powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 44-2009, 1 grudnia 2009
44-2009 Computerworld nr 44-2009
Prawo
Bez wad prawnych

Bez wad prawnych

Konsekwencje naruszenia praw autorskich przez pracownika, w trakcie realizacji projektu na zamówienie, ponosić będzie jego pracodawca. Czytaj więcej »

Wiadomości
CD Projekt i Optimus teraz razem

CD Projekt i Optimus teraz razem

Komentatorzy i analitycy nie bardzo wiedzą, co zrobić z tą transakcją, gdyż nie da się jej zaszufladkować. Zawodowcy z pierwszej linii, zajmujący się blue chipami, prawdopodobnie nawet jej nie zauważyli, natomiast reszta powtarza większe lub mniejsze fragmenty oficjalnych komunikatów, które mimo że brzmią prosto, są niezłą łamigłówką. Czytaj więcej »

IDC: Polacy kupują mniej komputerów

Mimo spadku cen sprzętu i rosnącego popytu ze strony użytkowników domowych sprzedaż komputerów w Polsce w III kwartale 2009 r. spadła. Jak podała firma IDC Polska, w III kwartale 2009 w Polsce sprzedano niewiele ponad 803 tys. komputerów. Czytaj więcej »

Od aparatów matematycznych do Internetu

W 1948 r., przy tworzonym wówczas Państwowym Instytucie Matematycznym, powstała Grupa Aparatów Matematycznych (GAM). Od jesieni 1950 r. w Instytucie Matematycznym trwały prace nad Analizatorem Równań Algebraicznych (RAL), Analizatorem Równań Różniczkowych (ARR) i Elektroniczną Maszyną Automatycznie Liczącą (EMAL). Czytaj więcej »

Zachodniopomorska informatyka na fali

Gmina Kołobrzeg została laureatem konkursu "Gmina na fali 2009" na najlepsze rozwiązanie informatyczne zastosowane w gminach województwa zachodniopomorskiego. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas III Zachodniopomorskiego Konwentu Informatyków, organizowanego przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Czytaj więcej »

Regres w informatyzacji

O skutkach nieudolnej informatyzacji polskiej administracji rozmawiamy z Krzysztofem Szubertem, przewodniczącym Komisji Business Centre Club ds. Informatyki, Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Czytaj więcej »

Kryzys, kryzys... a co po kryzysie?

Kryzys, kryzys... a co po kryzysie?

Mijający rok przyniósł najsilniejsze załamanie światowej gospodarki od dziesięcioleci. Jego skutki boleśnie odczuła też branża teleinformatyczna. Dopiero w 2011 r. wartość rynku IT osiągnie poziom sprzed kryzysu. Czytaj więcej »

Uporządkowanie informacji

US Pharmacia od 5 lat korzysta z systemu wspomagającego zarządzanie zadaniami, informacjami i obiegiem dokumentów. Wprowadzono też centralne ich repozytorium w Intranecie. Czytaj więcej »

Obieg to nie wszystko

W dzisiejszych firmach systemy zarządzania dokumentami nie mogą się obyć bez dodatkowych narzędzi, które usprawniają pracę firmy. Przedstawiamy kilka z nich. Czytaj więcej »

Listopadowy dzień Oracle

Listopadowy dzień Oracle

Organizowana po raz pierwszy w Warszawie konferencja OracleDay była okazją do zaprezentowania zmian w ofercie amerykańskiego koncernu. Tych zaś nie brakuje. Czytaj więcej »

Dyrektywy po liftingu

Dyrektywy po liftingu

Zakończono wreszcie prace nad zmianami w pakiecie unijnych dyrektyw dla rynku telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

En Face: Grzegorz Fiuk...

... prezes zarządu Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego; wcześniej zastępca dyrektora departamentu rozwoju rejestrów w MSWiA odpowiedzialny za PESEL 2 i dyrektor departamentu ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za projekt e-Deklaracje; przez wiele lat główny informatyk w zakładach przemysłowych i jednostkach samorządowych. Czytaj więcej »

Technologie

Lepsza wydajność i dostępność

Wirtualizacja może dotyczyć również zasobów storage czy budowy infrastruktury masowego przetwarzania danych. Jej zastosowanie pozwala na optymalizację zarządzania zasobami danych. Czytaj więcej »

Bogate możliwości rozwoju

Bogate możliwości rozwoju

Rozwiązania należące do rodziny Rich Internet Applications (RIA) wcześniej czy później pojawią się w większości organizacji. Dzisiaj dominują głównie w portalach internetowych, ale coraz częściej wykorzystywane są też w zastosowaniach biznesowych. Czytaj więcej »

Transmisja po nowemu

Transmisja po nowemu

LTE jest nową technologią bezprzewodowej transmisji danych, która znacząco różni się od dotychczasowych rozwiązań telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Migracja pod kontrolą

Mając odpowiednio przygotowany plan migracji danych, zyskujemy pewność zakończenia projektu w terminie i eliminujemy ryzyko wystąpienia błędów w nowym systemie. Czytaj więcej »

Stawiamy na elastyczność

Stawiamy na elastyczność

O wartości systemów ERP, ich integracji z biznesem, perspektywach rozwoju, rozmawiamy z Pamelą Lopker, założycielką i prezesem firmy QAD. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Od zera do dobrego VPN

Od zera do dobrego VPN

Budując wirtualną sieć prywatną w firmie, zazwyczaj nie dokonuje się prawie żadnych analiz. Dział IT po prostu zamawia usługę, która wydaje się najbardziej zbliżona do potrzeb. To błąd. Czytaj więcej »

Wirtualnie czy bezpiecznie?

Wirtualnie czy bezpiecznie?

O bezpieczeństwo systemów i aplikacji uruchamianych w modelu wirtualnym trzeba zadbać co najmniej tak dobrze, jak przy modelu tradycyjnym. Czytaj więcej »

Opinie

Papier, wiara i cuda

Wczesną jesienią spędziłem wakacje na innym kontynencie. Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem po przylocie, było skierowanie się do sklepu prowadzonego przez lokalnego operatora telekomunikacyjnego. Prosta wymiana karty SIM za równowartość nieco ponad stu złotych zapewniła mi na najbliższe trzy tygodnie telefonię komórkową, nielimitowany dostęp do internetu i nawigację... Czytaj więcej »

Mecenas

Jest dosyć bogata liczba plag, które nie współgrają z informatyczną technologią. Jedną z nich jest niemoc ustawodawcza, jakże często dająca o sobie znać w skali globalnej. Kto jednak wspomni o tego typu dysfunkcjach mających miejsce w małych firmach? Czytaj więcej »

Satelitarny Kraków

Gdyby wrażenia z tegorocznych krakowskich targów SatKrak oprzeć tylko na tym, co było na stoiskach, to byłoby to na granicy niedosytu i rozczarowania. Czytaj więcej »

Milionerzy, bez emerytów

Kiedy 12 lat temu napisałem felieton pt. Emeryci-milionerzy (łatwo go znaleźć guglując tytuł), to marzenie Tomasza Sielickiego, szefa Computerlandu, o setce pracowników jego firmy, mających mieć akcje wartości ponad miliona złotych, było bliskie zrealizowania. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...