powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 31/32-2010, 7 września 2010
31/32-2010 Computerworld nr 31/32-2010
Prawo

Ochrona po spełnieniu określonych warunków

Producent bazy danych musi udowodnić, że poniósł istotny nakład inwestycyjny w celu jej stworzenia. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Procesowa układanka w standardzie

Wdrożenie systemu klasy ERP często przypomina układanie poszczególnych funkcjonalności niczym klocków budujących w efekcie gotowy proces. Dostawcy zaczęli umieszczać w swoich systemach gotowe układanki obrazujące standardowe procesy biznesowe. To duże ułatwienie, ale i ryzyko. Czytaj więcej »

Sześć najważniejszych procesów w systemie ERP

Sześć najważniejszych procesów w systemie ERP

Firma po raz pierwszy mapująca swoje procesy biznesowe nie wie czasem, od czego zacząć. Oto sześć podstawowych procesów, które powinien objąć system ERP. Czytaj więcej »

Na różne sposoby

Z Arturem Kasprzykiem, konsultantem i prezesem firmy doradczej AION, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wiadomości

Asseco Poland także w USA? Być może już we wrześniu

Niewykluczone, że do 15 września zakończą się rozmowy pomiędzy kierownictwem Grupy Asseco Poland a jedną z amerykańskich spółek notowanych na NASDAQ, w które chciałaby ona zainwestować. Czytaj więcej »

Biometria głosowa wkrótce także w Polsce

Autoryzacja głosem podczas kontaktu z bankiem, czy dostawcą innych usług może oznaczać szybszą i wygodniejszą obsługę. Rozmowy o wdrożeniu tej technologii prowadzi jednak z kilkoma polskimi instytucjami Nuance Communications. Czytaj więcej »

Walka o przejęcie 3PAR trwa nadal

Nie widać końca rywalizacji między Dellem a HP o przejęcie firmy 3PAR (producent systemów pamięci masowej). Czytaj więcej »

Framework dla partnerów Adobe stworzony w Polsce

TETRAPOD - bo tak nazywa się produkt opracowany przez polskich specjalistów Adobe - ma ułatwić partnerom tworzenie aplikacji internetowych. "Mają one rozwiązywać konkretne problemy klientów, obudowując np. proces składania w urzędzie wniosku o zarejestrowanie lub wyrejestrowanie samochodu" - mówi Tadeusz Chełkowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Adobe w regionie Europy... Czytaj więcej »

Koniec z silosową strukturą państwa

Projekty IT w MSWiA wchodzą w fazę kluczową. Albo uda się je zrealizować w terminie i założonym budżecie, albo pieniądze wrócą do Brukseli, aby np. zasilić budowę dróg w Rumunii. Ważniejsze jest, aby rzeczywiście wspomogły modernizację państwa. Czytaj więcej »

W administracji liczy się SLA

Rozmowa z Piotrem Kołodziejczykiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za dział informatyzacja, o projektach IT, końcu rozwiązań silosowych w polskiej administracji i integracji posiadanych przez nią baz danych. Czytaj więcej »

e-Government po polsku

Dyskusja nad Agendą Cyfrową skoncentrowała się w Polsce praktycznie na zapewnieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu. Przeszliśmy za to do porządku dziennego nad tym, że Komisja Europejska planuje, iż do 2015 r. ponad 50% obywateli UE będzie korzystać z e-usług administracji. Czytaj więcej »

Samorząd światłowodowy

Obowiązująca od dwóch miesięcy ustawa szerokopasmowa to przykład legislacji, w której przejawia się wiara, że kiedy nie staje przedsiębiorczej energii obywateli, lepszą przyszłość należy kreować środkami administracyjnymi. Tyle, że innowacyjność nie jest wpisana w kanon urzędników i samorządowców, a doraźne cele polityczne to czynnik ryzyka wobec amortyzowanych latami i... Czytaj więcej »

EN FACE: dr Krzysztof Jassem...

... prezes firmy Poleng opracowującej systemy automatycznej translacji, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, brydżysta. Czytaj więcej »

Baza kontaktów nauki z biznesem

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło bazę wiedzy o nowych technologiach, która ma wspierać kontakt nauki i biznesu. Środowisko odpowiada - to dobry krok, ale potrzeba też zmian w prawie i wielu innych, równoległych działań. Czytaj więcej »

Technologie

Nietrwałe cyfrowe archiwum

Im dłuższy czas przechowywania danych w postaci cyfrowej, tym większe ryzyko ich utraty i trudności z odczytaniem. Jak sobie z tym radzić? Czytaj więcej »

Na kłopoty ze zmianą wymagań

Powstał model mapujący przypadki testowe do źródłowych wymagań. Takie powiązanie nazywamy śledzalnością. Czytaj więcej »

Rozwiązania przydatne dla biznesu

W konkursie Best of Open Source Software Awards (tzw. Bossie) wybrano najciekawsze rozwiązania do zastosowania w firmach na wielu polach aktywności. Czytaj więcej »

Zarządzanie

CIO musi robić swoje

Szef, który lekceważy zespół, nie jest wiarygodny i nigdy nie będzie liderem w procesie zarządzania zmianą - mówi Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP ds. operacyjnych, w rozmowie z Andrzejem Maciejewskim. Czytaj więcej »

Ważne jest przyjęcie wspólnego języka

Kluczowe znaczenie dla modelowania systemów IT mają konwencje językowe. Na styku IT-użytkownicy nie są one precyzyjne, co zaburza proces realizacji projektów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Niebezpieczne głosowanie

Pomimo swoich zalet, elektroniczne urządzenia do głosowania są podatne na manipulacje i nie zapewniają bezstronności zliczania głosów w wyborach. Czytaj więcej »

Opinie

Drugi

W dniu w którym piszę ten felieton, mija dokładnie 25 lat temu od dnia, gdy po ciężkiej chorobie zmarł Janusz A. Zajdel. Czytaj więcej »

Komputerowa kultura

Czas najwyższy aby do autoryzacji użytkowników systemów komputerowych zaczęto powszechnie używać informacji biometrycznych. Dawałoby to lepsze zabezpieczenie zasobów, ale przede wszystkim zwalniałoby użytkowników od pamiętania loginów, haseł i pinów stosowanych przy różnych okazjach. Czytaj więcej »

Przed i po

Ten felieton ma dwie części: pierwsza dotyczy czasów jeszcze przedwakacyjnych, druga jest przeskokiem do spraw bieżących. Czytaj więcej »

Było, minęło

Odwiedziłem niedawno znajomego, u którego podejrzałem, że do wysyłania mejli ciągle używa programu Eudora. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...