powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 20/21-2010, 25 maja 2010
20/21-2010 Computerworld nr 20/21-2010
Prawo

Siła wyższa i jej skutki prawne

Paraliż ruchu lotniczego spowodowany pyłem wulkanicznym skłania do refleksji na zapisami umów dotyczącymi siły wyższej. Również w branży IT. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Sposób na Facebooka

Silnym markom nie zagrozi nawet najdziwniej prowadzony profil, ale słabsze muszą oduczyć się popełniania szkolnych błędów. Czytaj więcej »

7 złotych zasad obecności na Facebooku

Facebook i inne portale społecznościowe są naturalnym środowiskiem dla organizacji angażujących ludzi w swoją działalność. Sprzyjają firmom, których produkty wzbudzają entuzjazm użytkowników i stają się elementem kreowania własnego wizerunku, statusu, przynależności do określonej grupy społecznej. Oto jak to zrobić. Czytaj więcej »

Dobrze ograć Facebooka

Dobrze ograć Facebooka

Z Łukaszem Dębskim z agencji 121PR, odpowiedzialnym za strategię działania firm w społecznościach, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wiadomości

Działy IT obawiają się braku kontroli w chmurze

Podczas gdy większość amerykańskich firm nadal uważa listę klientów i inne firmowe dane za najbardziej wartościowe aktywa, większość trzyma je z dala od bezpiecznych centrów danych. Czytaj więcej »

Francuzi chcą przejąć Wolę Info

Umowa inwestycyjna pomiędzy Devoteam a największymi akcjonariuszami Woli Info - Ares Investment, Piotrem Majcherkiewiczem, Oskarem Chejde, Jakubem Baranem, Witoldem Kaszubą, Marcinem Hołubcem, Willow Investment Sarl oraz ZPU Wola - została podpisana 14 maja. Czytaj więcej »

MSWiA na polu minowym

MSWiA na polu minowym

Gdy minister Jerzy Miller zajął się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, to ciężar podejmowania bieżących decyzji spadł na barki jego zastępców. Tym samym Piotr Kołodziejczyk znalazł się na polu minowym. Jeden nieostrożny ruch może pociągnąć za sobą katastrofalne skutki dla całego rządu. Czytaj więcej »

Robot z palcem na spuście

Jakie są konsekwencje automatycznego tradingu na giełdach, widzieliśmy ostatnio na Wall Street, który "cudem" uniknął krachu. Czytaj więcej »

Co nowego dla biznesu w Microsoft Office 2010

Właśnie odbyła się premiera kolejnej wersji pakietu narzędzi biurowych Microsoftu - Office 2010. Wydanie to trudno nazwać rewolucją, ale wydaje się ono rozsądnym i solidnym rozwinięciem nowości zaprezentowanych w Office 2007. Na razie oprogramowanie dostępne jest tylko dla użytkowników biznesowych. Czytaj więcej »

Cyfrowa strategia Europy

Cyfrowa strategia Europy

Komisja Europejska opublikowała Agendę Cyfrową dla Europy. To jeden z flagowych programów rozwojowych Strategii 2020, mającej wyprowadzić Europę z kryzysu ekonomicznego i przygotować gospodarkę do wyzwań dekady. Technologie informacyjne mają pomóc konkurować z Ameryką, Dalekim Wschodem, Indiami. Czytaj więcej »

Infrastruktura - wąskie gardło

Infrastruktura - wąskie gardło

Największym problemem konwergencji Internetu i telewizji oraz rozwoju telewizji interaktywnej jest niewystarczająca infrastruktura szerokopasmowa w Polsce. Czytaj więcej »

TomTom zatrudnia w Łodzi

Holenderska spółka poszukuje w Polsce programistów, inżynierów, menedżerów - przede wszystkim specjalistów od Javy. Łącznie ok. 50 osób. Czytaj więcej »

Sybase motorem rozwoju SAP

Transakcja przejęcia Sybase przez SAP to część strategicznej układanki, która ma spowodować, że w 2014 r. z oprogramowania niemieckiego koncernu korzystać będzie 1 mld użytkowników. Dziś jest to ok. 12 milionów... Czytaj więcej »

EN FACE: prof. Andrzej Tarlecki...

EN FACE: prof. Andrzej Tarlecki...

... z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Nagrody im. Witolda Lipskiego. Czytaj więcej »

Technologie

Adresy IPv4 kończą się, a IPv6 wciąż daleko

Zasoby dotychczasowych adresów internetowych kurczą się szybciej niż przewidywano. Tymczasem migracja do IPv6 jest wciąż powolna i kłopotliwa. Czytaj więcej »

Każdy da radę złamać WEP

Każdy da radę złamać WEP

Administratorzy sieci Wi-Fi muszą pamiętać, że dzięki prostym w obsłudze narzędziom do łamania zabezpieczeń, ataki może przeprowadzić dzisiaj już nie tylko specjalista. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Symulacje uczą odpowiedzialności

Symulacje uczą odpowiedzialności

Menedżerom z poziomu CIO potrzebne są szkolenia umożliwiające prześledzenie własnych decyzji na sytuację w firmie. Czytaj więcej »

IT na nowy PAP

CIO w PAP szykuje tamtejsze IT do zmian czekających całą spółkę. PAP pracuje nad odświeżeniem modelu działalności. Czytaj więcej »

Indywidualizacja standardów

Czy informatyczne standardy mają tylko same zalety w porównaniu z rozwiązaniami indywidualnymi? Czytaj więcej »

BI w służbie sprzedaży i marketingu

BI w służbie sprzedaży i marketingu

Powszechne będzie tworzenie i analizowanie wzorców zachowań konsumentów. Granice pomiędzy rozwiązaniami CRM i systemami analitycznymi będą się zacierać. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Dziura w czarnej skrzynce

Dziura w czarnej skrzynce

Urządzenia wbudowane od dawna stanowią część infrastruktury IT, ale zbyt mało uwagi poświęca się ich bezpieczeństwu. Zaniedbania mogą przynieść katastrofalne skutki. Czytaj więcej »

Opinie

Algorytmem go!

Przeciętny użytkownik nawet nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo technologia informatyczna nasycona jest algorytmami. Nie wie on także tego, że znacznie ciekawiej jest algorytmy te tworzyć aniżeli z nich korzystać. O tym wiedzą tylko rasowi informatycy. Czytaj więcej »

Smoku, gdzie jesteś?

Dobry Pan Bóg oraz Redaktor Naczelny pozwalają mi uprawiać tę grządkę już od ponad dekady. Gdy sięgnę do starych felietonów zadziwia mnie, jak wiele miejsca w mojej publicystyce zajmował Microsoft. W tle nieomal każdej dyskusji i każdego problemu pojawiał się koncern z Redmond lub któryś z jego produktów. Czytaj więcej »

Miejsce

Jest popołudnie, 7. Kwietnia. Wracam z pracy, odruchowo, jak zawsze, włączam Radio Wełtawa, a gdy po niecałej pół godzinie kończy się tam z lekka jazzująca muzyczka, przełączam się na czeski, telewizyjny serwis informacyjny ČT24. A tam poruszenie, wszystko na żywo: kamery ma ulicach, komentatorzy w studio, reporterzy na lotnisku i w kilku miejscach Pragi. Czytaj więcej »

N@gość w sieci

Gdzie nie posłucham, to ludzie krzyczą o utracie prywatności. Oczywiście w internecie, gdzieżby indziej. Tak jakby w życiu cały czas udawało im się zachować w tajemnicy wszystkie złe i dobre uczynki. Abstrahując od tego, czy Bóg je widzi, to z pewnością inni widzą. Bo człowiek jest istotą bardzo stadną. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...