powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 29/30-2010 , 31 sierpnia 2010
29/30-2010 Computerworld nr 29/30-2010
Prawo

Precyzyjna umowa o dzieło

Jak prawidłowo uregulować kwestię praw autorskich oraz innych praw i obowiązków między twórcą serwisu internetowego a firmą, która z niego korzysta? Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Informacje ukryte w społecznościach

Serwisy społecznościowe są prawdziwą kopalnią informacji o potencjalnych klientach, ich preferencjach oraz opiniach na temat różnych producentów. Informacje te trzeba jednak najpierw wyśledzić, a potem odpowiednio zinterpretować. Czytaj więcej »

W trosce o udane relacje

W trosce o udane relacje

Czego brakuje w typowym systemie klasy CRM? Ogólnego spojrzenia na jakość relacji, ich dynamikę oraz wpływ na otoczenie, a przede wszystkim informacji zwrotnych dotyczących odczuć klientów. Właśnie w tym tkwi siła rozwiązań klasy CEM. Czytaj więcej »

Wsparcie w walce o nowych klientów

Uwolnienie rynku obrotu energią elektryczną dla ENERGA-OBRÓT oznaczało możliwość pozyskania nowych klientów. W praktyce nie udałoby się to bez narzędzia CRM. Czytaj więcej »

Wiadomości

Asseco nadal będzie zajmować się KSI ZUS

10 października br., po 14 latach kończy się umowa z Asseco na wdrożenie, administrację i eksploatację Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj więcej »

Orlen, Citibank i Pekao wśród nominowanych do tytułu

18 firm i instytucji znalazło się w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu. Czytaj więcej »

Sygnity realizuje nową strategię i łączy się z Winuelem

Jak zapowiadał w lipcu Norbert Biedrzycki, prezes zarządu Sygnity, jednym z elementów nowej strategii jest fuzja ze spółkami zależnymi i skupienie się na sektorze utilities. Czytaj więcej »

Dyrektor finansowy - nowy zwierzchnik... IT?

W czasach, gdy jedną z podstawowych operacji IT przeprowadzanych w korporacjach było automatyzowanie procesów biznesowych, naturalnym wydawał się fakt, iż szefowie działów IT byli rozliczani przez dyrektorów finansowych. Czytaj więcej »

OpenSolaris bez wsparcia Oracle

Oracle nie zamierza dłużej rozwijać - przejętej wraz z Sun Microsystems - platformy OpenSolaris. Będzie koncentrować się tylko na komercyjnej, zamkniętej wersji systemu. Czytaj więcej »

TETRA znowu w grze

Polska - ostatnia w Europie - po 10 latach ogłasza przetarg na budowę systemu cyfrowej radiowej łączności dla służb porządkowych i ratowniczych. To ostatni moment, aby zdążyć z budową systemu, bez którego nie da się bezpiecznie zorganizować EURO 2012. Czytaj więcej »

Prywatność w cyfrowym świecie

Prywatność w cyfrowym świecie

Z Wojciechem Wiewiórowskim, Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych rozmawiamy o cloud computing, serwisach społecznościowych i danych udostępnianych przez urzędy w Internecie. Czytaj więcej »

Trudna droga do informatyzacji

Trudna droga do informatyzacji

Po ośmiu miesiącach zakończył się jeden z głównych przetargów w projekcie informatyzacji polskiej służby zdrowia - na budowę i wdrożenie prototypu e-recepty. W całej Polsce elektroniczne recepty mają się pojawić dopiero w 2014 r. Czytaj więcej »

E-myto będzie także na polskich drogach

E-myto będzie także na polskich drogach

Z opóźnieniem ruszył przetarg na budowę elektronicznego systemu poboru opłat na polskich drogach. Istnieją obawy, że system nie będzie - zgodnie z założeniami - gotowy na 1 lipca 2011 r. Czytaj więcej »

Program Antywirusowy w każdym procesorze

Intel chce kupić McAfee za 7,7 mld USD. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to - wraz z oprogramowaniem antywirusowym - w rękach Intela znajdą się rozwiązania z zakresu szyfrowania i bezpieczeństwa danych oraz systemy dla urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

SAP ujawnia zamiary wobec Sybase

Niemiecki gigant zamierza wykorzystać rozwiązania Sybase do umocnienia pozycji na rynku mobilnym, a także zintegrować bazy Sybase m.in. z SAP Business Suite. Czytaj więcej »

Geosocialgames

Z połączenia Facebooka, smartfonów z GPS i mechanizmów rządzących grami powstają aplikacje, w których świat rzeczywisty przenika się z wirtualnym w coraz bardziej interesujący sposób. Czytaj więcej »

Kto po Marku Hurdzie?

Wśród jego następców wymieniani są byli prezesi Palma i Compaqa, wiceprezesi firmy oraz osoby spoza niej. Każda z kandydatur to odmienna strategia rozwoju HP. Czytaj więcej »

EN FACE: Tomasz Klekowski...

EN FACE: Tomasz Klekowski...

... dyrektor Intela na region Europy Środkowo-Wschodniej, odpowiadający za działania m.in. w Polsce, Albanii, Bułgarii, Macedonii, Rumunii, Serbii i Słowenii. Czytaj więcej »

Technologie
Tradycyjny backup czy replikacja?

Tradycyjny backup czy replikacja?

Replikacja danych między urządzeniami lub nawet centrami przetwarzania danych jest stosowana coraz częściej. Niektóre organizacje zaczynają traktować ją jako zamiennik wykonywania kopii bezpieczeństwa. Czy może zastąpić tradycyjny backup, czy go uzupełnić? Czytaj więcej »

Klucz szyfrujący zawsze obecny na dysku

Firma Toshiba opracowała dysk wyposażony w sprzętowe szyfrowanie danych wbudowane w napęd. Czytaj więcej »

Szybka i nieduża macierz SSD

Szybka i nieduża macierz SSD

Macierz oferowana przez Nimbus Data Systems posiada maksymalną pojemność do 100 TB NAND Flash, obsługuje połączenia iSCSI, NFS i CIFS. Czytaj więcej »

Power7 dla małych, średnich i korporacji

Gdy firma IBM zaprezentowała procesor Power7, spodziewano się premiery najnowszych serwerów high end. Obecna premiera uzupełnia portfolio nie tylko o sprzęt o najwyższej wydajności i skalowalności, ale także nieduże serwery dla sektora MSP. Czytaj więcej »

Oracle ujawnił część planów dotyczących produktów Sun

W centrum zainteresowania Oracle znalazły się przede wszystkim: język Java, baza MySQL, układy SPARC oraz system Solaris. Czytaj więcej »

Zarządzanie

CIO niejedno ma imię

O potrzebie posiadania sformalizowanych struktur służących nastawieniu firmy na tory innowacyjności rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, Chief Innovation Architectem i współzałożycielem firmy Innovatika, specjalizującej się w projektowaniu i doskonaleniu procesów innowacji. Czytaj więcej »

Dramatyczny wzrost wydajności dzięki IT

Dramatyczny wzrost wydajności dzięki IT

Aby firmy potrafiły szybko i elastycznie reagować na zmienne potrzeby rynku, potrzebna jest metoda tworzenia "oprogramowania jednorazowego", tak jak się robi jednorazowe maszynki do golenia, pieluchy i sztućce. Czytaj więcej »

W drodze do proaktywnego IT

W drodze do proaktywnego IT

Jak zmienić dział IT z grupy pasjonatów technologii, którzy nie mogą się opędzić od petentów, w dział konsultingu, który wspiera biznes? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Czarna dziura kontra botnety

Czarna dziura kontra botnety

Głównym zagrożeniem bezpieczeństwa danych przetwarzanych w komputerach firm jest złośliwe oprogramowanie. Jedną z metod ograniczania jego szkodliwości jest blokowanie ruchu za pomocą techniki DNS Blackholing. Czytaj więcej »

Kradzione kliknięcia pilnie sprzedam

Kradzione kliknięcia pilnie sprzedam

Odwiedziny serwisu przekładają się na konkretne dochody z reklam na nim wyświetlanych, zatem przekierowanie ruchu do innych serwerów może przynosić pieniądze przestępcom. Taki ruch można sprzedać, a do generowania kliknięć może posłużyć sieć przejętych komputerów-zombie. Czytaj więcej »

Generator liczb losowych w procesorze

Generator liczb losowych w procesorze

Badacze firmy Intel opracowują cyfrowy generator liczb losowych, który będzie można wbudować w mikroprocesory. Jest to bardzo trudne zadanie, gdyż od jakości tych liczb zależy bezpieczeństwo szyfrowanej informacji. Czytaj więcej »

Na celowniku: SCADA

Na celowniku: SCADA

Automatyka przemysłowa rzadko bywała celem ataków. Obecnie włamywacze interesują się także tym elementem infrastruktury firm. Czytaj więcej »

Opinie

Antenka

I znów felietonowy kierat zaczyna się kręcić. Niby ciągle wakacje i lato jeszcze w pełni, ale już rano trzeba włączać światło. Czytaj więcej »

Ja p....ę (i 17 znajomych też)

Mecz o trzecie miejsce pomiędzy Urugwajem a Niemcami oglądałem w namiocie telewizyjnym rozbitym na kempingu w nadmorskiej miejscowości. Czytaj więcej »

Jak zostałem rewolucjonistą

Śpieszę donieść wszystkim Czytelnikom, że udało mi się przeżyć wakacje oraz rejs opisany w ostatnim felietonie przedwakacyjnym. Ba, dostałem nawet po raz pierwszy w życiu medal - za spędzenie 21 dni w strefie arktycznej. Ale prawdziwe zaskoczenie spowodowała informacja od sponsora mego wyjazdu. Czytaj więcej »

Intuicyjne wdrażanie

Według niektórych, pozyskanie i wdrożenie nowego rozwiązania nie musi być poparte wnikliwą analizą przygotowawczą. Nie lubią oni tracić czasu i pieniędzy na etapy wstępne, sądząc, że z wdrożenia i tak zawsze musi przecież być jakiś efekt. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...