powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 47/48-2009, 22 grudnia 2009
47/48-2009 Computerworld nr 47/48-2009
Cyfrowa przyszłość

Nie ma innowacji bez konkurencji

Rozmowa z Leszkiem Balcerowiczem Czytaj więcej »

Modelowa organizacja

Chęć przezwyciężania zjawisk kryzysowych kieruje nas w stronę idei interdyscyplinarnych, owocując nowymi modelami organizacyjnymi przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Skończmy z kulturą fantazji!

Z profesorem Jerzym Kisielnickim, kierownikiem Zakładu Systemów Informacyjnych Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP w Warszawie. Czytaj więcej »

Europejczyk informacyjny

Wejście w życie Traktatu Lizbońskiego zbiegło się w czasie z przyjęciem przez Parlament Europejski zmian w pakiecie regulacyjnym dla sektora telekomunikacji. Ranga i znaczenie tych dokumentów są nieporównywalne, ale łączy je dążenie do utwierdzenia wspólnej przestrzeni kulturowej, społecznej i gospodarczej w innowacyjnej Europie. Czytaj więcej »

Ostatni ekspres z Lizbony

Polska branża ICT pilnie potrzebuje instytucji, która byłaby kompetentnym partnerem do rozmów z Komisją Europejską w tym coraz trudniejszym obszarze. Czytaj więcej »

Najważniejsza jest motywacja

Z profesorem Kazimierzem Krzysztofkiem, socjologiem ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, wiceprezesem Fundacji Pro Cultura. Czytaj więcej »

Ekonomia sztuki

Podwaliny pod rozwój mediów cyfrowych położyli awangardowi artyści z początku XX wieku. Dużą rolę odegrali w tym polscy poeci. Czytaj więcej »

Mit postępu informacyjnego

Intensywny rozwój zasobów informacji, stałe ich aktualizowanie oraz łatwość i swoboda dostępu do nich, nie oznaczają wcale postępu w znaczeniu doskonalenia i rozwoju osobniczego, o jakim mówili myśliciele starożytności i czasów nowożytnych. Czytaj więcej »

Między dawnymi a nowymi czasy

Z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytaj więcej »

W co warto zainwestować?

Przewidywanie przyszłości niezmiennie kojarzy się z wróżeniem z fusów. Ale jeżeli poprosimy o opinię kilkuset specjalistów, zapewne nakreślą oni najważniejsze trendy i kierunki rozwoju w swojej dziedzinie. Wówczas należy to określić programowaniem przyszłości. Czytaj więcej »

Historia branży IT

Początek, rozkwit i upadek

W 1959 r. powołano we Wrocławiu Zakłady Elwro z zadaniem produkowania komputerów, które wtedy w Polsce nazywano maszynami liczącymi, cyfrowymi lub analogowymi. Czytaj więcej »

Dwie dekady jak epoka

Dwadzieścia lat informatyki z perspektywy typowego polskiego informatyka. Czytaj więcej »

Praca w IT: wczoraj, dziś i jutro

Jeszcze kilkanaście lat temu typowy pracownik działu informatycznego był od wszystkiego, co ma związek z komputerem. Dziś oczekuje się od niego daleko idącej specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Czytaj więcej »

Internet: rewolucja mimo woli?

Nie można pokładać wielkiej ufności w programowaniu żadnej rewolucji, bo zbyt gwałtownie wszystko zmieniają, chętnie wymykają się spod kontroli i nie wiadomo kiedy się skończą. Rewolucyjny wpływ Internetu na wiele dziedzin ludzkiej aktywności jest jednak tak ewidentny, że nie sposób uniknąć rozstrzygnięć politycznych i prawnych. Czytaj więcej »

Internetowe relacje z interesariuszami

Transmisje obrad WZA, możliwość e-głosowania, pozyskiwanie wiedzy o inwestorach. O granicy możliwości wykorzystania Internetu w dwustronnej komunikacji z inwestorami i interesariuszami stanowią indywidualne cechy spółki. Czytaj więcej »

Fabryka pracuje

Trudno porównać odlewnię żeliwa z rafinerią ropy albo fabryką płytek czy chipsów. Generalnie, to przemysł. Co je zatem łączy? Teleinformatyka. Czytaj więcej »

Pieniądze lubią informatykę

Bankowość, rynek kapitałowy i ubezpieczenia przeszły przez ostatnie 20 lat tak ogromne zmiany, że aż trudno uwierzyć, z jakiego zaczynaliśmy poziomu. Czytaj więcej »

Wspólne dorastanie

Dwie dekady temu polski sektor handlowo-usługowy dopiero raczkował. Trudno mówić o jakimkolwiek stopniu jego zinformatyzowania, bo jego szczytem bywał prosty kalkulator. Złote czasy dla IT w tej części gospodarki przyszły na początku lat 90. Czytaj więcej »

Strona bez prezydenta

Urzędy administracji publicznej w naszym kraju korzystają w coraz większym zakresie z coraz bardziej nowoczesnych i rozbudowanych rozwiązań informatycznych. Problemy, z jakimi borykają się przy realizacji projektów informatycznych, pozostają jednak wciąż takie same. Czytaj więcej »

Pionierzy branży IT

Nasza Ziemia Obiecana

Mojżesz prowadził swój lud 40 lat do Ziemi Obiecanej. My mamy za sobą 20 lat wędrówki po odrodzonym kapitalizmie. Skąd i dokąd idziemy? Jaki bagaż doświadczeń ze sobą niesiemy? Jak programujemy przyszłość? Czytaj więcej »

Walizka pełna wspomnień...

...czyli czego na oficjalnych przyjęciach się nie mówi. Czytaj więcej »

20 lat minęło

Dwie dekady przemian społeczno-gospodarczych, to ważny jubileusz dla polskiej branży IT. Bo choć polska informatyka ma znacznie dłuższą historię, to właśnie na przełomie lat 80. i 90. zaczął się w Polsce dynamiczny rozwój rynku nowych technologii i ich zastosowań. Czytaj więcej »

Czas na SOLIDność w biznesie

Rozmowa ze Zbigniewem Skotnicznym,założycielem, długoletnim prezesem, a obecnie przewodniczącym Rady Nadzorczej SOLIDEX. Czytaj więcej »

Róbmy swoje!

Róbmy swoje!

Nie zawracajmy sobie głowy budową społeczeństwa informacyjnego jako urzeczywistnieniem wysublimowanej idei tworzenia człowieka nowych czasów. Czytaj więcej »

Tomasz Czechowicz

W latach 1990-1998 współzałożyciel i prezes JTT Computer. Od maja 1998 r. założyciel i prezes Grupy MCI, której portfel inwestycji od 2001 r. wzrósł z 32 mln zł do ponad 300 mln zł. Grupa MCI specjalizuje się w inwestycjach typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej w sektorach: TMT, usług finansowych, opieki zdrowotnej, lifescience/biotechnologii. Czytaj więcej »

Jerzy Dryndos

Założyciel i prezes Logotec Engineering, jednej z pierwszych polskich firm, które postawiły na eksport, wręcz pierwsze produkty firma sprzedawała wpierw za granicą. Czytaj więcej »

Janusz Filipiak

Prof. dr hab. w zakresie nauk technicznych. Decyzją dziekana AGH przymusowo skierowany na elektrotechnikę, a nie wymarzoną fizykę. Otrzymał tytuł profesora w 1991 r. W latach 1991-98 kierował Katedrą Telekomunikacji AGH. Założyciel i prezes firmy Comarch od 1994 r. Czytaj więcej »

Andrzej Jaskulski

Kierował Sun Microsystems w czasach jego największej świetności. Następnie był prezesem Compfort Meridian, a obecnie kieruje Assseco Systems. Czytaj więcej »

Mariusz Jaworski

Założyciel i prezes Incom SA Czytaj więcej »

Roman Kluska

Założył firmę Optimus w 1987 r. Sześć lat później debiutowała ona na giełdzie jako jedna z pierwszych firm komputerowych. W 2000 r. sprzedał swoje udziały pośrednikom z BRE Bank i Zbigniewowi Jakubasowi, by ostatecznie w 2001 r. wycofać się z tej branży. Czytaj więcej »

Ryszard Krauze

Jest dziś prezesem Prokom Investment, przewodniczącym Rad Nadzorczych spółek Petrolinvest i Bioton. W 2008 r. sprzedał Asseco Poland akcje Prokom Software, który zakładał ponad dwadzieścia lat wcześniej, jeszcze w Niemczech. Czytaj więcej »

Aleksander Lesz

Założyciel Softbanku, jednej z największych polskich firm IT lat 90. XX w. i początku XXI w. Sprzedaż jej akcji Ryszardowi Krauzemu w 2003 r. doprowadziła ostatecznie do fuzji Softbanku z Asseco Poland i umocnienia tej ostatniej spółki na polskim rynku bankowym. Czytaj więcej »

Jacek Murawski

Dyrektor generalny Microsoft w Polsce od 2008 r. Karierę w IT rozpoczynał od stanowiska handlowca w legendarnej Soft-tronik Distribution GmbH. Nieistniejąca już firma, w 1992 r. była największym dostawcą IT w Polsce według TOP 200. Od 15 lat jest związany z międzynarodowymi korporacjami IT. Szefował Informiksowi w Rosji, zarządzał Cisco w Polsce i Europie Środkowej, następnie... Czytaj więcej »

Krzysztof Musiał

Założyciel i do 2001 r. prezes ABC Data. Wciąż ma kilka procent akcji spółki i zasiada w jej Radzie Nadzorczej. Dziś jednak głównie inwestuje w polską sztukę, m.in. dzieła Leona Tarasiewicza, Jarosława Modzelewskiego i Ryszarda Grzyba. Prowadzi też Galerię aTAK w Warszawie, a latem organizuje plenery dla polskich artystów w swoim domu w Toskanii. Na co dzień mieszka w Hiszpanii. Czytaj więcej »

Jacek Papaj

Absolwent wydziału elektroniki Politechniki Warszawskiej. Karierę zaczynał w Zakładach Kineskopowych Unitra-Polkolor. Założyciel i prezes warszawskiej spółki Comp. W latach 1995-2004 był prezesem Comp Rzeszów (obecnie Asseco Poland). Czytaj więcej »

Paweł Piwowar

Zaczynał jako dyrektor generalny Computerlandu, skąd odszedł, aby objąć funkcję prezesa Oracle Polska. Dziś wiceprezes ABG i Asseco Poland. Czytaj więcej »

Tony Rozwadowski

Urodzony i wykształcony w RPA. W 1985 r. wyemigrował do Anglii, gdzie pracował w IBM. W 1991 r. został oddelegowany do Polski, aby utworzyć tu oddział IBM, którym kierował przez 5 lat. Powrócił do Polski kierując przez chwilę polskim oddziałem Fujitsu-Siemens Computers. Dziś zajmuje się rozwojem własnej spółki REC, która zajmuje się inżynierią oprogramowania. Obecnie przebywa... Czytaj więcej »

Waldemar Sielski

W latach 1992-2000 był dyrektorem generalnym polskiego oddziału Microsoft. Odpowiedział na ogłoszenie w gazecie. Tworzył polskie biuro i stanowił jego politykę w pierwszych 8 latach. Otrzymał nagrodę INFOSTAR - jako Człowiek Roku 1999 w dziedzinie Osiągnięć Biznesowych - za wkład w rozwój polskiego rynku oprogramowania. Czytaj więcej »

Tomasz Sielicki

W Sygnity (d. Computerland) pracował od powstania firmy w 1991 r. W latach 1992-2005 pełnił funkcję prezesa zarządu, a następnie przez dwa lata był Prezydentem Grupy Sygnity. Jest powszechnie uznawany za twórcę sukcesu tej firmy. Dziś zasiada w jej Radzie Nadzorczej. W 2005 r. Tomasz Sielicki - jako jedyny Polak - znalazł się wśród 25 osobowości wyróżnionych w rankingu "Stars of... Czytaj więcej »

Zbigniew Skotniczny

Założyciel, długoletni prezes zarządu, a obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej SOLIDEX-u. Czytaj więcej »

Witold Staniszkis

Prezes zarządu, założyciel i współudziałowiec Rodan Systems. Od ponad 40 lat związany jest z projektowaniem i produkcją oprogramowania. Prowadził prace badawcze oraz kierował realizacjami dużych systemów IT w dziedzinie baz danych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, m.in. SYKON i RODAN. Od 1993 r. kieruje rozwojem rodziny produktów oprogramowania OfficeObjects. Czytaj więcej »

Roman Szwed

W firmie ATM pracuje od 1991 r. Od 1994 r. jest jej prezesem zarządu. W 1980 roku obronił doktorat z fizyki eksperymentalnej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1990 r. habilitował się z fizyki wysokich energii. Czytaj więcej »

Stanisław Winiarski

Współzałożyciel i w latach 1994-1997 r. prezes firmy Soft-tronik, największej firmy IT działającej w Polsce w pierwszym rankingu Computerworld TOP200 (wówczas TOP200) z roku 1992. Spółka działała wtedy z 10 krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Niemczech Wschodnich, Liwie, Łotwie, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Słowacji, Czechach i Rosji - dwie ostatnie wciąż działają, a... Czytaj więcej »

Adam Góral

Prezes Asseco Poland (d. Comp Rzeszów), 5. pod względem wielkości producenta oprogramowania w Europie, zatrudniającej 8000 osób. Założyciel w 1991 r. Compu Rzeszów, który w 2006 r. połączył się z Softbankiem, a rok później przejął Prokom Czytaj więcej »

Z minionego okresu, ale wciąż żywe

Dwadzieścia lat w życiu ludzi, to zaledwie jedno pokolenie, a w rozwoju technologii informatycznych - całe wieki. Korzystając z notebooka, telefonu komórkowego, Internetu, mało kto zastanawia się, że 10-15 lat temu nie były one jeszcze w ogóle dostępne. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...