powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2010

Wydanie 01/02-2010, 12 stycznia 2010
01/02-2010 Computerworld nr 01/02-2010
Prawo

Na dobre i na złe

Czyli o problemie uzależnienia od producenta oprogramowania. Czytaj więcej »

Wiadomości

Coraz więcej oskarżeń Nokii wobec Apple

Przedstawiciele fińskiego koncernu twierdzą, że Apple niezgodnie z prawem wykorzystuje w swoich produktach opatentowane przez Nokię rozwiązania technologiczne. Zarzuty mają dotyczyć niemal wszystkich telefonów, komputerów i odtwarzaczy przenośnych Apple. Czytaj więcej »

Uaktualniona specyfikacja modelowania procesów biznesowych

Object Management Group (OMG) przewiduje, że finalna wersja specyfikacji Business Process Modeling Notation (BPMN) 2.0, obejmująca m.in. modelowanie procesów pracy grupowej, zostanie przyjęta w połowie tego roku. Czytaj więcej »

Comarch ambitnie za granicą

W 2010 roku Grupa Comarch zamierza agresywnie realizować plany rozwoju. Zakładają one m.in. umocnienie pozycji i postrzegania marki na rynkach zagranicznych oraz uczestnictwo w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Niewykluczone są kolejne przejęcia. Czytaj więcej »

Microsoft ma zakaz sprzedaży Worda 2007

Amerykański Sąd Apelacyjny odrzucił apelację Microsoftu w sprawie wstrzymania sprzedaży edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych. Batalia w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Oskarżycielem jest kanadyjska firma i4i, która udowodniła, że koncern z Redmond naruszył jej patent XML. Microsoft został też zobligowany to tego by wypłacić i4i ponad 290 mln USD... Czytaj więcej »

Czas na odrabianie strat

Po raz pierwszy w 20-letniej historii polski rynek IT zamknie miniony rok spadkiem! W 2010 r. jego wartość wzrośnie o 3%, choć nie wrócimy jeszcze do rekordowych poziomów z 2008 r. Czytaj więcej »

Spółki "szukają" nowych właścicieli

Ruszyła prywatyzacja 12 spółek sektora elektronicznego i elektrotechnicznego. Największym zainteresowaniem cieszy się COIG. Nowy właściciel ma zostać wkrótce wybrany. Czytaj więcej »

Konkurencja komunalnie

Konkurencja komunalnie

W najbliższych latach w Polsce i w innych państwach powstanie sporo infrastruktury telekomunikacyjnej, zbudowanej za publiczne pieniądze. Ukształtowanie właściwych relacji właścicieli tej infrastruktury z rynkiem może być dla wszystkich niełatwą lekcją. Czytaj więcej »

Oracle obiecuje dbać o MySQL

Amerykański gigant zobowiązał się, że po przejęciu Sun Microsystems zadba o rozwój bazy danych MySQL, również w wersji publikowanej na licencji GPL. Zmiany obejmą jednak politykę licencjonowania. Czytaj więcej »

Przełom w polskim outsourcingu

Zdominowany do tej pory przez zachodnie firmy polski rynek outsourcingu zaczął się dynamicznie rozwijać i tworzyć własne standardy. Szacuje się, że sama branża centrów usług biznesowych zatrudnia ok. 45 tys. osób i generuje dla polskiej gospodarki około 2 mld USD rocznie. Czytaj więcej »

EN FACE: Wojciech Syrocki...

... prezes firmy RoboNET zajmującej się organizacją warsztatów z robotyki dla dzieci. Czytaj więcej »

Projekt na miarę stolicy

Reorganizacja struktur miasta zmusiła władze stolicy do wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Wdrożenie systemu SAP ERP było ogromnym i skomplikowanym przedsięwzięciem. Zakończyło się jednak sukcesem. Czytaj więcej »

Technologie

Od wirtualizacji do cloud computing

Na wirtualizację większości zasobów serwerowych w polskich przedsiębiorstwach musimy poczekać jeszcze kilka lat. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas rozkwit koncepcji cloud computing, bazującej na wirtualizacji. Czytaj więcej »

Kamera w sieci

Monitoring wizyjny przechodzi poważną ewolucję, od prostych rozwiązań analogowych ze ścianą monitorów, do nowoczesnych, cyfrowych kamer o bardzo dużych możliwościach. Czytaj więcej »

Zielony w praktyce

Zielony w praktyce

Koncepcja GreenIT, to nie tylko oszczędności energii elektrycznej wynikające z postępu technologicznego. To strategia, która obejmuje wiele aspektów działania firmy. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Skrzydła dla przedsiębiorczych

Niewielka, innowacyjna, polska firma, poszukująca pieniędzy na rozwój ma wiele możliwości uzyskania wsparcia i dofinansowania swoich działań. Czytaj więcej »

Codzienność zglobalizowana

Potrzeba dzielenia się informacjami o tym, co się z nami dzieje, nie jest nowa. Sieci społeczne miały jednak dawniej charakter lokalny. Nowe technologie umożliwiły nam dzielenie się informacjami o codziennych sprawach na skalę globalną i w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Na wiele platform i systemów

Na wiele platform i systemów

Opracowywanie prognoz związanych z bezpieczeństwem w Internecie nie jest prostą sprawą, gdyż nie zawsze jest to ekstrapolacja istniejących zagrożeń. Spróbujmy jednak przewidzieć, co nas może czekać w roku 2010. Czytaj więcej »

Przyjaciel czy wróg?

Przyjaciel czy wróg?

Największym zagrożeniem w sieciach społecznościowych jest łatwy dostęp do publikowanych, bez umiaru i na wszelkie tematy, informacji. Czytaj więcej »

Opinie

Dwudziestka z dużym plusem

Z dużą, naprawdę dużą przyjemnością przeczytałem w CW artykuł red. red. Gamdzyka i Kosielińskiego o początkach branży informatycznej w Polsce. Tekst jest napisany brawurowo, a jednocześnie i ciepło i rzeczowo. Czytaj więcej »

Gdyby wszystkie procesory

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przyszło mi spędzić w warunkach przypominających koniec świata. Dwa lata przed nim. W każdym razie wg przepowiedni bazujących na kalendarzu Majów, Nostradamusie oraz filmie, który niedawno zawitał na nasz ekrany. Przy czym mój koniec świata był cichy i spokojny, zupełnie nieprzypominający katastrof w skali światowej. Czytaj więcej »

Mikołaj 2.0

Kiedy wszyscy zaczęli przez wszystkie przypadki odmieniać słowo "kryzys", Mikołaj sądził, że jego to nie dotyczy. Tyle lat już rozdawał prezenty, niejedno widział w życiu, więc nic nie mogło go zaskoczyć. Ale kiedy zobaczył tegoroczny budżet, broda posiwiała mu jeszcze bardziej - o ile to w ogóle możliwe. Załamał ręce i myślał: jak z takm budżetem objechać cały świat,... Czytaj więcej »

Precyzja

Gdyby komputery były domyślniejsze, niektórym ludziom żyłoby się wygodniej. Niestety, formalizm i precyzja wymagana przy posługiwaniu się narzędziami informatycznymi to gwóźdź do trumny dla wyższych uczuć jakimi komputer mógłby być obdarzany przez bałaganiarza. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...