powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 08-2010, 23 lutego 2010
08-2010 Computerworld nr 08-2010
Polemika
pl.ID: pytań nie brakuje

pl.ID: pytań nie brakuje

Po 10 latach oczekiwania na nowy i nowoczesny dokument tożsamości, Rada Ministrów w końcu 2009 r. zdecydowała o jego emisji od początku przyszłego roku. Czytaj więcej »

Prawo
Licencja czy usługa?

Licencja czy usługa?

Odpowiednie zakwalifikowanie prawne korzystania z modelu cloud computing ma istotne znaczenie dla sposobu rozliczania poniesionych na ten cel nakładów. Czytaj więcej »

Wiadomości

Betacom kupuje EO NETWORKS

Firmy podpisały umowę warunkową dotyczącą fuzji. Zarząd Betacom uważa, iż dzięki planowanemu połączeniu potencjał spółki znacznie wzrośnie, przez co umocni ona pozycję w gronie czołowych firm wytwarzających oprogramowanie. Czytaj więcej »

Zmian w zarządzie SAP cd.

Nie minął tydzień od zmiany na stanowisku dyrektora generalnego SAP, a z członkostwa w zarządzie niemieckiego koncernu zrezygnował John Schwarz, były dyrektor generalny - należącej do SAP - firmy Business Objects. Czytaj więcej »

Microsoft prezentuje Windows Phone 7

Według przedstawicieli Microsoftu, nowy Widnows dla komórek charakteryzują zasadnicze zmiany w funkcjonalności i sposobie obsługi. Czytaj więcej »

Beneficjenci pod lupą

Beneficjenci pod lupą

Pojawił się pierwszy raport opisujący, jak radzą sobie organizatorzy projektów dofinansowywanych w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu globalnych liderów

Helix Ventures Partners FIZ zainwestował 1 mln zł w mSejf. Fundusz ma jednak do wydania na kolejne projekty 39 mln zł. Poszukuje więc nowych pomysłów. Czytaj więcej »

Schładzanie technologii

Wygrzebywanie się rano spod zaspy śniegu skłania do refleksji nad determinacją, z jaką rzesza zwolenników teorii globalnego ocieplenia stara się przekonać, że tegoroczna, mroźna zima to tylko chwilowa fluktuacja. Firmy sektora ICT testują, tymczasem, pomysły, gdzie w takich warunkach można dodatkowo zarobić lub oszczędzić. Czytaj więcej »

Rok trudny, ale... dobry

Według IDC Poland, polski sektor oprogramowania w ubiegłym roku wzrósł, choć tylko o 0,5%. Czy to oznacza także, że klienci wydali na aplikacje biznesowe więcej niż w roku 2008? Czytaj więcej »

EN FACE: dr Wojciech Jerzy Bober...

EN FACE: dr Wojciech Jerzy Bober...

... pracownik naukowy i dydaktyczny w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się problematyką etyki informatycznej. Czytaj więcej »

Operacja rekrutacja

Zapotrzebowanie na specjalistów IT w Polsce nie maleje. Kolejne zagraniczne koncerny ogłaszają rozbudowę centrów ulokowanych w naszym kraju. Czytaj więcej »

Technologie

Od kosztów stałych do zmiennych

Odpowiedzią Fujitsu Technology Solutions na obecną sytuację rynkową jest strategia oferowania klientom kombinacji usług oraz sprzętu w postaci infrastruktury dynamicznej. Czytaj więcej »

Ekocentrum chłodzone wiatrem

Centrum obliczeniowe HP w Wynyard w Wielkiej Brytanii uchodzi obecnie za najnowocześniejsze i najsprawniejsze energetycznie centrum przetwarzania danych na świecie. Stanowi bardzo interesujący przykład realizacji idei free cooling w praktyce. Czytaj więcej »

Komunikacja w pełni mobilna

Komunikacja w pełni mobilna

Telematyka w transporcie jest silnie rozwijającą się gałęzią komunikacji maszyna-maszyna, która znajduje zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Mogą to być zarówno rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa, jak i przeznaczone do dostarczania informacji użytkownikowi. Czytaj więcej »

Groovy - Podrasowana i uproszczona Java

Groovy - Podrasowana i uproszczona Java

Języki programowania stają się coraz prostsze i przyjazne dla programisty. Dobrym przykładem może być Groovy, którego nowa wersja niedawno ujrzała światło dzienne. Czytaj więcej »

VPro: wersja 2010

W miesiąc po premierze nowej serii procesorów Core, Intel zaprezentował również kolejną wersję platformy vPro, przeznaczoną przede wszystkim dla komputerów PC i notebooków wykorzystywanych w firmach i korporacjach. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Wierzący, mało praktykujący

Wierzący, mało praktykujący

Hasło IT governance w Polsce rzadko kojarzone jest z najbardziej istotnym jego elementem, czyli kulturą organizacyjną IT. Najczęściej wiąże się je z zapewnieniem wydajności systemów IT. Czytaj więcej »

Zwinnie i małymi krokami

Zwinnie i małymi krokami

W KGHM Polska Miedź zmienia się sposób zarządzania zasobami IT i dostarczania rozwiązań teleinformatycznych przez centrum usług współdzielonych. Czytaj więcej »

Trudny związek

Nauka i biznes nie mają we współczesnej Polsce chlubnej tradycji współpracy. Przeciwnie, te dwa światy mają ze sobą tak niewiele wspólnego, że pozytywne przykłady współpracy należy wręcz uznać za rodzaj fenomenu. Czytaj więcej »

Inspirujące rozwiązania

Inspirujące rozwiązania

W Polsce informatyka pozostaje ciągle dziedziną, której uczy się w oderwaniu od ekonomii, zarządzania, administracji czy wielu innych specjalizacji. A przecież właśnie dla nich nieustannie się rozwija. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Spyware na BlackBerry?

Spyware na BlackBerry?

Telefony Blackberry posiadają wiele zabezpieczeń, które chronią zarówno treść komunikacji, jak i zasoby. Mimo to, pojawia się coraz więcej informacji o zagrożeniach dla tej platformy. Czytaj więcej »

Groźne drukarki

Groźne drukarki

Współczesne urządzenia wielofunkcyjne mogą być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmy. Działy IT traktują je jak zwykłe drukarki i faksy, tymczasem są to skomplikowane urządzenia, wyposażone we własne komputery i dyski. Czytaj więcej »

Opinie

Batonik wygrywa zawsze

Premiera długo oczekiwanego tableta iPad firm Apple wywołała lawinę komentarzy w portalach technologicznych, działach internetowych gazet i na prominentnych blogach zajmujących się nowymi gadżetami. Czytaj więcej »

Potęga Internetu

Aby skutecznie promować się w Internecie, najpierw trzeba zareklamować się w tradycyjnych środkach przekazu, czyli telewizji i prasie. Inaczej, szansa trafienia do danej strony WWW jest raczej marna i trudno liczyć w tym przypadku na znaczący ruch odwiedzających. Czytaj więcej »

Szczęście, tanio...

Napisała pewna pani w pewnej gazecie, jak łatwo odróżnić osoby szczęśliwe od mniej szczęśliwej reszty. Patrzy się po prostu na buty - gdy są na nich białe ślady po soli, znaczy tkwią w nich nogi nieszczęśnika, czyli kogoś, kto nie ma samochodu. Czytaj więcej »

Nie dla prywatyzacji internetu!

Po debacie premiera Tuska z internautami dowiedziałem się z pewnego źródła, że zniesmaczony szef rządu postanowił sprywatyzować internet. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...