powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2010

Wydanie 01/2010, 15 stycznia 2010
01/2010
Bezpieczeństwo i zarządzanie
Cybersquatting - walka o domeny

Cybersquatting - walka o domeny

Rejestrowanie nazw domen o brzmieniu identycznym lub podobnym do nazw popularnych marek, aby następnie odsprzedać je z dużym zyskiem lub wykorzystać do celów reklamowych - to coraz częściej występujący i rozwijany rodzaj nadużycia internetowego, określany jako cybersquatting. Problem ten jest o tyle groźny, że może powodować nie tylko straty wynikające z utraty potencjalnych... Czytaj więcej »

Infrastruktura
Jak zapewnić bezprzewodowy zasięg wewnątrz budynków?

Jak zapewnić bezprzewodowy zasięg wewnątrz budynków?

Optymalne wykorzystanie systemów bezprzewodowych wewnątrz budynków jest jednym z największych wyzwań projektowych. Przyczyną problemów są skomplikowane zjawiska fizyczne towarzyszące propagacji fali radiowej w zamkniętych obiektach. Przy projektowaniu systemów do dyspozycji są liczne narzędzia. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Fotografujemy dane

Technologia kopii migawkowych - snapshots - coraz częściej jest wykorzystywana podczas budowania strategii ochrony danych w przedsiębiorstwach. W porównaniu z klasyczną metodą backupu, ma do zaoferowania bardzo krótki czas przywracania danych (RTO) oraz bliski punkt przywracania (RPO). Mechanizmów działania snapshotów jest kilka - wyjaśniamy, czym się różnią. Czytaj więcej »

Kiedy wideo zastąpi telefon

Kiedy wideo zastąpi telefon

Przyzwyczajenie ludzi do standardowych form kontaktów, takich jak telefon czy osobiste spotkanie, to obecnie największe bariery dla popularyzacji rozwiązań wideokonferencyjnych. Nie pomaga również ograniczona zgodność między systemami różnych producentów. Czytaj więcej »

Testy i porównania
Laptop - mobilne zagrożenie

Laptop - mobilne zagrożenie

Tylko na samych lotniskach w USA co tydzień ginie 12 tys. laptopów, a Europa dzielnie dotrzymuje kroku - na londyńskim Heathrow co tydzień wyparowuje ich 1000. Narzędzie mobilnego pracownika staje się dla działu bezpieczeństwa firmy jednym z najbardziej ryzykownych elementów w całym systemie, za który odpowiadają. Poszukując metod ochrony przed kradzieżą, znaleźliśmy kilka... Czytaj więcej »

Draytek Vigor 2710Vn

Telefonia internetowa dawno przestała być tylko "nowinką techniczną", a stała się niezłym rozwiązaniem na kolejny (albo nawet główny) numer telefonu i receptą na spore oszczędności na połączeniach telefonicznych. Pomocne wówczas może się okazać urządzenie łączące funkcje dostępu do internetu i bramki VoIP. Przyglądamy się, jak tego typu funkcje w małej firmie może... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

TETRA wraca do akcji (cz. 1)

Po latach niewielkiego zainteresowania cyfrowym systemem trankingowym TETRA, co można wytłumaczyć intensywnym rozwijaniem głównie sieci i usług GSM/UMTS, daje się obecnie zauważyć powrót do wcześniejszych koncepcji tego standardu profesjonalnej komunikacji mobilnej. Paneuropejski standard TETRA powstał z myślą o ujednoliceniu wielu niespójnych rozwiązań radiowych, aby w sytuacjach... Czytaj więcej »

Protokół otwartej komunikacji

Protokół otwartej komunikacji

Zalety protokołu komunikacyjnego SIP (Session Initiation Protocol) dostrzegają już zarówno małe firmy, jak i wielkie przedsiębiorstwa, gdzie dotychczas silną pozycję zajmował standard H.323. W dobie dynamicznego rozwoju systemów VoIP, unified communications (UC) oraz konieczności zapewnienia kompatybilności rozwiązań wielu dostawców, uniwersalność i prostota SIP skazuje wręcz ten... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Prognoz czar

Początek roku to okazja do podjęcia próby przewidzenia najbliższej przyszłości, również w tak ważnym sektorze gospodarki, jakim jest szeroko pojęte IT. Ciekawy zestaw prognoz, obejmujący zagadnienia technologiczno-rynkowe, przedstawili pod koniec zeszłego roku eksperci IDC. Jeśli ich założenia się sprawdzą, to w 2010 r. rynek IT czeka ponad 3-proc. wzrost, do poziomu wydatków z... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...