powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 45-2009, 8 grudnia 2009
45-2009 Computerworld nr 45-2009
Prawo
Biegli w informatyce

Biegli w informatyce

Dowody elektroniczne pojawiają się dziś w ogromnej większości spraw sądowych, ale zasady postępowania z nimi nadal nie są powszechnie znane. Czytaj więcej »

Wiadomości

Oracle i Sun: Za dwa tygodnie przesłuchanie przed KE

Datę oficjalnego przesłuchania przedstawicieli koncernu Oracle przed Komisją Europejską ustalono na 10. grudnia br. Czytaj więcej »

IDC: Polacy kupują mniej komputerów

Mimo spadku cen sprzętu komputerowego i rosnącego popytu ze strony użytkowników domowych sprzedaż komputerów w Polsce w III kwartale 2009 wyraźnie spadła. Jak podała firma IDC Polska, w III kwartale 2009 w Polsce sprzedano niewiele ponad 803 tysiące sztuk komputerów. Czytaj więcej »

Sąd zdecydował o likwidacji Techmexu

Działająca od 1987 r. firma przestanie istnieć. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej - poinformowała PAP Anna Pawlus z sekretariatu Sądu Rejonowego w Bielsku Białej. Techmex był jednym z większych dystrybutorów sprzętu komputerowego w Polsce. Czytaj więcej »

Znani komisarze do nowych zadań

Znani komisarze do nowych zadań

Dzięki przyjęciu traktatu lizbońskiego, od grudnia mamy rząd UE. Przyjęło się, że nominacja komisarzy odpowiedzialnych za poszczególne obszary tematyczne realizuje ambicje państw członkowskich, co znajduje wyraz w parytecie rozdziału kompetencji i liczbie stanowisk, których powinno wystarczyć dla wszystkich. Czytaj więcej »

Konkurs dla europejskich gwiazd

Konkurs dla europejskich gwiazd

25 lutego 2010 r. mija termin składania wniosków w czwartej edycji konkursu Eurostars, adresowanego do małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących badania naukowe. Czytaj więcej »

Więcej specjalizowanych partnerów

Więcej specjalizowanych partnerów

W grudniu Oracle wprowadził nowe zasady współpracy z partnerami. Zakładają one większą specjalizację firm współpracujących z koncernem.. To zaś ma ułatwić klientom dostęp do dynamicznie rozwijającej się oferty Oracle. Czytaj więcej »

EMC: istotne zmiany w kanałach partnerskich

Dzięki nim na lepsze zmienić ma się poziom obsługi klientów oraz dostępność produktów koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. EMC zamierza też zwiększyć nakłady na rozwój polskiego oddziału. "Zmiany modelu rynkowego mają być odpowiedzią na zmiany rynku i ewolucję naszej oferty. Czytaj więcej »

Trudny rozwój e-społeczeństwa

Trudny rozwój e-społeczeństwa

Rok po przyjęciu Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego okazuje się, że... stworzyliśmy wiele dokumentów, ustaw i rekomendacji. Mimo to, wciąż mamy pseudo-e-urzędy, w których lekceważy się obywateli. Czytaj więcej »

EN FACE: Sebastian Małycha...

... prezes Mediarecovery, największej polskiej firmy zajmującej się informatyką śledczą. Czytaj więcej »

Technologie
Na zewnątrz i do środka

Na zewnątrz i do środka

Pamięci SSD zaczynają się coraz częściej pojawiać w segmencie Enterprise, tam gdzie niezbędny jest bardzo szybki transfer. Oprócz tradycyjnych konstrukcji łączonych magistralą FibreChannel, pojawiają się nowe, przeznaczone do bezpośredniego połączenia z serwerem. Czytaj więcej »

Nowe możliwości wymiany informacji

Microsoft opublikował właśnie wersję testową Sharepoint 2010. Przedstawiamy nowości, które pojawią się w finalnym wydaniu tego popularnego narzędzia. Czytaj więcej »

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Andy McKinnon z Motoroli opowiada o rozwoju technologii LTE i WiMAX, różnicach w obu technologiach dostępu szerokopasmowego i potencjalnych ich zastosowaniach. Czytaj więcej »

Tajne przez poufne

Tajne przez poufne

Jak pogodzić przetwarzanie danych niejawnych oraz publicznie dostępnych na jednym komputerze, zachowując rozdzielność między nimi? Zamiast przełączników KVM oraz dwóch zestawów komputerów, można zastosować specjalną, certyfikowaną stację roboczą. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inwestycje w trudnych czasach, czyli więcej za mniej

Mimo, że PKN Orlen nie zmniejszył wydatków na IT i przeprowadził wiele dużych projektów, poszczególni dostawcy mogą mieć wrażenie, że budżet informatyczny koncernu zmalał. To efekt zmian w podejściu do inwestycji nowego kierownictwa Biura Informatyki. Czytaj więcej »

Małżeństwo z rozsądku

Nowe technologie są dzisiaj głównym czynnikiem wpływającym na postęp gospodarczy, społeczny i technologiczny. Ciągle jednak w Polsce ich wykorzystanie jest niedostateczne. W tej sytuacji CIO w firmach mogą być swoistym motorem innowacyjności. Czytaj więcej »

Zarządzanie migracjami

Zarządzanie migracjami

Globalizacja wymusza łączenie się firm na niespotykaną dotąd skalę. Tymczasem szereg fuzji kończy się niepowodzeniem, a istotną przyczyną tego są często problemy związane z migracją systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Wątpliwości szarego szperacza

Wątpliwości szarego szperacza

Internetowi guru zapowiadają sieć semantyczną, czyli Web 3.0. Poczekajmy jednak, dokąd zaprowadzi nas innowacyjna twórczość właścicieli portali. To oni wypracują doświadczalnie model działania, któremu, być może, będziemy mogli nadać numer 3.0. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Łaty z automatu

Łaty z automatu

Przy wyborze rozwiązania do aktualizacji oprogramowania trzeba koniecznie sprawdzić wymagania stawiane architekturze IT. Niektóre systemy działają lepiej w środowiskach rozproszonych, w dużych sieciach, inne odwrotnie. Czytaj więcej »

Opinie

Stara miedź albo ŚDSD

Gdy dawno, dawno temu dostałem mieszkanie okazało się, że oprócz prądu, gazu i wody jest w nim i instalacja telefoniczna. Natychmiast więc złożyłem wniosek o jej uzupełnienie o sam telefon, co zakończyło się jego sprawną instalacją mniej więcej w 25 lat później. Czytaj więcej »

Zaraz umrzesz. Przyciśnij Enter.

Kiedy piszę ten felieton, w kraju trwa histeria wywołana grypą AH1/N1. Wysiłki koncernów farmaceutycznych, podlewane od miesięcy milionowymi budżetami promocyjnymi, zdają się przynosić pierwsze owoce: co prawda zwykli ludzie nadal nie poddali się psychozie, natomiast już znaleźli się cyniczni politycy, którzy postanowili ugrać parę punktów poparcia na świńskiej grypie.
Czytaj więcej »

Wspólnota czasu i miejsca

Wprawdzie wspólnych żon w komunizmie nigdy nie wprowadzono (właściwie, nie wiadomo dlaczego, skoro hippisom się to udawało), ale wiele innych dóbr ograniczonych jak najbardziej. Czytaj więcej »

Pomysł

Dobry pomysł może być na wagę złota, pod warunkiem, że się na niego wpadnie. A to już nie jest takie proste, bo o oryginalność coraz trudniej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...