powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 18/19-2010, 11 maja 2010
18/19-2010 Computerworld nr 18/19-2010
W przekroju

W przekroju

Rynek serwerów Czytaj więcej »

Wiadomości

Europa walczy z cyberprzestępczością

Europejscy ministrowie rozważają możliwość powołania agencji, która promowałaby międzynarodową współpracę i najlepsze praktyki w walce z cyberprzestępczością. Czytaj więcej »

HP przejmuje Palma za 1,2 mld USD

Transakcję poprzedziła lawina plotek i spekulacji na temat potencjalnych nabywców pioniera kieszonkowych komputerów. Czytaj więcej »

Firmy stawiają na SaaS

Ponad 95% firm ankietowanych przez Gartnera zamierza zwiększyć lub utrzymać na dotychczasowym poziomie korzystanie z aplikacji oferowanych w formie usług. Czytaj więcej »

Administracja coraz chętniej decyduje się na telefoniczną obsługę interesantów

Administracja coraz chętniej decyduje się na telefoniczną obsługę interesantów

Na razie dominuje funkcja informacyjna, którą z czasem uzupełni pełne załatwianie spraw, jak ma to dziś miejsce w bankach. Czytaj więcej »

O dostawcach i klientach

O dostawcach i klientach

Relacje klienta z dostawcą należały do najciekawszych tematów naszej IV konferencji Call Contact Center. Czytaj więcej »

Ułatwić budowę Internetu

Ułatwić budowę Internetu

Operatorzy, UKE i rząd doszli do wniosku, że bariery inwestycyjne, hamujące rozwój sieci w Polsce, mają charakter biurokratyczny. Ich pokonaniu ma posłużyć ustawa o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Najbardziej obiecujące technologie 2010

Technologie wybrane przez magazyn "Technology Review" próbują rozwiązać problemy cloud computing i wyszukiwania w sieciach społecznościowych, otworzyć smartfony na trzeci wymiar i reaktywować telewizję dzięki społecznościom. Czytaj więcej »

Jak można pomóc eksporterom

Jak można pomóc eksporterom

MSZ otrzymał wyniki badania polskich przedsiębiorstw zaawansowanych technologii prowadzących działalność na rynkach międzynarodowych. Oto jego podsumowanie. Czytaj więcej »

EN FACE: Bartosz Burek...

EN FACE: Bartosz Burek...

... student na wydziale zarządzania poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, menedżer projektu jakdojade.pl. Czytaj więcej »

Koniec epoki ODRY

W Ośrodku Informatyki PKP w Lublinie zakończyła się eksploatacja ostatniego komputerowego systemu teleprzetwarzania funkcjonującego na bazie procesorów Odra 1305. Czytaj więcej »

Jak Centrum Nauki Kopernik popularyzuje naukę

Jak Centrum Nauki Kopernik popularyzuje naukę

Centrum postanowiło opowiedzieć o wynalazczości, która nie zdarzyła się, lecz mogła się zdarzyć, przenosząc graczy do XIX-wiecznej Warszawy. Wczoraj (5 listopada) zostało otwarte dla zwiedzających. Czytaj więcej »

Technologie
Szczebel wyżej nad system MRP

Szczebel wyżej nad system MRP

Firma TETA chce być bardziej widoczna na rynku rozwiązań wspierających działalność wytwórczą i oferować firmom średniej wielkości rozwiązania wspomagające zarządzanie produkcją, zarezerwowane wcześniej tylko dla większych organizacji. Czytaj więcej »

Niedrogie serwery SuperMicro

Serwery SuperBlade oferowane przez SuperMicro są jednymi z najtańszych systemów serwerów kasetowych dostępnych na rynku. Czytaj więcej »

Nowości w świecie serwerów kasetowych

Nowości w świecie serwerów kasetowych

Ciekawą technologię połączeń świetlnych między poszczególnymi serwerami kasetowymi opracowała firma Lightfleet. Z kolei firma HP ogłosiła wydanie platformy Superdome 2, przeznaczonej dla systemów core business o wysokiej niezawodności. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Myśleć racjonalnie o ryzyku

Myśleć racjonalnie o ryzyku

Zarządzanie ryzykiem wymaga dobrego porozumienia i komunikacji między wieloma działami i osobami w organizacji. Czytaj więcej »

Zyskaliśmy w oczach biznesu

Jak szef IT w firmie Telepizza postrzega swoje obecne i przyszłe wyzwania? Czytaj więcej »

Urzędnicy stosują różne normy ekologiczne

Urzędnicy stosują różne normy ekologiczne

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zasadami realizacji "zielonych przetargów" analizując rozwiązania z krajów europejskich. Na razie uwzględnienie kryterium "green IT" w polskich przetargach jest dobrowolne i zależy od świadomości urzędników. Czytaj więcej »

Urzędy czekają na zielone przepisy

Do tej pory nie pojawiły się zapisy prawne obligujące do zawierania w warunkach przetargu publicznego postanowień o ekologicznych walorach zamawianego produktu czy usługi. Czytaj więcej »

Ekologicznie po skandynawsku

W nowym centrum danych fińskiego Tieto - zlokalizowanym w Szwecji - zainstalowano system odzysku ciepła, który umożliwia jego sprzedaż do lokalnego dostawcy energii cieplnej i ogrzanie docelowo 150 domów jednorodzinnych. Czytaj więcej »

Same standardy nie wystarczą

Same standardy nie wystarczą

Zarządzanie projektami nie jest tym, o czym zazwyczaj myślimy. Nie istnieje w oderwaniu od ludzi, którzy są w nie zaangażowani. Czytaj więcej »

O biznesie i IT strategicznie

28 kwietnia br. Warszawa gościła zorganizowaną przez HP Software&Solutions konferencję ze światowego cyklu HP Executive Outcomes Tour. Spotkania z decydentami, prezesami oraz dyrektorami IT odbywają się w kilkunastu miastach na całym świecie. W Polsce poświęcone było w dużej mierze perspektywom wpływu organizacji IT na wymiar ekonomiczny działalności przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Scrum - prosty sposób na skomplikowane projekty

Scrum - prosty sposób na skomplikowane projekty

Metody agile umożliwiają osiągnięcie znaczącej poprawy w dziedzinie realizacji projektów z branży IT. Czytaj więcej »

Mali muszą iść drogą dużych

Mali muszą iść drogą dużych

Przedsiębiorcom z małych i średnich firm w Polsce potrzebna jest wciąż wiedza, co w biznesie mogą przynieść dobrze wybrane i wdrożone narzędzia informatyczne. Zwiększenie tej wiedzy to cel projektu SZOK. Czytaj więcej »

Dobre planowanie chroni przed porażką

Dobre planowanie chroni przed porażką

O typowych problemach analizy przedwdrożeniowej rozmawiamy z Mariuszem Pawłowskim, partnerem zarządzającym w firmie doradczej Optima Partners. Czytaj więcej »

W nowej sieci partnerów SAP

SAP chce budować bardziej otwarty i jasny dla klientów system partnerski. Jego warunki mają również wspierać potencjał rozwojowy partnerów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Haker atakuje w poniedziałek

Haker atakuje w poniedziałek

Część hakerów traktuje nowe systemy bezpieczeństwa jak rzuconą im rękawicę. Atakowane są przede wszystkim profesjonalne i popularne serwisy. Czytaj więcej »

Opinie

Jak Claudio zaprzyjaźnił się z pajączkiem

Wyjawię dziś wielki sekret. Wszystkie historie o Babbage’u, Turingu i garażu to bujda. Naprawdę było zupełnie inaczej. Chcecie wiedzieć jak? To posłuchajcie!

Dawno, dawno temu, żył sobie mały chłopiec imieniem Claudio. Miał na świecie tylko tatę. Czytaj więcej »

Życiowa rola

W życiu, także tym zawodowym, oprócz wiedzy i pracowitości duże znaczenie ma fantazja i dbałość o dobry humor. Tylko taka postawa pozwala przetrwać w zdrowiu na trudnym nieraz i monotonnym stanowisku pracy. Czytaj więcej »

Asperger z dużej litery

Rodzina uważa, że mam syndrom Aspergera. Słaby, bo słaby, ale zawsze. Dla tych z Czytelników, którym nie chce się sprawdzać w Wikipedii, cóż to takiego ten "Asperger" (nie mylić z rabarbarem), napiszę tylko, że jest to odchylenie od normy zachowań społecznych, objawiające się przede wszystkim izolowaniem się od innych ludzi. Czytaj więcej »

Inteligenci

Zamówiłem kiedyś książkę wydaną przez Iskry, z odbiorem w wydawnictwie, na Smolnej, co było wygodne, bo tamtędy wiedzie często przemierzany szlak z Dworca Centralnego do siedziby Związku Banków (kiedyś na Smolnej, teraz kawałek dalej - na Kruczkowskiego). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...