powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 16-2010, 20 kwietnia 2010
16-2010 Computerworld nr 16-2010
Prawo
Tylko do przetwarzania

Tylko do przetwarzania

Z chwilą utraty uprawnienia do przetwarzania danych osobowych przedsiębiorca powinien usunąć je także z kopii zapasowej. Rozstrzygnięcie o ile uzasadnione prawniczo, o tyle trudne do stosowania w praktyce. Czytaj więcej »

Wiadomości

HP z 3Com: powstaje silny konkurent dla Cisco

Zapowiedziana w listopadzie zeszłego roku fuzja HP i 3Com oznacza połączenie odpowiednio 2. i 3. największego producenta przełączników sieciowych klasy Ethernet na świecie. Czytaj więcej »

Wyciśnij więcej z IT - nasz konkurs rozstrzygnięty

Dobiegł końca konkurs Computerworld, którego główną nagrodą był wydajny serwer Fujitsu Primergy TX300 S5. Pojedzie on do Gdańska. Czytaj więcej »

Ojciec Javy odchodzi z Oracle

James Gosling, współtwórca języka Java ogłosił, że kończy pracę w Oracle. Czytaj więcej »

IBM rzuca wyzwanie Oracle i platformie Exadata

IBM zapowiedział wczoraj nową linię zintegrowanych systemów zaprojektowanych z myślą o analizowaniu danych. Analitycy są zgodni, IBM rzuca w ten sposób wyzwanie platformie bazodaniowej Exadata. Czytaj więcej »

10 najlepszych zespołów w projektowaniu oprogramowania

Będą one rywalizować o prawo reprezentowania Polski w kategorii Projektowanie Oprogramowania podczas światowych finałów Imagine Cup, konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft. Krajowe finały Imagine Cup odbędą się 21 kwietnia w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Czytaj więcej »

Netia chce kupić Exatela

Netia rozważa kupienie operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi dla biznesu, należącego do Polskiej Grupy Energetycznej. Czytaj więcej »

Ku pamięci

Śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem skłania do osobistej zadumy. Tym większej, gdy miało się okazję poznać niektórych ze zmarłych osobiście, choćby podczas naszych konferencji, wywiadów... Czytaj więcej »

Czas na standardy

Czas na standardy

Firmy z polskiej branży call center oraz wewnętrzne centra obsługi staną niebawem przed decyzją o certyfikacji swoich organizacji. Czytaj więcej »

Trudna współpraca...

Trudna współpraca...

...uczelni wyższych z biznesem - choć bardzo potrzebna - obarczona jest wieloma problemami i barierami. Na szczęście są też przykłady szkół, które próbują i którym się udaje. Także w Polsce. Czytaj więcej »

Wirtualna rzeczywistość a nagłe, narodowe tragedie

Dramatyczne wydarzenia ostatnich dni ukazują, że obawy o przyszłość ludzkości więzionej w uzależnieniach od cyfrowej, wirtualnej rzeczywistości są niepotrzebne, bo nie mieszczą się w realiach naturalnych, społecznych potrzeb. Kiedy dzieje się coś naprawdę ważnego, wolimy przeżywać to wspólnie. Czytaj więcej »

Mobilny kanał dostępu do banku

Kanał internetowy w bankach jest już dzisiaj standardem. Kolejnym medium kontaktu z serwisem bankowym, oprócz telefonu i przeglądarki, mogą być aplikacje instalowane w urządzeniach mobilnych. Tym bardziej że w coraz większym stopniu przypominają one komputer. Czytaj więcej »

EN FACE: Daniel Owsiański...

... współzałożyciel Macoscope, firmy zajmującej się produkcją oprogramowania na urządzenia Apple, właściciel serwisu webankieta.pl Czytaj więcej »

Technologie
Nowoczesna komunikacja

Nowoczesna komunikacja

Nowoczesne technologie, w tym wideokonferencyjne, mogą się przyczynić do wzrostu wydajności pracy i poprawy warunków życia w różnych dziedzinach. Pod warunkiem, że będzie odpowiednia infrastruktura do ich wykorzystania. Czytaj więcej »

Sprawdzamy nowego Nehalema

Sprawdzamy nowego Nehalema

Nowy procesor Intela ma osiem rdzeni, obsługuje dużą ilość pamięci, posiada opcje niezawodności, znane dotąd z maszyn klasy mainframe. Oto test wydajności tego procesora w praktycznych zastosowaniach. Czytaj więcej »

Światłowody dziś i jutro

Przed polskimi operatorami stoi zadanie zbudowania szybkiej sieci szkieletowej. Technologia już jest, rozwiązania wymagają kwestie biznesowe i organizacyjne. Czytaj więcej »

Automatyzacja umiejętnie stosowana

Model agile zawitał nawet do najbardziej konserwatywnych korporacji. Wymusza on ciągłe zmiany w oprogramowaniu i refaktoring, a bez odpowiedniego testowania te procesy mogą szybko doprowadzić do pogorszenia jakości produktu. Ograniczenie kosztów weryfikacji można uzyskać dzięki automatyzacji testów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Znane, mierzone, prawie zarządzane

Firmy z branży IT sytuują się na wyższym poziomie dojrzałości procesowej niż reszta przedsiębiorstw i instytucji. Czytaj więcej »

Kłopoty z przestrzenią biurową

Kłopoty z przestrzenią biurową

Biura Google, Pixara i Facebooka wytyczają myślenie o współczesnej przestrzeni biurowej nasyconej technologią i promującej innowacyjność. Nikt jednak do końca nie wie, jak naprawdę ma wyglądać przestrzeń do pracy biurowej, by rzeczywiście wspierała współpracę i produktywność. Czytaj więcej »

Outsourcing: wstydliwy temat

Outsourcing: wstydliwy temat

Niewiele firm chce mówić o swoich doświadczeniach z dostawcami usług outsourcingowych. A mitów i problemów nie brakuje. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Zagrożone środowisko

Zagrożone środowisko

Przestępcy coraz częściej wykorzystują do ataków luki w powszechnie stosowanych plikach PDF, a ostatnio nawet same opcje standardu PDF. Czytaj więcej »

Opinie

Kolumb też był informatykiem

Wielokrotnie na tych łamach analizowałem specyficzne cechy osobowościowe informatyków. Czytaj więcej »

Wielkie sprawy

Bywają ludzie stworzeni tylko do wielkich spraw. Czasami ta wielkość przychodzi im zupełnie bez wysiłku, można powiedzieć, że z naturalnym wdziękiem, natomiast niektórzy muszą się nieźle natężać, aby efekty ich wysiłku zasługiwały na miano wielkich. Są jeszcze tacy, którzy tylko uważają się za wielkich. Czytaj więcej »

Po kryzysie?

Tegoroczne Forum Bankowe organizowane przez Związek Banków Polskich, trzymało wysoki poziom do samego końca, czego dowodem było i to, że do tegoż końca wytrwała większość uczestników. Czytaj więcej »

Wielki Brat - prywatnie

Po napisaniu poprzedniego felietonu wspomniany w nim znajomy, nazwijmy go panem X, zrugał mnie. Strasznie. Głównie poszło o naiwność. Podobno jestem jak dziecko we mgle. To jest, nie widzę, co też władza oraz korporacje wyprawiają z moją prywatnością. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...