powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 39-2009, 27 października 2009
39-2009 Computerworld nr 39-2009
Architektura IT
Opcje dla wirtualizacji

Opcje dla wirtualizacji

Przedstawiamy testy kilku rozwiązań SAN średniego rozmiaru, dobrze nadających się do zastosowania przy wirtualizacji w centrach danych. Czytaj więcej »

Prawo
Szablon nie wystarczy

Szablon nie wystarczy

Pozyskanie praw autorskich do zasobów publikowanych w sieci wymaga o wiele więcej wysiłku niż tylko skopiowanie ogólnych zapisów regulaminu korzystania z serwisu. Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM ujawnia plany na przyszły rok

IBM zamierza wprowadzić na rynek w przyszłym roku szereg nowych rozwiązań sprzętowych, w tym komputer mainframe kolejnej generacji oraz procesor Power7. Firma ujawniła te plany mimo, że jej przychody ze sprzedaży systemów typu mainframe spadły w trzecim kwartale br. o 26% (porównując rok do roku). Czytaj więcej »

Niech Oracle odsprzeda MySQL!

Michael "Monty" Widenius, współtwórca MySQL uważa, że Oracle powinien pozbyć się open source'owej bazy danych, przejętej wraz z Sun Microsystems. W ten sposób firma rozwiąże problem wszczętego niedawno postępowania Komisji Europejskiej, która będzie badać wpływ transakcji na europejski rynek baz danych. Czytaj więcej »

Beta Microsoft Office 2010 za miesiąc

Podczas otwarcia tegorocznej konferencji SharePoint Conference Steve Ballmer zapowiedział, że testowa wersja kolejnej wersji pakietu Microsoft Office zostanie udostępniona w listopadzie. Dyrektor generalny koncernu Microsoft ujawnił również szczegóły na temat nowej wersji oprogramowania Microsoft SharePoint 2010. Czytaj więcej »

Kiedy sieć stała się prozą

Internet przeistoczył się z wynalazku rokującego nadzieję na zmiany w gospodarce, na zmianę paradygmatu współczesnego świata. Sieć to proza życia. Tu każdy pisze tak jak umie. Czytaj więcej »

O projektach CPI ciąg dalszy

O projektach CPI ciąg dalszy

Czytelnicy podrzucili kolejne pytania, a my - niestety znowu za pośrednictwem rzecznika MSWiA (na szczęście e-admnistracja odeszła już od faksu) - otrzymaliśmy odpowiedzi na temat tego, co dzieje się w Centrum Projektów Informatycznych. Czytaj więcej »

Uzdrowić służbę zdrowia

Uzdrowić służbę zdrowia

Znamy problemy służby zdrowia oraz mamy narzędzia i rozwiązania technologiczne, które mogą je rozwiązać. Brakuje nam tylko pomysłu i planu, jak je wdrożyć. Czytaj więcej »

Szukając wzorców

O wykorzystaniu technologii w służbie zdrowia rozmawiamy z Mikiem Gannem, Sales&Marketing Group Director, Global Healthcare i Davidem McCarronem, EMEA Market Development Manager, Digital Health Group z Intela. Czytaj więcej »

EN FACE: Sebastian Ryszard Kruk...

EN FACE: Sebastian Ryszard Kruk...

... pracownik naukowy Digital Enterprise Research Institute na Narodowym Uniwersytecie Irlandzkim i wykładowca na Politechnice Gdańskiej, autor pracy doktorskiej na temat semantycznych bibliotek cyfrowych, twórca start-upu Knowledge Hives i Szkoły Web 3.0. Czytaj więcej »

Łatwiej i skuteczniej płaćmy podatki

Na wprowadzeniu systemu e-podatków może zyskać zarówno pojedynczy obywatel, jak i całe państwo. Zintegrowany system informacji podatkowej jest bowiem skutecznym narzędziem do wspomagania zarządzania finansami publicznymi. Czytaj więcej »

Technologie
Maszyna dla danych

Maszyna dla danych

Sun Oracle Database Machine v2 został oparty na sprzęcie Suna. Pierwsza wersja, która powstała jeszcze przed ogłoszeniem planów fuzji Oracle-Sun, była oparta na technologii HP. Czytaj więcej »

5 powodów, by lubić iSCSI

Każda firma z rozbudowaną infrastrukturą sieciową w którymś momencie zaczyna borykać się z problemem doboru rozwiązań związanych z magazynowaniem danych. Czytaj więcej »

Migracja dobrze policzona

Migracja dobrze policzona

Rozwój firmy wymaga zwiększania lub optymalizacji mocy obliczeniowej infrastruktury serwerowej. Jakimi narzędziami posługują się CIO, aby utrzymać koszty pod kontrolą? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Od informacji do oferty

Bogactwo zasobów internetowych kojarzy się nam zazwyczaj z ogromem informacji dostępnych w sieci. Tymczasem odpowiednio wyselekcjonowane informacje mogą być tylko wstępem do znacznie głębszych zasobów wiedzy. Czytaj więcej »

Świat według plików

Metody eksploracji zasobów danych (data mining) znajdują się już w polu zainteresowania nie tylko autorów dzieł naukowych czy opracowań specjalistycznych, lecz także twórców beletrystyki. W wydanym niedawno w Polsce kryminale "Rozbite okna" opisana jest seria zabójstw, które zostały dokonane dzięki kradzieży tożsamości. Czytaj więcej »

Megabity na roli

Megabity na roli

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła budowę sieci MPLS. W 2010 r. planuje - w oparciu o nią - rozbudowę telefonii IP i budowę wewnętrznego help desk. Czytaj więcej »

Opinie

Berlin (prawie) zdobyty

W ubiegłym tygodniu pisałem tu o tym, ile komplikacji może się wiązać z - wydawałoby się banalnym -wyjazdem pociągiem z Poznania do Berlina. Z granicą okazuje się być jak z cenzurą - jednej i drugiej niby już nie ma, a obie dają o sobie znać, gdy tylko wkroczyć w ich rejony. Czytaj więcej »

Kochaj mnie, 2 zł za megabajt (plus VAT)

Jeden z popularnych dzienników opisał ostatnio firmę, która prowadzi tzw. czat towarzyski przez SMS. Jej pracownicy starają się nawiązać więź emocjonalną z ofiarą. Szwindel polega na tym, że ofiara wysyła SMS-y na numer premium, za 2,44 zł z VAT. Po drugiej stronie siedzi wytrawny manipulator emocjonalny, który potrafi uzależnić ofiarę od siebie, czyniąc spustoszenia zarówno w... Czytaj więcej »

Marmolada, czyli powidła

Jestem człowiekiem łakomym. Szczególnie łasym na słodkości. A już nic tak mnie nie podnieca jak świeżo otwarty, czyli pełny, słoiczek dobrego dżemu. Doceniając wysiłki producentów różnego rodzaju smarowideł na grzanki (z nimi najlepiej zjada się owe słodkości), muszę uznać wyższość domowych wyrobów. Czytaj więcej »

Czyja wina?

Kto w firmie ponosi winę za źle sprawującą się technologię informatyczną? Oczywiście informatycy. A kto ponosi winę za wszystkie pozostałe problemy? W wielu firmach wydaje się, że także informatycy. Przynajmniej wygodnie tak twierdzić. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...