powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 35-2010, 28 września 2010
35-2010 Computerworld nr 35-2010
Wiadomości

Europejscy operatorzy komórkowi chcą stworzyć własny system operacyjny

Najwięksi europejscy operatorzy telefonii komórkowej chcą połączyć siły, aby zatrzymać ekspansję Google i Apple'a w Europie. Plany przewidują m.in. stworzenie nowego, w pełni europejskiego mobilnego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Gracze szybciej podejmują trafne decyzje

Badanie przeprowadzone niedawno przez magazyn Current Biology udowadnia natomiast związek między grami akcji, a szybkim podejmowaniem decyzji. Naukowcy przeprowadzili w tym celu serię testów. Czytaj więcej »

E-myto w Polsce pod znakiem zapytania

Czarne chmury zawisły nad organizowanym przez GDDKiA przetargiem na budowę Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Czytaj więcej »

Rewolucja w edukacji potrzebna od zaraz!

Poważne zmiany w systemie szkolnictwa wyższego trzeba przeprowadzić natychmiast. Czy przyjęty przez rząd projekt pomoże polskim uczelniom i naszej gospodarce? Czytaj więcej »

Oracle rusza w bój!

Plany rozwoju technologii Java, szczegóły dotyczące Fusion Applications i kolejnej wersji systemu Solaris, zapowiedź serwerów z procesorami SPARC T3, premiera kolejnych maszyn Exadata i Exalogic… to tematy tegorocznego Oracle OpenWorld. Czytaj więcej »

EN FACE: Andrzej Targowski...

… profesor Western Michigan University. Był współtwórcą systemu ewidencji ludności PESEL, a także bezprecedensowego w skali światowej systemu kontroli inwestycji budowlanych w gospodarce planowej WEKTOR. Jest jednym z pomysłodawców wprowadzenia do języka polskiego słowa "informatyka". Czytaj więcej »

Technologie

Od Androida po bazy danych

Nagroda Best of Open Source Awards (tzw. Bossie) corocznie przyznawana przez Infoworld wskazuje na projekty szczególnie ciekawe, przydatne lub w inny sposób godne uwagi. Przedstawiamy rozwiązania nagrodzone w ostatniej kategorii - platformy oraz middleware. Czytaj więcej »

We wspólnej przestrzeni

Wirtualizacja plików eliminuje większość złożoności i ograniczeń związanych z systemami NAS. Jest to odpowiedź na problem coraz większej ilości niestrukturyzowanych danych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Jak zastawić pułapki na intruza

Jak zastawić pułapki na intruza

Przedstawiamy porady dla administratorów, którzy chcą wykryć atak intruza wewnątrz firmy. Atak ten może być trudny do wykrycia, ale zastosowanie naszych porad przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia. Czytaj więcej »

Opinie

Smak jazzu

Chyba każdy kiedyś się zmęczy twardym brzemieniem rockandrollowej gitary i powtarzalnością elektronicznych sampli. Jeśli nie ma wyrobionej za młodu wrażliwości, by zainteresować się muzyką klasyczną, sięgnie po muzykę łączącą harmonię z improwizacją - jazz. Czy to w wersji soft (smooth jazz, funk jazz), czy to w wersji hard (free jazz, bee-bop), jazz nader często gości na... Czytaj więcej »

Protokół komunikacyjny

Dialog dwóch osób wymaga określonego, wspólnego protokołu komunikacyjnego. Jeśli coś na tym etapie zawodzi, to do potwierdzenia zgodności transakcji prowadzi droga żmudna i długa. Czytaj więcej »

Jak daleko do Berlina?

Jakoś tak na początku lat 70. (1972?), pojawiła się możliwość wyjazdów do NRD legitymując się na granicy tylko polskim dowodem osobistym. Wraz z nią uruchomiono pociąg pospieszny, który wczesnym rankiem wyruszał z Poznania do Berlina, by wrócić wieczorem, jeszcze tego samego dnia. Nie jest to przecież daleko, niecałe 250 km, czyli bliżej niż do Warszawy. Czytaj więcej »

Kurier z krzyżykiem

Na samym początku muszę złożyć oświadczenie. Otóż z tematem dzisiejszego felietonu związany jestem podwójnie. Zarówno rodzinnie (córka jest farmaceutką, kierowniczką apteki) jak i osobiście - od lat muszę codziennie brać dwa leki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...