powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 23-2010, 8 czerwca 2010
23-2010 Computerworld nr 23-2010
W centrum uwagi
Przyszłość programowania

Przyszłość programowania

Przetwarzanie równoległe, rozproszenie, otwartość i bezpieczeństwo stają się najważniejszymi wyzwaniami dla programistów. Coraz mniej aplikacji stanowi jednolitą, autonomiczną całość, zdolną funkcjonować na "informacyjnej wyspie" komputera wyposażonego w system operacyjny i urządzenia peryferyjne. Czytaj więcej »

Wiadomości

10 technologii dla Małopolski

Komitet Sterujący projektu "Perspektywa Technologiczna Kraków-Małopolska 2020" wybrał 10 kluczowych technologii przyszłości dla województwa małopolskiego. Czytaj więcej »

Czekanie na łączność specjalną

Czekanie na łączność specjalną

Polska to jedno z ostatnich państw, które wciąż nie budują jednolitego, skalowalnego systemu, zapewniającego współdziałanie różnych służb publicznych. Nieoficjalnie mówi się, że MSWiA zamierza właśnie ogłosić przetarg w tej sprawie warty 500 mln zł. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo procesów

Autorzy tego raportu - firmy SEENDICO Doradcywe, BKK Inwest oraz Brokerzy i Konsultanci - uważają, że polskie firmy słabo radzą sobie z zarządzaniem ryzykiem nadużyć. Czytaj więcej »

Koniec "starej" informatyki

Koniec "starej" informatyki

Ośmioletnie komputery i serwery zostają wycofane, a wraz z nimi odchodzi ostatnia nuta romantyzmu w dziale IT. Po raz ostatni na naszych biurkach walają się dyski, taśmy, dyskietki. W pokoju panuje ogólny bałagan zwany jeszcze kilka lat temu "klimatem". Przez te kilka lat zmieniło się niemal wszystko, począwszy od sprzętu, a skończywszy na ludziach zajmujących się ogólnie pojętą... Czytaj więcej »

Zmiany na rynku wideokonferencji

W ciągu dwunastu miesięcy doszło do istotnych zmian na rynku wideokonferencji. Powstały dwa obozy skoncentrowane wokół Cisco oraz HP i Polycom. Czytaj więcej »

EN FACE: Marcin Kaczmarek...

EN FACE: Marcin Kaczmarek...

... prezes firmy doradczej Consileon Polska, zatrudniającej 35 osób w Szczecinie, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim. Czytaj więcej »

Technologie

Nowy europejski superkomputer powstaje we Francji

Maszyna o nazwie Tera 100 ma mieć wydajność rzędu petaflopsa. Czytaj więcej »

Jak uruchomić system z/OS na innym sprzęcie

System operacyjny z/OS, przeznaczony dla środowiska mainframe, jest ściśle związany ze sprzętem firmy IBM i wymaga do swej pracy specyficznego hardware'u. Firma TurboHercules przedstawiła rozwiązanie, które umożliwia uruchomienie tego systemu na sprzęcie innego producenta. Czytaj więcej »

Wirtualizacja desktopów. Co tak naprawdę oznacza?

Wirtualizacja desktopów. Co tak naprawdę oznacza?

Wirtualizacja desktopów to ciekawy wynalazek. Nie tylko pamięta stare, dobre czasy centralizowanych systemów klasy mainframe, ale też łączy w sobie wspaniałą tradycję wolności użytkownika, jaką zapewnia komputer stacjonarny. Czytaj więcej »

Mobilne multimedia dla potrzeb biznesu

Mobilne multimedia dla potrzeb biznesu

Pakiet Adobe Creative Suite 5 ma umocnić pozycję Adobe, wychodząc naprzeciw rosnącej popularności platform mobilnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Efektywność IT niejedno ma imię

Motywem przewodnim majowego spotkania Klubu CIO była efektywność wykorzystania zasobów informatycznych w firmach polskiego sektora finansowego. Czytaj więcej »

Kierunek: efektywność

Dyrektor zarządzający w Banku Ochrony Środowiska przekształca tamtejsze IT w strukturę macierzową. Czytaj więcej »

Razem wspierają produkcję i zarząd

Razem wspierają produkcję i zarząd

Działalność Grupy EKA jest dowodem na to, że bez dedykowanych narzędzi IT trudno znieść dynamiczny wzrost skali produkcji, a ERP w duecie z BI może być motorem dalszych wzrostów. Czytaj więcej »

Krakowska integracja środowiska MBA

O trendach w energetyce, systemach data mining i... zdrowiu menedżera dyskutowano w Krakowie na Kongresie MBA. Czytaj więcej »

Na straży wejścia

Na straży wejścia

Powszechnie stosowane mechanizmy automatycznej weryfikacji danych niosą z jednej strony pomoc, a z drugiej tłumią tempo wprowadzania danych. Ich stosowanie powinno zależeć od tego, dla jakiego użytkownika i dla jakiego rodzaju oprogramowania są dedykowane. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Adobe zmieni cykl łatania Acrobat Readera

Adobe zmieni cykl łatania Acrobat Readera

Firma Adobe Systems rozważa wprowadzenie częstszych aktualizacji swoich produktów. W ubiegłym roku wprowadzono kwartalny harmonogram dostarczania aktualizacji dla oprogramowania Acrobat i Reader, obecnie planuje się cykl miesięczny. Czytaj więcej »

Ciche łatanie dziur

Ciche łatanie dziur

Przy porównywaniu oprogramowania różnych dostawców jednym z mierników jest ilość poprawianych błędów. Miernik ten nie jest jednak wiarygodny, gdyż publikowane informacje nie zawierają listy wszystkich usuwanych podatności. Czytaj więcej »

Jak zabezpieczyć środowisko wirtualne

Jak zabezpieczyć środowisko wirtualne

Zapewnienie bezpieczeństwa środowisku wirtualizowanemu wydaje się proste - wystarczy powielić rozwiązania typowe dla infrastruktury klasycznej. Tymczasem, wirtualizowane środowisko różni się od klasycznego i należy wziąć to pod uwagę. Czytaj więcej »

Opinie

Waluta

Zazwyczaj zaczyna się całkiem niewinnie. Interesuje nas artykuł o czymś tam, z któregoś z internetowych serwisów informacyjnych. Czytaj więcej »

Partyjna apoteoza komputera

Gdy piętnaście lat temu zacząłem pisać felietony dla CW, to znalazłem się w dostojnym gronie. Czytaj więcej »

Pac-pasja

W dniu, w którym piszę ten felieton, świętujemy 30-lecie gry Pac-Man. Google z tej okazji zmienił swoją witrynę - nad linią wyszukiwania można pograć w okrojoną wersję mini-gry. Czytaj więcej »

Nieodwracalność

Pewne zdarzenia w życiu chciałoby się przeżyć jeszcze raz tylko po to, aby zmienić bieg historii. Niestety, co się zdarzyło, jest już nieodwracalne i nawet nowa technologia nic na to nie pomoże. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...