powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 36-2010, 5 października 2010
36-2010 Computerworld nr 36-2010
Prawo
Przetargi na rozwiązania open source

Przetargi na rozwiązania open source

Dla podmiotów publicznych, a także dla wykonawców startujących w przetargach, przydatna jest wiedza na temat zasad korzystania z wolnego oprogramowania (w tym open source) przy realizacji zamówień publicznych. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Nowy wymiar handlu

Rozwój sprzedaży internetowej, nowa generacja klientów i popularyzacja serwisów społecznościowych zmieniają handel i stawiają przed sprzedawcami nowe wyzwania. Czytaj więcej »

Science fiction wchodzi do sklepów

Science fiction wchodzi do sklepów

Dotykowe lady, wirtualni asystenci, inteligentne przystawki na pieniądze, to jeszcze futurologia. Ale kamery w przebieralniach zintegrowane z portalami społecznościowymi i rozszerzona rzeczywistość - już nie. Czytaj więcej »

Wiadomości

Między rządem a samorządem

Inicjatywa Linia Współpracy, forsowana przez marszałków województw w kształcie ustalonym na początku 2010 r., mija się z obecnym podejściem MSWiA do informatyzacji. Czytaj więcej »

Katalizatory cyfrowych przemian

Polska przyjęła najpoważniejszy program publicznych inwestycji szerokopasmowych, ale ich potencjalny wpływ na naszą gospodarkę i rynek pracy wydaje się być tematem rozważań odkładanym na jutro. Czytaj więcej »

Partnerski Autodesk

Nowa organizacja kanałów partnerskich Autodesk zakłada wprowadzenie trzech poziomów partnerstwa. Im wyższy poziom współpracy, tym oferta może obejmować bardziej zaawansowane rozwiązania. Czytaj więcej »

EnFace: Jacek Łęgiewicz...

... Dyrektor ds. Rozwoju Rynku, Inteligentne Miasta, IBM Europa Środkowa i Wschodnia. Czytaj więcej »

Technologie
Droga do własnej chmury

Droga do własnej chmury

Przedsiębiorstwa, dla których technologia cloud computing w modelu publicznym nie jest odpowiednia, mogą skorzystać z zalet chmury, tworząc ją w modelu prywatnym. Zagadnieniom drogi do prywatnej chmury poświęcona była konferencja EMC Forum. Czytaj więcej »

Szukanie trendów

Szukanie trendów

W dążeniu do przewagi konkurencyjnej firmy szukają coraz skuteczniejszych sposobów przetwarzania i analizy rosnących zasobów danych. Czytaj więcej »

Dużo plików - duży kłopot

Niekiedy administratorzy stoją przed zadaniem, które na pozór wydaje się bardzo proste - skopiowanie plików z jednego serwera do drugiego. Gdy w ten sposób trzeba skopiować kilkadziesiąt milionów plików, nie każde narzędzie się sprawdzi. Czytaj więcej »

Wydarzenia

UOKiK skontroluje telewizję mobilną

Prezes UOKiK sprawdzi czy Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję. Czytaj więcej »

Parlament Europejski chce rozwijać handel internetowy

Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie pełnego ukształtowania rynku wewnętrznego w handlu elektronicznym. Czytaj więcej »

IBM otworzy w Europie trzy nowe centra kompetencyjne

Ośrodki zlokalizowane w Zurychu, Budapeszcie i Wiedniu mają specjalizować się m.in. w analizach z zakresu finansów, transportu, ekologii oraz optymalizacji łańcuchów dostaw. Czytaj więcej »

Ile wydawać na bezpieczeństwo IT?

Przedsiębiorstwom często sprawia problem właściwe określenie poziomu wydatków na bezpieczeństwo IT. Czytaj więcej »

Na dziewiczej ziemi

Z profesorem Andrzejem Blikle, naukowcem, przedsiębiorcą, w roku 1990 prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, rozmawiamy o minionych, obecnych i przyszłych wyzwaniach wobec technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Telewizjo, dokąd zmierzasz?

Dzisiaj na topie jest telewizja 3D, spersonalizowana, interaktywna, dostępna na wielu urządzeniach i uzupełniona systemami rekomendacji. Jak będzie wyglądać telewizja przyszłości? Czytaj więcej »

Czy nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym to rewolucja?

Według resortu nauki i szkolnictwa wyższego mamy w Polsce za mało patentów i publikacji "filadelfijskich". Polskie uczelnie zajmują dalekie pozycje w rankingach. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Grupa TP żegluje ku cloud computing

Pion Infrastruktury IT Grupy TP, którym kieruje Tomasz Matuła, prowadzi spółkę ku modelowi cloud computing w zakresie usług i produktów. Czytaj więcej »

Bez apoteozy IT

Z dr Michałem Golińskim, kierownikiem Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego w Katedrze Informatyki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej, rozmawia Dorota Konowrocka Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Lepiej zapobiegać

Chociaż wykrywanie zdarzeń jest bardzo pomocnym orężem w obronie przed atakami od wewnątrz, lepsze efekty przynosi zapobieganie im. Oprócz zabezpieczeń technicznych, szczególną rolę grają tutaj metody organizacyjne. Czytaj więcej »

Opinie

Ptasie radio

Dyskusje odbywające się w Internecie mają tę jedną niepodważalną zaletę, że trudno oberwać w ucho od zacietrzewionego przeciwnika. I to jest wystarczający powód do szafowania opiniami bezmyślnymi i obraźliwymi. Czytaj więcej »

Orzeł i reszka

Absolwent szkoły średniej chcący zostać informatykiem poważnie rozważa dwie opcje: informatykę uniwersytecką i politechniczną. Ja wybrałem tę drugą, ale gdy po latach spotykałem absolwentów pierwszej, ze zdumieniem odkrywałem, że umiemy z grubsza to samo. Z punktu widzenia umiejętności większe znaczenie miała pierwsza praca oraz specjalizacja zawodowa niż uczelnia i uzyskany... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...