powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 22-2010, 1 czerwca 2010
22-2010 Computerworld nr 22-2010
Prawo

Nie wystarczy gromadzenie dowodów

Mało mówi się o kwestiach praktycznych związanych ze żmudnym procesem udowodnienia zaistnienia plagiatu. A właśnie w tym zakresie może pojawić się najwięcej wątpliwości. Również w dziedzinie informatyki. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Innowacje dla odważnych

Innowacje dla odważnych

Na świecie w nowatorskie rozwiązania inwestują głównie małe, młode firmy. To może być również szansa dla polskiej branży IT. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie wzorce osobowe dla młodzieży, edukacja nastawiona na propagowanie kultury przedsiębiorczości i umiejętność korzystania z dorobku nauki. Czytaj więcej »

Innowacje po amerykański: kultura współpracy z biznesem

Z Claudem R. Canizaresem, prorektorem ds. badań Massachusetts Institute of Technology, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Innowacje w Izraelu: najważniejsza jest edukacja

Z Zeevem Holtzmanem, prezesem i założycielem grupy funduszy inwestycyjnych Giza Venture Capital, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wiadomości

W co chcą inwestować fundusze Venture Capital

Podczas konferencji w Dolinie Krzemowej przedstawiciele funduszy VC określili dziesięć trendów technologicznych, które są szczególnie interesujące. Sieci społecznościowe, real-time Web (w tym mikroblogi) oraz usługi związane ze zdrowiem - to m.in. inwestycje, na które fundusze venture capital chętnie wykładają pieniądze. Czytaj więcej »

Serwery zasilane biogazem: 10 krów na serwer

Naukowcy z laboratoriów HP zaprezentowali dokument, w którym analizują możliwość wykorzystania krowiego nawozu i innych przetrawionych odpadków z farm do produkcji prądu. Czytaj więcej »

Analityka na aktualnych danych

Analityka na aktualnych danych

Bazy danych działające bezpośrednio w pamięci operacyjnej mogą zrewolucjonizować rynek rozwiązań analitycznych. Z drugiej strony, nowe rozwiązania raczej nie zastąpią rozbudowanych systemów BI. Będą ich uzupełnieniem. Czytaj więcej »

SAP: nowa strategia, nowe produkty

Firma odchodzi od monolitycznych systemów ERP. Inni producenci systemów biznesowych zrobili to jednak wcześniej. Gdzie więc tkwić ma przewaga firmy? Czytaj więcej »

Jak radzimy sobie w sytuacji kryzysowej

Jak radzimy sobie w sytuacji kryzysowej

Powódź, która trwa w Polsce, skłania do pytań o polski system zarządzania ryzykiem powodziowym i stan przygotowania Polski do takich zdarzeń. Prasa wytyka MSWiA, że od powodzi w 1997 r. żaden z ministrów nie stworzył systemu ostrzegania o powodzi. Czytaj więcej »

Poniżej średniej

Poniżej średniej

GUS opublikował dane dotyczące wykorzystywania narzędzi IT i telekomunikacyjnych przez polskie firmy. Na tle Europy znowu nie wypadamy najlepiej... Czytaj więcej »

EN FACE: Paweł Więckowski...

EN FACE: Paweł Więckowski...

... starszy menedżer projektów IT w centralnym IT GlaxoSmithKline, członek Stowarzyszenia Absolwentów Wielkopolskiej Szkoły Biznesu MBA Club i Project Management Institute, zapalony golfista. Czytaj więcej »

Technologie
Najnowsze serwery i bazy danych od IBM

Najnowsze serwery i bazy danych od IBM

Wirtualizacja, cloud computing, bezpieczeństwo oraz optymalizacja IT były tematami warszawskiego Forum IT zorganizowanego przez IBM. Czytaj więcej »

Prostopadły zapis na taśmie

Firma Hitachi Maxell opracowała technologię zapisu, która umożliwi przechowanie 50 TB w kasetce klasy LTO. Czytaj więcej »

Kiedy pozbyć się Excela?

Kiedy pozbyć się Excela?

Choć perspektywa wykorzystania arkuszy kalkulacyjnych do usprawnienia pracy jest kusząca, często przynosi więcej szkody niż pożytku. Czytaj więcej »

IPv6: podstawy tunelowania

W miarę migrowania infrastruktury Internetu z IPv4 do nowszej wersji protokołu - IPv6, coraz więcej ruchu będzie przenoszone tunelami. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Atuty młodej organizacji

Atuty młodej organizacji

W jaki sposób IT może obniżać koszty własne oraz koszty całej firmy, pokazuje przykład Liberty Direct. Czytaj więcej »

Dobre zwolnienie dobrego pracownika

Dobre zwolnienie dobrego pracownika

Polskie stocznie mają po upadku do zaoferowania gospodarce jeszcze to, co najcenniejsze - doświadczonych pracowników, w tym informatyków. W jaki sposób są oni przygotowywani do szukania nowej pracy? Rozmawiamy o tym z prowadzącymi program outplacement w Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa sp. z o.o. Czytaj więcej »

Sprzątanie pod kontrolą Business Intelligence

Nawet tak proste czynności jak sprzątanie biur mogą być efektywniejsze dzięki wykorzystaniu narzędzi informatycznych. Ever Grupa stosuje systemy ERP i BI do dokładnego planowania świadczonych usług porządkowych. Czytaj więcej »

Na straży jakości danych

Na straży jakości danych

Nawet przy dzisiejszym, relatywnie wysokim poziomie technologicznym dbałość o jakość danych w dużej mierze zależy wciąż od racjonalnej polityki człowieka. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Antywirus może być zagrożeniem

Antywirus może być zagrożeniem

Błąd w implementacji oprogramowania antywirusowego może narażać system na ataki - od pominięcia ochrony, do przejęcia kontroli nad systemem włącznie. Takim atakiem jest podmiana argumentów. Czytaj więcej »

Sądny dzień dla Internetu w Niemczech

Sądny dzień dla Internetu w Niemczech

12 maja użytkownicy Internetu w Niemczech zmagali się z największą dotychczas awarią w Europie, spowodowaną błędem w działaniu systemu DNS. Czytaj więcej »

Opinie

Skrobiąc informatykę

Informatyka postrzegana jest jako dziedzina nowoczesna, innowacyjna i mimo swoich kilkudziesięciu lat ciągle rosnąca i piękniejąca. Tymczasem, mam wrażenie, że jak wszystkie inne składa się z kulturowych schematów, niczym sweter pozszywany z łat. Wystarczy chwila zastanowienia, by zdrapać połyskującą farbę nowoczesności, a pod spodem ukaże się dobrze znana kolekcja archetypów i... Czytaj więcej »

Wypominki

Wiele dyskusji już było i jeszcze będzie na temat związku między odebranym wykształceniem a wykonywanym zawodem. O ile lekarze, farmaceuci i prawnicy mają temat załatwiony, o tyle do informatyki, podobnie jak do polityki pchają się wszyscy chętni bez względu na to, gdzie magistra zdobywali, jeśli w ogóle zdobywali. Zastanawiające, że żaden informatyk z wykształcenia nie wykonuje... Czytaj więcej »

Popioły a sprawa polska

O komputerach (znowu nie najlepiej) będzie krótko i dopiero na końcu. A tymczasem w górę i z góry sypie się popiół z peryferyjnego wulkanu, o którego istnieniu mało kto wcześniej wiedział. Wszyscy widzą i czują, jak ważna w świecie jest Europa. Na całym świecie na przetarcie się nieba czeka ponad 7 milionów ludzi. Ludzi, których trasa podróży w jakiś sposób zahacza o... Czytaj więcej »

Dzieckiem w kolebce

Tak się złożyło, że kolejny tegoroczny numer CW ukazuje się pierwszego czerwca. Jak łatwo sprawdzić za pomocą komputera, następna okazja świętowania Dnia Dziecka numerem datowanym na ten sam dzień będzie dopiero w roku 2021. Nie wiem, czy tak długo dotrwam za klawiaturą. Dlatego postanowiłem już dziś zastanowić się, jak to jest z dziećmi i komputerami. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...