powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 09-2010, 2 marca 2010
09-2010 Computerworld nr 09-2010
Prawo

Nie wszystko za darmo

W przypadku korzystania z systemów informacji geograficznej (GIS) nie mamy zazwyczaj do czynienia z przepisami prawa autorskiego, lecz konstrukcjami właściwymi dla ochrony baz danych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Spadki w Polsce są coraz mniejsze

W IV kwartale 2009 w Polsce sprzedano ponad 950 tys. sztuk komputerów, podała firma analityczna IDC Polska. W porównaniu jednak do roku 2008 sprzedano ponad 600 tys. komputerów mniej. Czytaj więcej »

Spadła wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego

Według Audytela łączna wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego w 2009 wyniosła prawie 42 mld zł, co oznacza spadek o około 1,1% względem roku 2008. Klienci telekomów cieszą się ze spadku cen, a operatorzy zmagają się z nowym otoczeniem regulacyjnym - wynika z najnowszego raportu firmy analityczno-doradczej Audytel. Czytaj więcej »

Szansa dla młodych wizjonerów informatyki

Rusza szósta edycja konkursu naukowego o Nagrodę im. Witolda Lipskiego. Czytaj więcej »

Cisco nie przedłużył umowy z HP

Cisco nie odnowił umowy zawartej kilka lat temu z HP. Z dniem 30 kwietnia 2010 r. HP przestaje być certyfikowanym reselerem produktów Cisco i partnerem serwisowym tego dostawcy rozwiązań sieciowych na świecie. To zapewne początek "wojny" HP i Cisco na rynku sieciowym, którą zapoczątkowało przejęcie przez Hewlett-Packard firmy 3Com. Czytaj więcej »

50 mld urządzeń w sieci to może być duży problem

Zdaniem Hansa Vestberga, prezesa Ericssona, zmiany zachowań i wzrost liczby abonentów szerokopasmowych sieci bezprzewodowych mogą doprowadzić do sytuacji, gdy na świecie połączonych będzie 50 mld urządzeń. Będzie to wymagało zmian w technologii i modelach biznesowych operatorów. Czytaj więcej »

Nowy pion Qumak-Sekom

Spółka pracuje nad utworzeniem czwartego - obok aplikacji biznesowych, integracji oraz technologii inteligentnego budynku - pionu w strukturze, Front Line. Przejmie on obowiązki serwisowe pionów integracji i aplikacji biznesowych, które zostaną połączone i wzmocnione będzie obsługiwał obecnych i nowych klientów. Czytaj więcej »

Konkurs marzeń

Po raz siódmy przyznaliśmy tytuł CIO Roku. W tegorocznej edycji otrzymał go Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

RUM: podejście 6.13.125...

Trwają pracę nad budową platform, które będą gromadziły informacje o pacjentach i usługach medycznych. Przetargi wstrzymywane są jednak przez protesty firm IT. Czytaj więcej »

Światłowodem do domu

Pod koniec lutego w Lizbonie odbyła się 7. konferencja FTTH. Jej gospodarzem jest organizacja FTTH Council Europe. Z tej okazji rozmawiamy z jej prezesem - Carel Helsen. Czytaj więcej »

Jacek Karpiński 1927-2010

21 lutego 2010 r. zmarł jeden z pionierów polskiej informatyki, niestrudzony wynalazca, powszechnie znany jako konstruktor legendarnego mikrokomputera K-202. Czytaj więcej »

Obywatelstwo informacyjne

Kiedy Donald Tusk zaobserwował reakcję internetowych forów na pomysł blokowania "niegrzecznych" stron, zadziałał zgodnie z zasadami marketingu politycznego. Zorganizował spotkanie, bo pojawiła się luka pomiędzy wiedzą i kompetencjami rządowych legislatorów a doświadczeniem rosnącego elektoratu internautów. Czytaj więcej »

Z partnerami zaatakujemy rynek MSP

Z Maciejem Filipkowskim, dyrektorem generalnym polskiego oddziału Dell rozmawia Andrzej Maciejewski. Czytaj więcej »

EN FACE: dr Adam Czyżewski...

...dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jednego z najszybciej unowocześniających się muzeów w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie

Siódma odsłona mocy

Firma IBM zaprezentowała najnowszy procesor Power7. Jest to ośmiordzeniowy, 32-wątkowy mikroprocesor typu RISC, który będzie działać w nowych serwerach z serii Power. Czytaj więcej »

Nie tylko głos

Dzisiejsze sieci komórkowe rozpoczynały swoją ekspansję w czasie, gdy najważniejszą usługą było zestawianie połączeń telefonicznych. W tym czasie nikt nie myślał, że dostęp do Internetu będzie tak powszechny, dlatego w miarę wprowadzania usług transmisji danych, operatorzy musieli modernizować swoją infrastrukturę. Czytaj więcej »

Rozwiązania warstwowe

Rozwiązania warstwowe

W ślad za wzrostem ilości danych w firmach nie idą większe budżety na ich składowanie. Działy IT muszą więc przechowywać dzisiaj więcej danych za proporcjonalnie mniejsze pieniądze. Jak można sobie z tym poradzić? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jeden organizm

Informatyka w grupie Aviva dotrzymuje kroku biznesowym zmianom w organizacji. Pomaga w konsolidacji systemów i danych, aby w sposób jednolity zarządzać klientem i relacjami z nim, a także wspomagać sieć agentów. Czytaj więcej »

Zabytkowa informatyka

Zabytkowa informatyka

Współczesna technologia oferuje muzealnikom narzędzia umożliwiające dotarcie do odbiorców w atrakcyjnej formule. Coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania na urządzenia przenośne. Niestety, na razie tylko nieliczne muzea z nich korzystają. Czytaj więcej »

Muzeum jak gra

Z Tymoteuszem Pruchnikiem, dyrektorem archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego i jednocześnie koordynatorem projektu Wirtualnego Muzeum, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Technologie dyfuzyjne

Technologie dyfuzyjne

Efektywność inwestycji informatycznych jest trudno mierzalna. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest charakterystyka technologii dyfuzyjnych, przenikających sferę organizacyjną w skali globalnej i na poziomie przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Stare wersje, stare dziury

Stare wersje, stare dziury

W wielu organizacjach nadal wykorzystuje się starsze wersje oprogramowania, mimo tego, że aktualizacje niektórych produktów są dostępne bezpłatnie. Jest to bardzo poważna luka w bezpieczeństwie, którą niezwłocznie należy usunąć. Czytaj więcej »

Opinie

Góry i doły

Nie wiem, czyje w tej chwili jest górą i jak wysoko zaszła już licytacja, której poziom mierzy się w megabitach na sekundę. Czytaj więcej »

Dom Informatyka

Każdy kiedyś będzie stary. To znaczy, każdy kto dożyje starości. Młodzi zwykle nie myślą tym, co to będzie, gdy staną się starzy. Czytaj więcej »

Instrukcja obsługi informatyka

Brak porozumienia pomiędzy informatykami a resztą świata jest faktem niekwestionowanym, różnie są oceniane przyczyny takiego stanu rzeczy. Z ust użytkowników słyszymy, że informatycy są nieprzystępni, aroganccy i nie rozumieją "zwykłych ludzi". Z ust informatyków - że użytkownicy są niedouczeni, nieprecyzyjni, kapryśni. Wylano morze atramentu (tonera) na temat jak informatycy... Czytaj więcej »

Nadgorliwiec

Czy poświęcanie się dla pracy zawodowej zostanie kiedykolwiek docenione? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...