powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 10-2010, 9 marca 2010
10-2010 Computerworld nr 10-2010
Wiadomości

Elektrownia w pigułce?

Bloom Energy zaprezentowała urządzenia Bloom Energy Server (Bloom Box), które - według przedstawicieli firmy - mogą zrewolucjonizować klasyczną infrastrukturę wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej. Bloom Energy Server to miniaturowa, ekologiczna elektrownia. Czytaj więcej »

Taniej zapłacimy w UE za transmisję danych

Od 1 marca obowiązują nowe regulacje mające na celu ograniczenie kosztów transmisji danych poza macierzystą siecią komórkową. Czytaj więcej »

Pierwsze oznaki ożywienia na rynku IT

Analitycy szacują, że liczba realizowanych projektów IT rośnie. Czytaj więcej »

Społecznie, niekoniecznie bezpiecznie

Społecznie, niekoniecznie bezpiecznie

Łatwość tworzenia prywatnych więzi w sieci powoduje, że przestajemy myśleć o tym, że ktoś może wykorzystać wszystko, co powiemy, przeciwko nam. Zawsze, jednak, znajdą się tacy, którzy są gotowi zawrócić nas na drogę rozsądku i bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Państwo w złotym trójkącie

Państwo w złotym trójkącie

Transformacja sektora publicznego uwarunkowana zastosowaniem technologii informacyjnych, to tylko jeden z przejawów zmian. Trzeba wprowadzać innowacyjne narzędzia poprawiające przejrzystość zarządzania, optymalizację procesów prowadzącą do wymiernych oszczędności, pozyskiwać kompetentnych pracowników, wyłaniać liderów. Czytaj więcej »

Inny wymiar spisu

Inny wymiar spisu

W czasie pierwszego spisu rolnego w Polsce liczono, nad iloma domami unosi się dym. W tym roku rachmistrzowie będą używali elektronicznych formularzy. Kolejny spis - pewnie za kolejne osiem lat (ostatni był w 2002 r.) - ma być w pełni wirtualny. Czytaj więcej »

Uzależnieni od Google

Uzależnieni od Google

W niektórych krajach Google w dużej mierze decyduje o tym, czy witryna internetowa zbiera laury popularności, czy odchodzi w zapomnienie, a z nią stojący za nią biznes. Czytaj więcej »

Rzeczywistość plus

Wzbogacona rzeczywistość - dzięki współczesnym smartfonom - wyszła już z filmów science-fiction i niepostrzeżenie znalazła się w głównym nurcie stosowanych dziś rozwiązań konsumenckich. Czytaj więcej »

EN FACE: Mariusz Pisarski...

...redaktor portalu techsty.art.pl, kończy pracę doktorską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat hipertekstu. Czytaj więcej »

Technologie
Nowości w świecie mainframe

Nowości w świecie mainframe

Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla systemów mainframe firmy IBM zostanie wzbogacona o narzędzia do przewidywania symptomów awarii. Udostępniono także technologię deduplikacji danych. Czytaj więcej »

Deduplikacja pomoże przy wirtualizacji

Deduplikacja pomoże przy wirtualizacji

Wirtualne środowiska serwerowe umożliwiają konsolidację przepływu danych, co przekłada się na łatwiejsze zarządzanie nimi. Przy projektowaniu takich rozwiązań należy wziąć pod uwagę radykalny wzrost ilości danych, które będą składowane. Jedną z możliwości poradzenia sobie z tym jest deduplikacja, oferowana przez producentów nowoczesnych macierzy dyskowych. Czytaj więcej »

Jak przechować dane w chmurze

Usługi cloud storage są coraz częściej wykorzystywane przez zwykłych użytkowników oraz firmy. Na rynku pojawiają się ciekawe produkty związane ze składowaniem danych w tym modelu. Przedstawiamy kilka z nich. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kurs na kooperację

Przystępując do scalenia dwóch odmiennych banków, Janusz Stankiewicz, dyrektor Obszaru Informatyki Banku BPH, laureat II nagrody Konkursu CIO Roku 2009, postawił na współpracę. Aby zapobiec niepotrzebnej rywalizacji, zamienił podział: "my kontra oni" na: "my i oni kontra wyzwania". Swoją rolę określa mianem lidera biznesowego skoncentrowanego na ludziach. Czytaj więcej »

Wspólnota w procesie

Wspólnota w procesie

Aby zwiększyć efekty wdrożenia zarządzania procesowego w organizacji, należy wyjść poza modelery i pozwolić wszystkim zainteresowanym na dostęp do wiedzy zawartej w modelach procesów oraz umożliwić ich zespołowe ulepszanie i rozwijanie. Czytaj więcej »

Niedopasowanie charakterów

Niedopasowanie charakterów

Nie ma idealnego kierownika projektu, który sprawdzałby się w każdej organizacji. Brak dopasowania prowadzi do frustracji ludzi, a projekty kończą się fiaskiem. Czytaj więcej »

Mniej znana strona chmury

Mniej znana strona chmury

Zmiana modelu przetwarzania wymaga głębokiej zmiany organizacji IT. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
System wczesnego ostrzegania

System wczesnego ostrzegania

Niektóre organizacje korzystają z sieci specjalnych sensorów, które zbierają informacje o przygotowywanych atakach, tworząc system wczesnego ostrzegania. W Polsce takim systemem jest Arakis, którego rozwinięcie Arakis-gov wspiera zabezpieczenia sieciowe ponad 50 instytucji państwowych. Czytaj więcej »

Opinie

Kalkulator internetowego lansera

Odpowiadając na tzw. oczekiwanie społeczne, zamieszczamy poniżej krótki, internetowy poradnik - prosty kalkulator pozwalający policzyć Indywidualny Wskaźnik Internetowego Lansu (IWIL) powstały na bazie kilkuletniej obecności w serwisach społecznościowych. Czytaj więcej »

Redukcje

W czasach kryzysu większość pracodawców postawiła na redukcje, w zasadzie, czego tylko się da, a w głównej mierze kosztów osobowych. Czytaj więcej »

Królewski przycisk

Mieliśmy, jeszcze nie tak dawno, dość wyjątkowe kierownictwo ministerstwa zajmującego się powszechną edukacją. Wysocy jego dostojnicy głosili kuriozalne poglądy na tematy - wydawałoby się - dawno naukowo zbadane i przesądzone. Kwestionowali m.in. teorię ewolucji, co, jak przekonanie o płaskości Ziemi, wolno głosić każdemu, ale na imieninach u cioci, a nie w programach szkolnych. Czytaj więcej »

Fachowcy od wszystkiego

Jak wiadomo z praktyki, historia nie jest żadną nauczycielką życia. Nic nigdy nie powtarza się w dokładnie takich samych warunkach. Ale jeśli ciągi różnych wydarzeń prowadzą do podobnych efektów, to zapewne możemy mówić o prawidłowościach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...