie Mellon prowadzą badania nad technologią uczenia się maszyn, umożliwiającą dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu. Czytaj więcej »

Programowalne tworzywa

Czy możliwe jest istnienie materii o takich właściwościach, że wykonane z niej przedmioty można dowolnie kształtować? Czytaj więcej »

Open source w administracji

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pentor RI. Czytaj więcej »

CIBER inwestuje w centrum usług w Poznaniu

Jerzy Stępień, wiceprezydent Miasta Poznania otworzy 13 października br. Międzynarodowe Centrum Obsługi IT firmy CIBER. Czytaj więcej »

Znamy Liderów Informatyki 2010

Oceniając każdego roku dziesiątki ankiet nadesłanych na konkurs, nie zauważa się, z jak znaczącą zmianą w podejściu i oczekiwaniach wobec informatyki mamy do czynienia w dłuższej perspektywie czasowej. Jeszcze na początku tego wieku ktoś, kto pochwalił się w miarę szybkim i sprawnym łączem sieciowym, mógł liczyć na spory plus. Dzisiaj coś takiego przechodzi niemal... Czytaj więcej »

Zrozumienie i porozumienie

Relacje informatyki z biznesem to coraz rzadziej próba sił, a częściej - coraz lepiej poukładana współpraca. Mówili o tym uczestnicy - zorganizowanego przez Computerworld - Kongresu Lidera Informatyki. Czytaj więcej »

Czy nowy prezes zmieni HP?

Z początkiem listopada 2010 r. w kierownictwie HP zasiądą były dyrektor generalny SAP i były prezes Oracle. Ich nominacja może zwiastować poważne zmiany w strategii. Czytaj więcej »

W stronę usług

Firma prowadząca dotąd salony ze sprzętem komputerowym rozwija ofertę usług. Szczególnie tych, przeznaczonych dla biznesu, w tym wdrożeń systemów ERP. Czytaj więcej »

Stara i nowa wojna informacyjna

Wśród incydentów związanych z bezpieczeństwem najwięcej emocji rozpala cyberterroryzm - ataki DDoS na infrastrukturę Gruzji, Estonii czy wirus Stuxnet, który zaatakował irańską elektrownię jądrową. Czytaj więcej »

EN FACE: Andre Geim…

…laureat tegorocznej nagrody Nobla z fizyki za badania nad grafenem i wcześniejszego antyNobla za wykorzystanie pola elektromagnetycznego do lewitacji żaby w kropli wody, fizyk, kierownik Centrum Nanotechnologii uniwersytetu w Manchesterze. Czytaj więcej »

Devoteam o przyszłości Wola Info

Francuski właściciel stawia na przywrócenie spółce zyskowności i stabilności finansowej. Synergia rozwiązań ma przynieść nowe zamówienia z sektora telekomunikacyjnego, finansowego oraz publicznego. Czytaj więcej »

Technologie

Nowości: Storage

Czytaj więcej »

Serwerownia w kontenerze

Serwerownia w kontenerze

Aby uprościć proces wdrożenia serwerowni, producenci oferują gotowe, przewoźne rozwiązania modułowe w kontenerze. Czytaj więcej »

Wydajna macierz ReadyNAS 3100

Nowością w tym wydaniu urządzenia jest obsługa iSCSI, dzięki czemu macierz ta bardzo dobrze nadaje się do składowania maszyn wirtualnych VMware oraz innych systemów wirtualizacji. Czytaj więcej »

Walka o Javę

Walka o Javę

Oracle przedstawił plan rozwoju Javy. Nie wiadomo jednak, czy ma on szansę realizacji, gdyż historia Javy obfituje w różne, trwające do dziś konflikty. Czytaj więcej »

Zarządzanie

CMO + CIO = ?

Możliwości współpracy pomiędzy działami IT i marketingu - to temat październikowego spotkania Klubu CIO. Czy istnieje optymalny model relacji CIO i CMO? Czytaj więcej »

Wykuwanie lojalności

Rozmowa z Michałem Gromem, dyrektorem IT w Empik.com. Czytaj więcej »

INTELIGENCJA W WOJSKOWEJ SIECI

Manufaktura informatyczna, której pozostałości pokutują jeszcze w wojsku, musi odejść w zapomnienie. Komórki projektowe powinny przekształcić się w profesjonalne zespoły wdrożeniowe, które byłyby w stanie zweryfikować przydatność i poprawność działania zamówionego systemu i sprawnie wdrożyć go w armii. Czytaj więcej »

Iinteligentne przedsiębiorstwo

Celem działalności każdego przedsiębiorstwa jest efektywność gopodarcza i wysoka pozycja rynkowa. Inteligentna firma osiąga te wskaźniki dzięki komputerowo wspomaganym procesom zarządzania wiedzą, w których uczestniczy cała organizacja. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

ZeuS mobilny

Połączenie złośliwego oprogramowania zainstalowanego w komputerze z infekcją telefonu komórkowego umożliwia przejęcie webowej tożsamości i zrealizowanie wielu operacji bankowych. Czytaj więcej »

Opinie

Cofanie się do przodu

Zaprzyjaźniony specjalista od jednego z systemów wsparcia usług opowiadał ostatnio co się stało, kiedy jego producent (nieduża, ale prężnie działająca i dostarczająca dobre produkty firma) został przejęty przez potentata świata IT. Czytaj więcej »

Świeciland

Autentyczna sztuka dawno już upadła. Teraz liczy się tylko oglądalność. Czytaj więcej »

Trzeci wymiar

Przez lata, jeszcze od czasów przedwojennych, działał w Poznaniu fotoplastikon. Mieścił się przy ulicy Czerwonej Armii, dziś - Święty Marcin (i tu uwaga: taka właśnie - Święty Marcin - jest nazwa tej ulicy, tak jak oficjalna nazwa największych kiedyś w Poznaniu zakładów brzmiała zawsze - za wyjątkiem epizodu z Józefem S. w szyldzie - Zakłady H. Cegielski). Czytaj więcej »

Grozi entropią!

Rzadko zdarza się, aby ktoś potrafił w kilku prostych słowach wyjaśnić złożony problem. Jeszcze rzadziej, gdy robi to w różnych systemach politycznych i w odmiennych czasach. A jednak są tacy wizjonerzy. Powinniśmy słuchać ich z uwagą, by nie powiedzieć - nabożnie. Dlatego bardzo dobrze się stało, że Computerworld przeprowadził rozmowę, a raczej pozwolił monologować... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...